През 2000 г. Националният ден прераства в глобална инициатива и се провежда в над 100 страни.
Алиса Чупова и Лили Кострицкая са ученички в 10 и 11 клас и са част от младежите доброволци в страната. Помагат в "Мати Украйна" и "Грийнпийс". В момента оказват подкрепа на украински граждани, които бягат от войната.
Алиса е от Москва. Баща й е известен противник на режима на Путин - Евгений Чупов, затова преди 3 години напускат Русия и пристигат в България.
"Това е най-малкото, което мога да направя. Нямам възможност за материална помощ, така че всеки ден след училище ходя в бежанския център и там помагам на хората. В Русия е опасно да живеят хора, които не са съгласни с правителството, с Путин и неговия режим. Техният избор е или в затвора или да ги убият", разказа в студиото на Радио София Алиса.
Лили Кострицкая живее в България от 4 години. Тя също е от украинско семейство и също помага в бежанския център. Част от приятелите и роднините й са останали в Украйна.
"Една приятелка, която живее в Одеса каза, че вече ужасно много гърми, хвърлят бомби, има убити хора и деца. Всичките ми приятели са виждали ракети, умрели хора. Приемат го като нещо, което трябва да се случи, но искат да свърши по-бързо. Те искат да избягат, но родителите им са военнозадължени", каза Лили Кострицкая.
Помагайки на украинските бежанци в София, момичетата са се сблъскали с десетки съдби.
"Веднъж дойде една жена с малко дете. Те бяха само с една раница. Казах им, че има детска храна, а тя каза, че ще вземе само едно пакетче солети, което каза, че ще им стигне за следващата седмица. Много е тежко", разказаха момичетата.
Центърът вече се намира в Централните хали, на етаж -1. Момичетата призоваха всеки, който иска да дари дрехи, хигиенни материали, медикаменти да го направи от 9.30 до 20.00 часа.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха бяха: - Проучване на Института за пазарна икономика - професионалното..
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..
"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала из..
Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че всичко, което е забранено, в даден момент започва да изкушава тийнейджърите. "Всичко, което чуваме..
Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все още не е завършило, а това е добра новина за всички почитатели на неговото творчество, защото не..
За справяне с проблема с употребата на вейпове сред тийнейджърите, опитът на другите държави сочи, че голяма част от тях са прекратили вноса и производството им, каза пред Радио София д-р Гергана Гешанова - председател на коалиция "Без дим". "В много държави е абсолютно забранено транспортирането на такива количества, съхранението им и..