Интерактивната изложба "Малките свидетели на войната" с рисунки на украински деца, преживели първите дни на нападението в Украйна ще бъде открита на 14 май 2022 г. в метростанция "Сердика", съобщиха от Националната мрежа за децата (НМД).
“Всяка една от рисунките е реален разказ на войната през очите на децата. Една от картините, например, е нарисувана на стената в мазето на училище в село Яхидне, на 140 км. северно от Киев. Там те прекараха ужасяващи седмици, докато селото беше окупирано от руски военни. Те превзеха и превърнаха училището в своя щабквартира и сложиха над 300 души на възраст от 3 месеца до 93 години в мазето. Хората страдаха от глад и студ, доста от тях починаха от задушаване. Изкуството е начин да помогнем на децата да се освобождават от травмата, но в момента те имат нужда и от множество други помощи”, разказва украинката Наталия Склиярска. Тя е от Музея за детско изкуство, който събира картините в изложбата, и в момента е в България.
Основната цел на проекта е да събере средства за спешните нужди на децата бежанци в България чрез Фонд „За украинските деца бежанци“, създаден от НМД.
По данни на ООН към 12 април 2022 г., над 4 милиона деца са избягали от украинските си домове.
Децата, които търсят спасение от войната в България, имат нужда от сигурност, храна, дрехи, ученически пособия, както и от усмивка, внимание, разговор и споделяне. Фондът ще предоставя финансова подкрепа на онези "горещи точки", където нуждата е най-голяма и най-спешна", коментира Мария Брестничка от НМД.
Изложбата ще бъде подвижна и ще се разполага на различни локации в столицата.
Част от програмата за май включва:
"Виж войната през очите на децата" е съвместен проект на Музея на детското творчество (Украйна) и Агенция 121 и група партньори от НМД, Столичния метрополитен, Бизнес парк София и други.
Изложбата е част от програмата на Европейска нощ на музеите.
Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..
Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..
Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..
Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..
Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..
Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..