Столичната библиотека посреща Деня на библиотекаря – 11 май, с 72 хил. читателска аудитория, от която 5 хил. нови читатели от началото на т.г., с над 150 хил. раздадени книги за 4 месеца и новооткрит пети филиал на библиотеката в район „Овча купел“ 1, съобщиха от Столичната община.
Библиотеката на София през целия празничен ден ще подарява безплатни едногодишни читателски карти на всички желаещи.
Тя ще покаже и различни експозиции, както и тематичната изложба "Библиотеката на София разказва", представяща част от богатото книжно наследство на столицата, запазено за бъдещите поколения благодарение на всеотдайността и професионализма на стотици пазители на книжовността, работили в Столична библиотека за популяризирането на словото и знанието.
В празничния ден ще се присъединят със стихове, послания и музика известни творци – приятели на библиотеката: Георги Господинов, Мирела Иванова, проф. Михаил Неделчев, Калин Терзийски, Силвия Чолева, Владимир Зарев, Иван Ланджев, саксофонистът Иван Бороджиев и др., които са били винаги съпричастни към нашата духовна кауза. Авторите ще подаряват на читателите свои нови книги с автографи.
На този ден нашите приятели ще подкрепят справедливите искания на библиотекарите за повече бюджетни средства на библиотеките за книги, дигитализация, съхранение на книжовното наследство, както и достойно заплащане на труда на библиотечните специалисти.
Екипът на библиотеката, нейните читатели и приятели – автори и творци подкрепят актуализацията на бюджета на библиотеките в страната
Събитието ще се проведе на 11 май от 17:30 ч., пл. "Славейков", пред Столична библиотека.
Традиционните "Пролетни срещи с растенията" в Ботаническата градина на БАН в София започват от днес и ще продължат до 17 април, съобщават от екипа. В юбилейната седмица на гората посетителите на градината ще могат да се насладят на тематична изложба, посветена на Мушкатото - от градината на баба до съвременните сортове, а също и на интересна и..
Регистрацията за най-масовото спортно събитие на София – Софийският маратон, вече е отворена. Бегачи от България и чужбина вече могат да се запишат за дистанции от 5 км, 10 км, 21 км и 42 км.От днес надпреварата, която ще се проведе на 11 и 12 октомври с традиционен старт от площад „Александър Батенберг“, приема записванията на участниците за четирите..
Общинска програма за закрила на детето за 2025 г. прие единодушно Столичният общински съвет. Вносител на доклада е кметът на София Васил Терзиев. Програмата е израз на волята и готовността на общинската власт за повишаване качеството на живот за всички групи деца, съобразно възрастта, социалния статус, физическото, здравословното и..
Митнически служители от ТД “Митница” - София, съвместно с инспектори от НАП и полицаи от СДВР задържаха общо 22 313 артикула, сред които детски играчки и балони, както и 1740 чанти с означения на търговски марки, за които има съмнение, че нарушават права на интелектуалната собственост, съобщиха от Агенция "Митници". След анализ на риска, в периода..
След успеха на пилотното издание на МаГаТа Фест през март, Столичната община обяви 6 нови дати, на които софиянци ще могат да предадат на едно място отпадъци от мазета, гаражи и тавани. На 26 април МаГаТа Фест ще се проведе в район "Младост", на 10 май – в "Слатина", на 17 май – в "Искър", на 7 юни – в "Люлин", на..
Във връзка с подмяна на спирателен кран по ул. "Фредерик Жолио Кюри“, ж.к. "Изток“, на 10 април 2025 г. се налага спиране на водоподаването от 10.00 до 19.30 часа живеещите в района на: ул. "Фредерик Жолио Кюри“ от ул. "Антон П. Чехов“ до бул. "Драган Цанков“ (локалното платно) ул. "Димитър Л. Гичев“ от ул. "Люлякова градина“ до ул. "Фредерик Жолио..
Проектът за бюджет на София за тази година е в размер на 2,84 млрд. лева. От тях 2,199 милиарда са текущи разходи и 640 милиона са капиталови инвестиции. Приоритет в работата на общината ще са децата. Общественото обсъждане на проекта за бюджет на София ще бъде на 16 април от 19 часа в аулата на Софийския университет "Свети Климент..