Интерактивната изложба "Малките свидетели на войната" с рисунки на украински деца, преживели първите дни на нападението в Украйна ще бъде открита на 14 май 2022 г. в метростанция "Сердика", съобщиха от Националната мрежа за децата (НМД).
“Всяка една от рисунките е реален разказ на войната през очите на децата. Една от картините, например, е нарисувана на стената в мазето на училище в село Яхидне, на 140 км. северно от Киев. Там те прекараха ужасяващи седмици, докато селото беше окупирано от руски военни. Те превзеха и превърнаха училището в своя щабквартира и сложиха над 300 души на възраст от 3 месеца до 93 години в мазето. Хората страдаха от глад и студ, доста от тях починаха от задушаване. Изкуството е начин да помогнем на децата да се освобождават от травмата, но в момента те имат нужда и от множество други помощи”, разказва украинката Наталия Склиярска. Тя е от Музея за детско изкуство, който събира картините в изложбата, и в момента е в България.
Основната цел на проекта е да събере средства за спешните нужди на децата бежанци в България чрез Фонд „За украинските деца бежанци“, създаден от НМД.
По данни на ООН към 12 април 2022 г., над 4 милиона деца са избягали от украинските си домове.
Децата, които търсят спасение от войната в България, имат нужда от сигурност, храна, дрехи, ученически пособия, както и от усмивка, внимание, разговор и споделяне. Фондът ще предоставя финансова подкрепа на онези "горещи точки", където нуждата е най-голяма и най-спешна", коментира Мария Брестничка от НМД.
Изложбата ще бъде подвижна и ще се разполага на различни локации в столицата.
Част от програмата за май включва:
"Виж войната през очите на децата" е съвместен проект на Музея на детското творчество (Украйна) и Агенция 121 и група партньори от НМД, Столичния метрополитен, Бизнес парк София и други.
Изложбата е част от програмата на Европейска нощ на музеите.
Повече от 20 екипа извършват текущи ремонти по пътните платна и тротоари в София - фрезоване, почистване и асфалтови дейности върху пътните настилки, както и обновяване на тротоарите, съобщиха от Столичната община. От днес започва ремонт на отделни неравности по основни и локални платна на бул. "Скобелев" в участъка от кръстовището "Петте..
Все по-често през летните месеци се отправяме на почивка и в чужбина. Важно е, когато я предприемаме, да сме организирани и предпазливи, защото винаги нещо може да се обърка. Една от защитите при пътуване извън страната е именно застраховката. Какво представлява и какво включва една такава полица, колко може да ни струва тя, какви са..
България е на 61-во място по щедрост в света, а българите са склонни да подценяват своята щедрост , сочи Световният доклад за дарителството ‘2025 (World Giving Report ‘2025) - представително проучване на британската фондация КАФ (CAF), което обхваща повече от 50 000 души в 101 държави. У нас Фондация BCause заедно с КАФ е..
Столичният общински съвет (СОС) малко изненадващо одобри доклада, с който се позволява завършването на бул. "Тодор Каблешков" . Той се внася за втори път за гласуване, като ресорната комисия по архитектура даде отрицателно становище по казуса. Според несъгласните със заложените изменения в подробния устройствен план, които ще позволят да се..
"Вещицата Мара и Проклятието на Абоминус" е първият издаден комикс на илюстраторката Цвета Петрова и ни разказва една история за приятелство, приключения, семейство, и какво става, когато нещата се объркат. "Мара всъщност е базирана на моя приятелка, която се казва Мара и даже и визуално наподобява нея. Този герой е създаден преди доста време, преди..
В предаването "Добър вечер, София" гостува младият, драматург и сценарист – Нера Бойкова , която завършва специалност “Кино и телевизия“ в Нов Български университет и вече работи в няколко кино и телевизионни продукции. Нера Бойкова разказа как творческия път който избира я превръща в човек на изкуството, решавайки да се реализира на..
Какво е състоянието на сградния фонд в столицата от гледна точка на безопасността при земетресение, обяснява в БНР- Радио София инж. Георги Кордов . “Считам, че едропанелните жилищни сгради са добри сгради от конструктивна гледна точка. За времето, когато са проектирани и построени, са спазвани абсолютно всички нормативни документи. Мога да кажа дори,..