"Това е хепатит, при който се изключва участието на някои от хепатотропните вируси – причинителите на хепатит А, Б, С, Д и Е. Допълнително проведохме изследване за други вируси, които също биха могли да дадат отражение върху черния дроб, за всички тях резултатът беше отрицателен", сподели проф. Христова.
Тя сподели, че в голямата си част това са леки и бързопреходни случаи, при които се касае само за повишение на чернодробните трансаминази без да има жълтеница, болки, отпадналост. Освен това каза, че тези случаи се наблюдават ежегодно не само у нас, но и в други държави.
"При единични страни се откри такова повишено ниво, но в повечето от страните броят на заболелите е сходен с този от предишни години. Освен това трябва да се има предвид и подобрената диагностика и въобще насоченото мислене към такъв хепатит, така че говорим за една повишена откриваемост на случаите, а не непременно за повишена заболеваемост", заяви проф. Христова. Тя посъветва хората да спазват висока лична хигиена.
Относно това, че маймунската шарка набира скорост с над 100 случая в света, проф. Христова каза, че има епидемична връзка, но не може да се очаква епидемичен взрив, тъй като болестта се предава с близък физически контакт, а не по въздушно-капков.
"С напредването на възрастта човек ще бъде защитен, защото ще е със задължителната ваксина за вариола", каза тя и поясни, че ваксинацията за едра шарка е приключила в началото на 80-те години и хората от по-възрастното поколение имат поставена такава ваксина, а с нея се придобива пожизнен имунитет. Ваксината, по думите й, предпазва на 85% от заразяване а в останалия малък процент е възможно заразяване, но с много лека клинична картина.
"В момента сме в сезона на кърлежите и това е, върху което трябва да се фокусираме, а не върху възможността да се появят единични случаи на хепатит с неясна симптоматика, неясна етиология или евентуално на маймунска шарка внесена от някоя от страните, в които има заболяване", каза проф. Христова.
Тя призова хората веднага при поява на симптоми на марсилска треска и лаймска болест да потърсят лекарска помощ, но преди това най-важното е да избягват местата в които има кърлежи - места с по-висока растителност и такива, в които има струпани съчки и клонки.
"Ако навлизаме, поне да не сядаме, да спираме, защото ставаме лесна мишена за кърлежите. Вече ако въпреки това, това се е случило да потърсим медицинска помощ за сваляне на кърлежа, а не сами да се опитваме, при което можем и да го скъсаме", заяви тя.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..
„О(б)твързан“ – премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..
Покана за София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..
Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..
Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..