Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От днес на киноекраните

"Чудовища" - филм за любов, осъждане и (не)разбиране

Главните роли са поверени на Яна Маринова (Ана), Анастасия Левордашка (Иви), Лили Сучева (Яна) и Владислав Виолинов (Журналиста)
Защо толкова хора живеят самотни? Защо си слагаме изкуствени зъби, устни, усмивки? Защо младите хора искат да са продукт? Липсата на любов ли ни прави чудовища или такива се раждаме? Даването на любов достатъчна причина ли е да живеем? Ако можехте да бъдете с професионална жена за една година, от която след това да получите предписание за самия себе си, щяхте ли да се осмелите да го направите?

Това са част от въпросите, заложени в новия български филм на режисьора Калоян Патерков "Чудовища" (негов пълнометражен дебют), който от днес е в българските кина. Идеята и текстът са на Наталия Дукова. В ролите се превъплъщават Яна Маринова, Анастасия Левордашка, Лили Сучева, Владислав Виолинов.


"Страховете преди премиерата бяха свързани с това, доколко хората са готови за такава тема. Все пак става дума за жени, които разменят услугата любов срочно – за една година. И след това – какво следва? Филмът ми отвори очите – че мога да говоря за най-новите теми, които ме вълнуват чрез ролите си в киното", отбеляза в студиото на Радио София Яна Маринова.

"Това, което ме запали и провокира да търся в характера на моята героиня, беше какво се крие зад тази жена под наем", допълни с мнението си Лили Сучева. Нейният персонаж е жена с вътрешен конфликт, колебае се дали това е посоката ѝ в живота, иска ли да има стандартно семейство.

Сценаристката Наталия Дукова също беше откровена:

"Темата изкристализира съвсем естествено. Впоследствие излезе като болка и проблем от мен. Наистина настъпиха дни, в които е все по-трудно да се довериш на някого Искахме да дадем двете гледни точки – на обществото и същината на тези жени и услугата им. Надявам се зрителите да си дадат сметка дали са в ролята на осъждащите, без да познават съответния човек или група."

По думите на Яна Маринова трябва да се говори, да има За и Против, да се виждат гледните точки, да се обръща внимание на проблема. Но не бива силният да се самозабравя, възвеличава, да унижава по-слабия.

Чуйте целия разговор на Ива Дойчинова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02

Мост между поколенията

Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище":  "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..

публикувано на 19.07.25 в 10:11

Уличното изкуство дава свобода

Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..

публикувано на 19.07.25 в 10:00