В своя нов роман „Трябва да те предам“ (изд. „Сиела“, превод: Стоянка Сербезова-Леви), Рута Септис обръща поглед към кървавата съдба на Румъния от 1989 г. Това е краят на един от най-античовешките и жестоки режими – диктатурата на Николае Чаушеску. Авторът създава завладяващата, емоционална и опустошителна история, в която свободата има своята цена. Разговор за романа с Милена Ташева от Сиела:
"С тази книга авторът се приближава най-близо до съвременната епоха. Ценното в тази книга е гледната точка на едно 17-годишно момче. То е обикновено румънско момче и има специален дядо, който го възпитава в духа на свободата.
Редакторката ми призна, че на моменти се е разплаквала, защото е видяла собствения си живот. Атмосферата е тежка с малки проблясъци светлина.
Или съсипваме бъдещето ти, или предаваш. Друго момче проявява паник-атака и героят си дава сметка, че в стаята има поне трима информатори. Много емоционални и много добре описани моменти. Читателят сам си ги дописва в главата."
Национален ден за борба с инсулта ще се отбелязва официално на 11 ноември. Това обявиха от Асоциацията за инсулт и афазия. Целта е да се насочи вниманието към превенцията и да се насърчи подкрепата на засегнатите от този проблем. Това е денят, в който България предприема своята първа съгласувана крачка към осъзната национална политика за грижа към..
Проверките за нерегламентирано изгаряне на отпадъци в отоплителните уреди в кв. "Факултета" започнаха. От две седмици служители на Столичния инспекторат използват дронове, с които установяват случаите на замърсяване на въздуха и съставят актове на нарушителите. Безпилотните летателни апарати се включват в контролната дейност на инспекторите от..
Националният център за психосоматика осигурява мобилни екипи за психологична грижа в София, които посещават пациенти в тежко физическо състояние и не могат да отидат до кабинет. Клиничните психолози извършват домашни посещения на болни с онкологични заболявания, при които често липсва адекватна психологична подкрепа. Консултациите подпомагат..
В 21 век фактът, че близо два милиона души са без аптека в различни населени места в страната, е не само тревожен, той е потресаващ, на фона на още данни, според които 2,6 процента от брутния вътрешен продукт ( БВП ) отиват за лекарства, основно от джоба на пациентите. Експерти на Института за пазарна икономика ( ИПИ )..
Електрозахранването в тунел "Големо Бучино" на автомагистрала "Струма" е възстановено. От ЕРМ Запад съобщават, че тази сутрин е извършено кратко прекъсване на едното от двете захранвания на тунела по искане на Електроенергийния системен оператор. По неизяснени причини не се е включило резервното захранване, което се осигурява от съоръжение,..
Размерът на средния осигурителен доход за страната за месец септември 2025 г. е 1882,97 лв., а размерът на средномесечния осигурителен доход за страната за периода от 01.10.2024 г. до 30.09.2025 г. е 1798,95 лв., съобщават от Националния осигурителен институт. Определеният средномесечен осигурителен доход за страната за посочения период служи при..
Климатът на Европа от векове се дирижира от невидим въздушен поток – полярното струйно течение (Polar Jet stream). Това е тесен, бърз въздушен поток на 7–12 км височина, който обикаля Земята от запад на изток между 40° и 60° с.ш. със скорост около 100-200 км/ч, на височини между 7 и 12 км. Позицията и вълнообразните му отклонения определят къде..