Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Каква ще е съдбата на минералната баня в Княжево?

Снимка: knyazhevo.eu

Каква ще бъде съдбата на изоставената баня в Княжево? Сведения за нея има още от 17 век от турския пътешественик, историк и поет Евлия Челеби. По това време Княжево се е казвало “Бали Ефенди” и името “Бали”се е запазило над 300 години, като през 1881 година в чест на княз Александър Батенберг започва да носи името Княжево. Банята е най-старата в София, като е над 350 години, а новата й част датира от 20-те години на миналия век.

По въпроса за неподдържането на банята пред Радио София говори Любомир Стефанов от фейсбук групата „КняжевецЪ“. По думите му, освен нуждата от ремонт, самите хора имат нужда от такова място, в което да ходят и да си отделят време за здравето. След Освобождението банята спира да се поддържа, състоянието й става много лошо, но въпреки всичко хората продължават да я ползват.

Съгласно градоустройствен план от 1938 г. централната улица на Княжево трябва да бъде разширена, като това налага някои сгради да бъдат разрушени, заедно с част от самата баня.

В момента Общият устройствен план на София предвижда абсолютно същото нещо – да се бутат домове на хора и да се бута банята”, каза Стефанов. Той сподели, че тя е собственост на Министерство на здравеопазването и по-конкретно на дружество “Специализирани болници за рехабилитация”, и спира да работи от 14 декември 2010 г. По думите му, от дружеството твърдят, че нямат средства да възстановят банята и са направили предложение към Столична община за прехвърлянето й към общината.

“Как е възможно някой да поставя разширение на пътя пред нещо, което е толкова старо и ценно. Защото освен това, че ще загубим сградата, която е архитектурен паметник официално, има опасност защото един от изворите се намира от другата страна на пътя и минава под самия път. При евентуално разширение и реконструкция на този път има огромна опасност водната жила отдолу да бъде нарушена и ние да изгубим част от водата, или да бъде замърсена”, сподели Стефанов.

Той допълни, че във фейсбук групата „КняжевецЪ“ имат план как да се действа оттук-нататък, който план включва всички законоустановени действия, които може да се предприемат, вкл. и протести.

“За съжаление управленската липса на дългосрочна визия и откровена глупост, ако позволите да я нарека така, защото за мен е точно такава, не е от днес. И хората преди 100 години са се борили и са били изправени пред същата ситуация, и в момента сме изправени пред същото. Аз смятам, че ще успеем да се преборим, дай Боже”, заяви Стефанов.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как се движат цените на храните у нас?

Има ли тенденция за успокояване и спад на цените на храните, плодовете и зеленчуците? Подробности разказа Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища. "Доматът е с 29% от под средната цена от миналата година, но за сметка на това краставицата е 46% нагоре. Това е, че има недостатъчни количества на предлагане",..

публикувано на 08.07.24 в 17:14

Политическата стабилност и бизнеса у нас

Седем търговски камари на чуждестранния бизнес у нас призова депутатите и партийните лидери да проявят отговорно държавническо поведение при формирането на правителство и предприемане на спешни действия в полза на обществото и икономиката на страната. Бизнес организациите настояват за постигане на компромис при съставянето на кабинета в името на..

публикувано на 08.07.24 в 15:58
Любомир Дацов

Политическата нестабилност и икономиката

Какво е влиянието на политическата нестабилност върху българската икономика? Подробности разказа икономистът Любомир Дацов. Как икономиката на България стана част от групата на най-развитите икономики и попадна в класацията с високи доходи на Световната банка? "Има един виц за костенурката и заека. Понякога, като вървиш като костенурка и..

публикувано на 08.07.24 в 14:46

Столични полицаи задържаха каруца с огромна ВиК тръба

Полицаи от Трето районно управление в София заловиха четирима млади мъже, които с каруца са превозвали огромна водопроводна тръба. Най-вероятно металната тръба е била взета от място на ремонт и е щяла да бъде предадена в пункт за вторични суровини, коментираха свидетели. Не се знае по какъв начин тежката тръба е била натоварена на превозното..

публикувано на 08.07.24 в 13:39

Изложба във входа на кооперация в столичния "Лозенец" разказва историята на квартала

Нестандартна изложба, която представя фотографии и текстове от историята на квартал "Лозенец" може да се види в една от емблематичните сгради на пл. "Журналист". Мария Чакърова, автор на изложбата, е една от живущите там и споделя, че от малка идея откриването на "Зад една затворена врата" се е превърнало в "Лозенец фест". " Изложбата, която..

публикувано на 08.07.24 в 13:23

Гимназисти рисуват и разказват за софийски сгради - културни ценности

Млади художници изобразяват сгради със статут на културни ценности на няколко локации – две по ул. "Московска" и трета в артистичния "КвАРТал" (под бул. "Дондуков") като част от Проект за популяризиранена архитектурни ценности на София . От 6 до 9 юли ученици от Националната гимназия за приложни изкуства "Св. Лука"  рисуват..

публикувано на 08.07.24 в 11:50
Някои сгради срещу храма

Първият етап на разширението на "Опълченска" започва след седмица

Ремонтът с разширение на ул. "Опълченска" започва от 16 юли и ще стане на два етапа –  първо от бул. "Сливница" до ул. "Цар Симеон", а след това от "Цар Симеон" до бул. "Тодор Александров", потвърди пред БНР-Радио София кметът на район "Възраждане" Станислав Илиев . Така след завършване на проекта натоварената улица ще бъде с по 3 ленти на..

публикувано на 08.07.24 в 11:15