Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Благотворителен фестивал набира средства за монумента Бузлуджа

Снимка: fb/Open Buzludzha 2022

Второто издание на благотворителния фестивал "Open Buzludzha" ще се състои под мотото "Ти си ключът. Отвори Бузлуджа” и е в подкрепа на опазването на монумента Бузлуджа от разруха. Събитието ще се състои на 19-21 август 2022 г. където балканът около паметника ще бъде огласян от музика и любопитни културни събития, както и туристически обиколки, и спортни прояви. Повече подробности по темата сподели пред Радио София арх. Дора Иванова. По думите й, паметникът не е спасен от разруха, а към момента са спасени само мозайките, които са 1000 кв. м. и са дело на големи художници от този период.

“В последните две години проведохме кампании с много специалисти, реставратори от четири държави, доброволци и вече след зимните периоди имаме и доказателството, че няма никакви следващи разрухи и, че мозайките са спасени от разруха”, каза тя и допълни, че вече може да се премине към следващата голяма стъпка, която е отварянето на паметника за посетители.

„Този проект вече е одобрен от необходимите институции, подписахме меморандум с община “Казанлък” и областна управа “Стара Загора”, които са собственик на сградата за общи действия в тази посока, и всъщност в момента тече фондонабирането и организирането на работа за да може тя да се случи това лято“, заяви арх. Иванова.

По думите й, числото за година на желаещи да влязат в сградата е 50 хиляди души, но проблемът за момента е покривът на сградата, защото е бил от медна ламарина, която е била разграбена през 90-те години и всички останали слоеве на покрива се разпадат. Това е причината сградата да е опасна за посещения и да е затворена, и охранявана от полиция.

Тя допълни, че краткосрочната цел е мястото да се превърне в средище за култура и история, а краткосрочната е то да може да бъде отворено за посетители.

„Има още една мозайка, която трябва да се опази, тя е на покрива. Всъщност, на самия покрив има 50 кв. м. мозайка, която се намира на 12 м. височина, по която ще работим тази година. И третата мярка е поставянето на временни пътеки, по които хората да могат да минават за да са в безопасни зони и да могат да ходят по безопасен под“, сподели арх. Иванова.

Тя каза, че има изграден план за устойчив туризъм, който е изготвен с помощта на международни експерти, като в момента целта е не цялостното опазване на сградата, а обезопасяването й.

“Доста вълнуваща е сградата, тя е най-успешната и най-разпознаваемата сграда в чужбина от България и този огромен потенциал трябва да се ползва. Това е наистина златна възможност за българския туризъм и трябва да бъде използвана, както за туризъм, така и за образование”, заяви арх. Иванова.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50