Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво разказват сградите

часовникът на ЗД "Феникс"
Снимка: https://registersofia.bg

"Сградите разказват" е разходка из кварталните околности, намиращи се зад РИМ-София, простиращи се между улиците Дондуков, Сердика, Г. Бенковски и Екзарх Йосиф.  Обиколката ще включва всички недвижими културни ценности, попадащи в това каре. Това е втората беседа от последващите инициативи към Европейска нощ на учените 2022 г., съвпадаща си с Нощта на музеите. Сборният пункт ще бъде пред централния вход на Регионален исторически музей – София. Подробностите - в разговора ни с Йордана Николова: 

"Някои от сградите са със статут на културна ценност, някои - не са. Съхраняваме паметта, не само виждаме фасадата. Идеята се зароди преди 1 година. Музеят е част от проекта клада.бг - вид търсачка. Започвате от една сграда, от една точка до безкрай. Подходът днес е акцент към малките "пикантерии", свързани с карето.

Не е нужна предварителна регистрация, ще бъдем в шатра пред входа на Музея. Желанието да научим нещо е по-силно от дъжда. Ще минем покрай Триадица, Сердика до бул. Дондуков, ул. Будапеща и ул. Бенковски - общо около час.

Любима точка ми е бившия хотел-сладкарница "Панах", впоследствие Застрахователно дружество "Български феникс". На часовника има мъжка фигура, която държи сноп със светкавица, както и женска с кораб. Фениксът и орелът са сменени с петолъчки.

Имаме няколко временни изложби, гостува ни Варненския музей с некропола. Има за всеки по нещо. Смисълът на тази Нощ е за хората, които нямат достатъчно финанси, да открият музеите." 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Народен театър

Народният театър отбелязва 175 години от рождението на Иван Вазов

Народният театър подарява на зрителите си кодове за отстъпка за представленията през септември и отбелязва тържествено 175 години от рождението на Иван Вазов в поредица, която ни припомня Патриарха на българската литература и патрон на първата ни сцена.  През целия ден на 9 юли, когато се отбелязва годишнината от рождението му, на площада пред..

публикувано на 09.07.25 в 07:18

През страната ще преминава студен атмосферен фронт

Днес през страната ще преминава студен атмосферен фронт. Над Северна България и на места над Южна ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и ще има краткотрайни валежи от дъжд с гръмотевици. Ще има условия за градушки. Над югоизточните райони ще е предимно слънчево, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. Вятърът в..

публикувано на 09.07.25 в 06:35

17-годишен остава в ареста заради побой в столичния кв. "Стрелбище"

Момче на 17 години остава в ареста заради побой в столичния квартал "Стрелбище" снощи. Първоначално по случая бяха задържани 14 непълнолетни, заподозрени в съпричастност към побоя над мъж, който е разхождал кучето си. 13 от тях бяха освободени, като според началникът на Четвърто районно управление Кристиян Тонев скандалът е бил предизвикан от..

публикувано на 08.07.25 в 18:26
Димитър Николов

Добри новини от Бургас за артистични младежи и за хора с деменция

До броени дни в Бургас ще бъдат предоставяни специални гривни за проследяване на възрастни хора, които страдат от деменция . "Ако видите човек с лилава гривна с изображение на незабравка, знайте, че е наш съгражданин, който страда от деменция. Проявете разбиране и помогнете! Може да е забравил как да стигне до дома си или да е дезориентиран..

публикувано на 08.07.25 в 18:06
Снимка: climatebook.gr/Климатека

BG Alert трябва да предупреждава за горещи вълни! Те са природно бедствие

България е на второ място по смъртност при горещи вълни в Европа за 2023 г., но те липсват в описанието на природните бедствия, при които се издава сигнал в националната система за ранно оповестяване BG Alert. За това алармира в своя статия климатологът д-р Зорница Спасова   - главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи..

публикувано на 08.07.25 в 16:50
Адв. Деян Драгиев

Адв. Деян Драгиев: Дали е работещ законът за личния фалит, ще се разбере след години

Дългоочакваният Закон за несъстоятелност на физическите лица беше обнародван в Държавен вестник, но ще влезе в сила поне след 9 месеца. Докато имаше обществено обсъждане, а и преди това, Законът претърпя значителни корекции. От експерти той беше определян като лобистки и в защита на кредитните институции, но не и за физическите..

публикувано на 08.07.25 в 15:37

Как са изглеждали средновековните настолни игри?

Исторически достоверните бордови игри ни показват как са играли хората в България още по времето на средновековието. Най-емблематичната им възстановка е “Алкерк“ – стратегическа настолна игра, открита върху камък в средновековната столица Плиска, но играна още в Древен Египет и Рим, а по-късно и в арабския свят. “Мисията на център “Алос” е именно..

публикувано на 08.07.25 в 15:29