Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Шестото издание на Международния конгрес по Майчино-фетална медицина представя иновации

Снимка: личен архив

Иновативните подходи при диагностика, проследяване и контрол на рисковете през бременността ще дискутират чуждестранни и български лекари в рамките на Шестия международен конгрес по Майчино-фетална медицина. Форумът е тридневен и ще се проведе от 12 до 15 май 2022 г. в Катарино. Очаква се събитието да събере над 300 специалисти от всички области на медицината, ангажирани с майчиното и детското здраве.

Повече подробности разказа в ефира на Радио София акушер-гинекологът д-р Мария Янкова, която е съучредител и зам.-председател на Асоциацията по майчино-фетална медицина. По думите й, българската медицина е достъпна за българската жена, но тя далеч не е достигнала качеството, което трябва да представлява в съвремието и поясни:

“Имам предвид, че в един дълъг период от време, в който се загуби подредеността и регламентът на женската консултация настъпи един хаос, в който всички специалисти и колеги, които се занимават в областта и работят в областта започнаха да организират консултациите според своите виждания. Тоест, така, както те смятат, което от една страна дава поле за изява, а от друга не е много добре, защото колкото една структура е по-подредена, толкова тя е по-леснодостъпна и толкова по-полезна за хората, които я ползват”.

Тя каза, че може да се допринесе областта да е подредена и достъпна за всички, тъй като на година има около 60 хиляди бременни, което не е голям брой и не е трудно да се положат усилия в тази посока и допълни:

”Ние не желаем да дублираме ролята на женската консултация, а просто да се намесим в моментите, в които това е важно и да ги улесним в работата им”. По думите й, през годините са обучени доста специалисти, които могат да обхванат тези 60 хиляди бременни за страната.

По отношение на това как може да се снижи процентът на спонтанните аборти и високия дял на недоносеност у нас д-р Янкова каза, че мерките са много и непрекъснато се откриват нови фактори, които могат да повлияят на този процес.

Според д-р Янкова, специално за спонтанните аборти може да се изключат фактори за да се подсигурят една или две бременности и продължава да се работи в областта, но за недоносените бебета може да се направи много и то е с прости мерки – измерване на дължината на маточната шийка, която е един предиктор на преждевременното раждане.

По думите й, изследването е елементарно, може да се направи на много места и е изключително информативно, и че благодарение на него процентът на родените недоносени бебета е снижен.

“В тази група от жените, които вече са родили на термин и са спокойни за следващите си бременности няма гаранции. И единственият начин да гарантираме да стигнат до термин е, като сме ги профилактирали”, заяви д-р Янкова. Тя добави, че в шестото издание на Международния конгрес по Майчино-фетална медицина ще има много иновации, но няма да бъдат забравени и старите теми, които са на тема борба с недоносеността, овладяване на високото кръвно по време на бременност и др.

Д-р Янкова каза, че изключително важна е приемствеността и, че се отделя време за младите колеги с които се споделят знания.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Пловдив отново предупреждават за опасно мръсен въздух

От Община Пловдив тази сутрин отново предупреждават гражданите за ново замърсяване на въздуха.  В населеното място се очаква ново опасно превишение на допустимите норми за атмосферно замърсяване в града със стойности, вариращи  от 30 до 100 микрограма на кубичен метър фини прахови частици.  Общината призова жителите да не проветряват дълго..

публикувано на 10.01.25 в 08:27

Отново топло време в петък, но ще застудее

През днешния ден преди обяд все още на много места в низините и котловините ще има мъгли или ниска облачност. След обяд видимостта ще се подобри, но от северозапад ще започне увеличение на облачността, което до полунощ ще обхване цялата страна. Вечерта в северозападните райони ще завали дъжд, който с понижението на температурите много бързо ще премине..

публикувано на 10.01.25 в 07:15
Арман Бабикян и Георги Проданов

"Форум", 09.01.25: Да имаме правителство, но какво?

Продължава седмицата, в която анализатори във "Форум" правят равносметка на 2024-та и споделят очакванията си за 2025 година. Арман Бабикян, пиар експерт и Георги Проданов, политолог днес коментираха какво се случва в момента и какви биха били последствията при възможните изходи от продължаващите преговори за редовно..

публикувано на 09.01.25 в 18:28
Карлос Контрера

Карлос Контрера: Да мислим за подобряване на обслужването там, където е огромният пътникопоток

Заради неефективност на нощния градски транспорт в София Карлос Контрера е предложил съкращаване на линии още през март 2024 година, съобщи пред БНР самият той. Контрера е общински съветник трети мандат и е зам.-председател на Комисията по транспорт в СОС. В доклад (с Ваня Григорова) той се предлага да бъдат спрени две от линиите на нощния..

публикувано на 09.01.25 в 16:57
Енчо Господинов

Една от най-големите беди на нашето време е ерозията на международното хуманитарно право

Ако трябва да търсим в американската съвременна политика два персонажа, които са диаметрално противоположни - това са Джими Картър и Доналд Тръмп, който след около седмица ще влезе в Овалния кабинет. Това заяви журналистът Енчо Господинов в ефира на Радио София. Той разказа, че е бил 27-годишен репортер, когато Джими Картър полага клетва като 39-ия..

публикувано на 09.01.25 в 16:41
Светлозар Петров

Забавяне на ръста на безработицата и на инфлацията се очаква през 2025 година

Началото на годината традиционно е време за анализи и прогнози. Обръщаме поглед към пазара на труда.  Какъв беше той през 2024-та и какви са прогнозите за 2025-а? Обявите за работа, заетостта, цената на труда  - търсенето и предлагането в различните сектори, как технологиите оформят и влияят на начина, по който работят и се развиват компаниите...

публикувано на 09.01.25 в 16:41
Богомил Николов

Богомил Николов: Внимавайте с качеството при преработените храни

Стремежът към поевтиняване е общ знаменател за много хранителни стоки и продукти , които през последните месеци и години видимо са влошили качеството си. Това обикновено става там, където технологиите позволяват използването на евтини заместители . Това коментира пред БНР-Радио София Богомил Николов от Асоциацията на активните..

публикувано на 09.01.25 в 15:50