През годините Силвия Стойчева е спасила стотици животни, предимно котки. И винаги се сблъсква с въпроса "защо изпращатe животни в чужбина?". А отговорът, по думите й е прост.
"Защото когато животното пристигне, по закон там са длъжни да отидат, да заверят чипа в тяхната служба и съответно да регистрират животното и да кажат "ние вече сме стопани на това животно". Тук за кучета има регистър, за котки - няма", разказа в студиото на Радио София Силвия Стойчева.
Тя обясни, че винаги когато търсят помощ за намаляване на популацията ги убеждават, че "такава няма".
"Живеем в един омагьосан кръг, в който "лудите" като нас събират едни животни, лекуват ги – всичко с лични средства и дарения от приятели. Трудно е, но човечността трябва да надделява във всеки един аспект", добави Стойчева.
Анна Йончева се бори за правата на децата с увреждания. Често в диалога й с общините, получава отговор, че всички площадки са пригодени за деца в неравностойно положение. А всъщност институциите слагат децата с увреждания под общ знаменател, казва Анна.
"Бяхме с дъщеря ми на детската площадка. Дойде момиченце в инвалидна количка, разбираемо нямаше какво да прави там. Просто стоеше и наблюдаваше другите деца. Те я наобиколиха и започна един страхотен разговор помежду им. Дойде съученик на дъщеря ми, дръпна я настрани и й каза, че тя не трябва да играе с това дете, защото е болно и заразно. Аз бях шокирана. Понеже ние не виждаме тези деца, това кара останалите да се страхуват. Незнанието поражда страх", каза Анна Йончева.
Тя успява да внедри на няколко площадки в страната съоръжения – люлки и въртележки за деца с увреждания. На различни места в България вече има поставени 18 люлки и 4 въртележки.
"Децата с инвалидни колички не може да бъдат игнорирани по този начин. За тях трябва също да има нещо на детската площадка. Ти трябва да имаш възможности като всички останали", добави Анна.
В момента и Силвия Стойчева, и Анна Йончева помагат на украински семейства.
Подробности за това какво ги кара да помагат, можете да чуете в звуковия файл.
Хип-хоп изпълнителят Криско съобщи за днешната си среща със зам.-кмета на Столичната община Надежда Бачева във връзка с намерението му да бъде изграден детски център за деца със Синдром на Даун. Наскоро стана известно, че второто дете на музиканта е със синдрома. По думите на Криско, в Столичната община се е срещнал с хора, "изключително..
Във втората половина на декември и през януари има много празници, в някои от които хората задължително приготвят традиционни ястия. Работата край печката и барбекюто, веселието край елхата със свещи и бенгалски огън или пиротехнически изделия създават ситуации и условия, в които е твърде възможно да се случат изгаряния по човешката кожа...
Най-сериозните проблеми в българското образование не са свързани с "джендър идеологията" , а с лошата дисциплина, агресията, липсата на интерес у учениците, разпространението на наркотици и вредни вещества в близост до училищата и други. Това показва национално представително проучване на агенция "Алфа Рисърч" сред 1000 пълнолетни..
Светият синод единодушно заявява отрицателно становище относно преименуването на площада пред патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски". Решението е взето на заседанието на Св. Синод на 10 декември 2024 г. в пълен състав. "Площадът пред катедралата е неразделна част от историята на Родината ни и е неразривна част от всички събития, свързани с..
Надеждата да се реализира правителство днес е по-голяма от песимизма да не се случи. Срещите на ГЕРБ за осигуряване на мнозинство, което би подкрепило редовен кабинет продължават, но в тях отсъства Бойко Борисов и това би му позволило да анулира или ревизира преговорите . Това коментира пред БНР-Радио София политическият анализатор..
Водач на лек автомобил е загинал при пожар в автомобила си. Инцидентът е станал пет минути след полунощ на пътя Радомир – Перник. Лек автомобил се ударил в бетонна стена, след което избухнал в пламъци. Колата е изгоряла напълно. Все още не e установена самоличността на водача. Обгорелият труп е закаран в Съдебна медицина – Перник за аутопсия. Извършен..
Несправедливо ли е финансирането на читалищата в БългарияНа 9 декември излязоха резултатите от една програма на Министерство на културата, свързана с читалищата. От 1355 допуснати читалища, 1274 са оценени точно с по 28 точки от максимум 30. Останалите 81 са оценени с по 29 или 30 точки и са финансирани. Учудваща е прецизната точност на оценка на..