Фестивалът ще бъде открит от Милица Гладнишка с биг-бенда на Ангел Заберски, а финалната точка ще постави Салвадор Собрал. Той е един от интересните акценти в богатата галерия от гостуващи изпълнители тази година. Именно той донесе първата победа за Португалия в Евровизия през 2017 година с най-високия сбор точки в историята на конкурса за песента “Amar Pelos Dois (Love for Both Of Us)” – една красива нежна песен, с много джаз нюанси, никакви ефекти, в която главен герой бе мелодията.
Роден в Лисабон в знатен португалски род, от малък започва да се явява на певчески конкурси, когато е на 20 е финалист в португалската версия на „Мюзик айдъл“. Живял е няколко години в САЩ, учи в Барселона, още преди да бъде избран да представлява Португалия на Евровизия, е един от ярките нови музиканти с аспирации към джаза. Салвадор Собрал печели и вота на журито, и вота на зрителите на конкурса Евровизия въпреки че е с болно сърце и само месеци след това преживява сърдечна трансплантация. За щастие, успешна. През 2021 излиза следващия му албум (четвърти), наречен “bpm” (beats per minute). Съвсем естествено, заглавието е свързано с личната му история, защото „именно ударите на сърцето в минута ни даряват живота, така е и с бийтовете в музиката, те й дават живот“.
Ако говорим обаче за хедлайнер на фестивала, може би това е барабаниста Били Кобъм, определян от мнозина като най-добрия в сферата на фюжъна, Роден в Панама, на 3 години се мести със семейството си в Ню Йорк. След известно време в армията (като барабанист, естествено), обикаля Щатите като част от бедна на Хорас Силвър, като успоредно има музикални „забежки“ с Шърли Скот, Джордж Бенсън и друго. Няколко месеца свири в джаз-рок комбо-то Dreams с братята Брейкър и китариста Джон Абъркомби Следва присъединяване към фюжън групата на Майлс Дейвис (участва и в някои знакови записи с Майлс, като “Like-Evil”).
Напуска по свое желания, за да се присъедини към "Mahavishnu Orchetrsa", където има повече свобода в търсенето на границите на фюжъна. С времето Били Кобъм решава, че му е време да създаде своя собствена формация и така се появява "Spectrum"… Следват години на свобода и избор на проектите, към които да се присъедини Свири с Питър Гейбриъл, после една година изследва бразилския джаз; прави за кратко акустичен квартет “Nordic” с трима норвежки музиканти…експериментира, тръгва в различни посоки. През 1998 спомага за създаването формацията “Jazz is dead”, с която прави версии на “Grateful Dead” , но с джаз уклон. Несравним е в смесването на джаза с рока. Има свое запазено място в залата на славата.
От същото поколение е друг изключителен джазмен – пианистът Джордж Кейбъл, който идва с Банско със своя квартет.
На пресконференцията дистанционно се включи Дмитро Радзетски, един от двамата братя, създатели на “РАДЗ бенд”, които идват със своята формация – авангардни, обичащи експериментите, свирят на специално създадени китари, работили са с Франк Запа Бенд, King Crimson, вокалиста на "Nazareth", но обичат да се доближават до света на съвременната (класическа) музика. Създатели са на първия в Украйна оркестър за импровизация.
Любо Денев разказа за проекта си с много интересната (и красива, и напомняща Джулия Робъртс) певица от “Ереван Арпи Алто”.
От Германия идва квартета “Soulcrane”, воден от тромпетиста Матиас Швенглер, от Израел – певицата Дафна Леви, от Италия – друга прекрасна вокалистка Ада Монтеланико.
Гранддамата на българския джаз Камелия Тодорова също ще има своя вечер, в която ще представи специална нова програма, за която ще ви разкажем отделно.
Отново, както на миналото издание, ще има и сцена на младите изпълнители, която сега ще прерасне в Лятна джаз академия, защото трябва „и младите да влязат в джаза“, както каза Илияна Щерева, председател на УС на асоциацията „Фестивалите в България“. За същността на тази академия емоционални говори проф. Стефка Оникян.
Кметът на Банско, Иван Кадев подчерта важността на Банско джаз фестивала за града като основно събитие от такъв калибър, но с усмивка припомни и другите събития, подготвени за гостите на курорта през летните месеци – Фестивал на училищните оркестри (за първи път), Опера на открито, Пирински рок вечери, Уникално Банско, фестивала за планинарско кино…та чак до маратона “Pirin Ultra”.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Чрез изложбата „Готови ли сте за…/Разкази по… Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага на посетителите съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината. Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми под напора на историческите промени, моди и политически решения...
Хлябът има огромна символика в нашата култура и е събирателен образ на почти всички традиционни ценности, казва Атанаска Терзийска от “Мрежа хлебни къщи София ”. Пред Радио София тя обясни, че има определени характеристики на обредните хлябове - те трябва да бъдат замесени с бяло брашно, което се пресява три пъти. Освен това се приготвя с домашен..
Над 30 000 дръвчета са засадени на територията на Столичната община през 2024 г. Отчетен е и 30% ръст на дърветата, които са прихванати след засаждане, заради подобрения в поливните дейности. Повече от 1 000 едроразмерни дървета са засадени през 2024 г. - от общо 4200 нови в градската среда, съобщава БГНЕС. През пролетта са засадени 700 дървета..
През днешния ден в Столичната община, започват преговорите за подписване на Колективния трудов договор между работниците и ръководството на столичния „Автотранспорт“. Новината беше обявена в петък от кмета на София Васил Терзиев, който се срещна с протестиращите от столичния автотранспорт. Тогава столичният градоначалник увери, че заплатите и..
В ранните часове на деня от запад-северозапад облачността ще продължи да се увеличава, но все още ще е без валежи. Над източните райони ще преобладава ясно време. Ще духа до умерен южен вятър. Минималните температури ще са предимно между минус 3° и 2°, в София – около минус 4°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През..
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.