Голямото състезание по четене с разбиране, организирано от образователната платформа "Книговище" приключи с неочаквано добър успех и впечатляващи резултати.
Кампанията "София чете" бързо излезе извън границите на столицата и в него се включиха близо 3000 деца от 14 области.
Тази събота – на 14 май, до Лятната естрада на Борисовата градина от цялата страна дойдоха около 200 деца и учители, за да получат наградите си лично. (Всички победители вижте тук)
"Ние вярваме, но и състезанието го потвърди, че книгите и интересните истории имат способността да заразяват децата към четене. От другата страна провокира паметта им за това, което са прочели, дава им възможност да фантазират допълнително", отбеляза пред Радио София Искра Джанабетска, съосновател на "Книговище"
По време на кампанията са решавани по 4-5 хиляди пъти въпросниците то платформата.
Правилното попълване на съответния въпросник означава не само, че книгата е прочетена, но и разбрана.
В София победителите са от 7. ДГ “Детелина”, 25. ОУ “Д-р Петър Берон, 38. ОУ “Васил Априлов", 81. СУ "Виктор Юго", 42. ОУ "Хаджи Димитър", 68. ДГ "Слънце", 120. ОУ "Георги С. Раковски", 30. СУ "Братя Миладинови", 56. СУ "Проф. Константин Иричек", ЧОУ "Образователни технологии", 10. СУ "Теодор Траянов".
Джанабетска не пропусна да отбележи първия рожден ден на детската медия "Вижте", която представя новините от света на възрастните, теми, които ги засягат и интересуват, и то на детски език.
Чуйте целия разговор на Гергана Пейкова.
Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..
Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..
Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..
Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..
Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя. Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..