Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Виртуални маршрути ни запознават с непознатата София

Снимка: unknown-sofia.com

В исторически, архитектурни, културни и художествени маршрути в София ни повежда новият проект, който разказва за малко и съвсем непознати кътчета и факти, паметници и забележителности от живота на българската столица. (Пре)откриването става на адрес "Виртуален тур - непозната София".

Разработката е на Фондация „Център за предприемачество и управленско развитие – България“ (ceed.bg) и Столичната община – Програма "Европа" 2021. Резултат е от наблюденията и анализа върху начина, по който се предоставят информации и продукти в областта на туризма, обясни пред Радио София Станислав Червенков. Той е ръководител на проекта и заместник изпълнителен директор на фондацията.

На фона на много посещавани обекти в София, в сянка остават по-малко известни, но което също имат своето значение. "Те могат да добавят стойност и да обогатят облика на столицата в национален и в европейски мащаб", допълни Червенков.

Той обясни достъпността на сайта и какво може да се види и научи в него.

Шест атрактивни културно-исторически маршрута с 39 обекта привличат любителите на градското изкуство, архитектура и археология и могат да бъдат видени и опознати чрез мобилното приложение и интернет страница на инициативата. Освен интересна информация за всяка една от забележителностите, може да се открие точното им местоположение, снимки, както и 360-градусова панорама на 7 от идентифицираните обекти.

В категорията "Познатото Непознато" например се разказва за Римската стена, Нотариата, Биологическия факултет, Военната академия и прилежащия парк, библиотеката на Софийския университет и др.

Маршрутът "Тук живя и твори…" преминава през къщите (музеи) на Иван Лазаров, българския банкер Анджело Куюмджийски, Дончо Палавеев, проф. Иван Гергов, Дома на артилерията, Червената къща.

Другите категории са: "Бижу зад ъгъла", "Графити арт", "София цъфти", "Любознателни пътешественици".

Чуйте повече по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елисавета Станчева

Да намерим времето на нашата свобода

Елисавета Станчева, изкуствовед, за дискусията „На ръба“, в която композиторът Петър Керкелов разказва за създаването на новата си пиеса. Какво се случва, когато музиката премине отвъд познатото и експериментира с нови форми, звуци и идеи? Как се изгражда музикална драматургия, която преплита класическо звучене с електронни елементи? Среща-дискусия..

публикувано на 18.05.25 в 11:49
Три тенора…и още нещо с Михаил Михайлов и Юрий Николов

Три тенора…и още нещо: "непрекъснато си помагаме и предизвикваме!"

Музикалният спектакъл „Три тенора…и още нещо“ на Камерна опера Благоевград с диригент Георги Еленков ще гостува в София на 23 май на сцената на театър „Сълза и смях“. По този повод ни гостуват двама от участващите трима тенори – Михаил Михайлов и Юрий Николов: "Винаги е удоволствието като трима тенора, които са и приятели, са заедно на сцена...

публикувано на 18.05.25 в 11:07

Като засвири оркестър в града, значи идва празник

Мария Карагьозова ни представя Фестивала на училищните и младежките оркестри, организиран от Асоциацията на фестивалите в България и финансирани от Национален фонд Култура: "Оркестрите загубиха част от структурата си по време на пандемията. Фестивалът насърчава отново децата в тези оркестри. Той е трибуна на музиканти-любители. Не съревнование..

публикувано на 18.05.25 в 10:21

Софийски разкази - арх. Пенчо Койчев и Съдебната палата

Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век?  Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..

публикувано на 17.05.25 в 16:00
Йерусалим днес

Историята оживява - Хаджиите от Банско, част първа

Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..

публикувано на 17.05.25 в 15:00
С Васил Попов

Като чуя прочита, сънувам кошмари със собствената си история

Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..

публикувано на 17.05.25 в 14:28
Със Захари Нанков

Не сме високото изкуство, но може да се задълбае

Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..

публикувано на 17.05.25 в 14:15