В Националния план за възстановяване и устойчивост на Република България са предвидени 363 млн. лв. за проучвания в областта на геотермалните води, за подпомагане на балнеологията и туризма, но все още не е съвсем ясно какви проекти ще могат да се финансират.
Именно затова беше проведена трета кръгла сама, в която от бранша се разискваха актуалните проблеми и възможности.
Това обясни пред Радио София Сийка Кацарова – председател на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм (БСБСПА) и вицепрезидент на Европейската СПА асоциация.
"Нашите минерални води са нашето злато. Вече 15 години БСБСПА работи за това, страната ни да бъде позиционирана на международния пазар като дестинация за качествен целогодишен здравен туризъм. Познаваме и проблемите на българските кметове, и продуктите в Европа. С тази рамка в Плана, която е приета обаче, практически няма да може да стане подпомагане на българската балнеология и туризъм", каза Кацарова.
Тя даде пример с Унгария, където са отделени 260 млн. евро развитие и саниране на съществуваща инфраструктура, свързана с минералните води за техните курорти с местно и национално значение. При нас средствата се изцяло насочени към проучване на нови дълбочинни геотермални находища с цел използването им за електроенергия и отопление. За мнение никой не е питал нито кметовете, нито експерти на БСБСПА.
В България разполагаме със стар сондажен фонд, който на практика се саморазрушава. Нямаме никаква стратегия, която да дава насочи за инвестиции в този сектор, допълни пред Радио София Величко Величков, изпълнителен директор на Българската асоциация на подземните води.
"Имаме значителни инвестиции за геотермална енергия и същевременно липса на политически и държавен интерес и нула инвестиции за нещо, което имаме и е реално. Много чужденци говорят за добрите ни минерални води, но сме на път да се разделим с тази легенда", изтъкна Величков.
По думите му, потенциалът ни за геотермална енергия не е голям. По-добри са перспективите за нови находища на термални води с балнеоложки качества.
Чуйте още по темата в звуковия файл.Българските компании трябва да бъдат насочени към зелените иновации, за да бъдат конкурентноспособни. Инициативата за това да идва от частния сектор, но държавата трябва да осигури нужните инструменти, за да подпомогне развитието на икономиката. Тези послания и изводи отправиха участници в кръглата маса "Мисия Зелени Иновации: Възможности за..
Кога парите могат да се превърнат във форма на изкуство? Защо българската иконопис може да бъде основа за поп-арт? Каква е разликата между изкуството на Хубен Черкелов и това на Деймиън Хърст? Как образите на Габриел Гарсия Маркес, Статуята на свободата или пък паметника на свободата – Шипка, се събират в общ контекст, благодарение на Хубен, който..
Преди дни от ГЕРБ внесоха в Народното събрание законопроект за брокерите на недвижими имоти. Той предвижда да бъде създаден Национален регистър, солени глоби за фалшиви обяви на недвижими имоти, задължителни обучения, както и всеки брокер да има досие, а всяка агенция – партида. Целта е да бъде предоставена публична информация за брокерите като..
45 училища от 34 населени места в цяла България ще станат част от випуск 2025/2027 на програмата “Училища за пример“ на фондация "Заедно в час" през месец юли. Участниците са рекорден брой, след като през 2024 г. беше разширен обхватът , включвайки 40 училища. Програмата подкрепя училищните екипи да усъвършенстват преподавателските си..
През следващия месец Федерацията по фелинология организира първата по рода си в България Международна изложба на котки. За два дни (17 и 18 май) София ще се превърне в столица на красотата, обаянието и любовта към животните. Ще се съберат най-елегантните и впечатляващи котки от целия свят, твърдят организаторите. Пред БНР-Радио София..
Техническият университет в София организира тридневен форум "Стажове 2025" . Днес той се провежда в София, на 9 април - във Филиал Пловдив, а на 10 април - в Инженерно-педагогическия факултет и Колеж Сливен. За участие са се регистрирали над 110 работодатели. Форумът беше открит в 10.00 часа във фоайето на учебен блок 12 на Техническия..
Серия от маслени платна, акварелни рисунки и графики от Валентин Ангелов събуждат очите ни за това, което ни е липсвало през зимата – празникът, пъстротата, музиката на цветовете и светлината. Това е неговата 13-а поредна експозиция , по думите му "нещо като годишен отчет". Названието на изложбата е по името на едно от платната,..