Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Може ли да бъде измерено щастието?

Весислава Антонова
Снимка: Надежда Чипева

За пореден път у нас се прави измерване на индекса на щастието, а повече по темата пред Радио София разказа Весислава Антонова, главен редактор на сп. “Мениджър”. По думите й, социологът Живко Георгиев стъпвайки на базата на няколко международни скали, по които се измерва индекса на щастието е изработил системата.

“Тя се базира на 12 субективни индикатора за благосъстоянието на хората. Удовлетвореност от живота, психично здраве, физическо здраве, баланс на времето, достъп до култура и изкуство, учене през целия живот. Взаимоотношенията в местните общности също са част от тези индикатори, които са включени във въпросника, който хората попълват, социалната подкрепа, качеството на околната среда, управлението, защото има и такъв сегмент, който е свързан със щастието на работното място, стандарта на живот и работата”, сподели тя.

Антонова допълни, че всяка година се прави международно изследване на “Галъп интернешънъл” по поръчка на ООН, което класира страните по смета и доколко щастливи са хората. По думите й, според изследването едва 4% от хората в България са напълно щастливи, 20% са щастливи, 47% са почти щастливи, а като нещастни се определят 26% от сънародниците ни.

Тя каза, че, това което е определящо за българите да са щастливи е семейството и общността и, че всяка година според международното изследване са скандинавските страни. Антонова даде за пример финландците, които са щастливи поради това, че държавата им дава сигурност.

“Разликата при българите е, че нас държавата и по-голямата общност не ни прави щастливи. Ние се чувстваме щастливи капсулирани, намирайки социална подкрепа при най-близкото си обкръжение”, каза тя и допълни, че психичното и физическото здраве също са определящи, а най-уязвимите групи са възрастните и самотните хора.

Антонова сподели, че според изследването, хората в големите градове са по-малко щастливи от хората, които живеят на село.

“Днес едва ли някой се съмнява, че реалността и нормалността, в които живеехме до 2019 година вече ги няма. Те са изтрити, като с гума. Ражда се една нова реалност, а тя несъмнено ще доведе след време и нова нормалност”, каза тя и добави:

“Научихме два много важни урока през последните 2-3 години. Първият е, че благополучието винаги е неустойчиво, крехко, много уязвимо в този взаимосвързан глобален свят и другият е, че каузата за щастието търпи провал, когато престанем да го мислим в единство с щастието на другия”.

По думите на Антонова, щастието зависи изцяло от самите нас, защото е процес, който самите ние управляваме.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00

Премиера на "О(б)твързан" представя Театър "Възраждане"

„О(б)твързан“ –  премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..

публикувано на 23.11.24 в 11:40

Да се зарибиш или да се откажеш

Покана за   София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..

публикувано на 23.11.24 в 11:09
С Жени Илиева

Играчката не е просто забавление, а инструмент за развитие

Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..

публикувано на 23.11.24 в 10:56

Нямаме нужда от дефиниции

Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..

публикувано на 23.11.24 в 10:13