"Това е хепатит, при който се изключва участието на някои от хепатотропните вируси – причинителите на хепатит А, Б, С, Д и Е. Допълнително проведохме изследване за други вируси, които също биха могли да дадат отражение върху черния дроб, за всички тях резултатът беше отрицателен", сподели проф. Христова.
Тя сподели, че в голямата си част това са леки и бързопреходни случаи, при които се касае само за повишение на чернодробните трансаминази без да има жълтеница, болки, отпадналост. Освен това каза, че тези случаи се наблюдават ежегодно не само у нас, но и в други държави.
"При единични страни се откри такова повишено ниво, но в повечето от страните броят на заболелите е сходен с този от предишни години. Освен това трябва да се има предвид и подобрената диагностика и въобще насоченото мислене към такъв хепатит, така че говорим за една повишена откриваемост на случаите, а не непременно за повишена заболеваемост", заяви проф. Христова. Тя посъветва хората да спазват висока лична хигиена.
Относно това, че маймунската шарка набира скорост с над 100 случая в света, проф. Христова каза, че има епидемична връзка, но не може да се очаква епидемичен взрив, тъй като болестта се предава с близък физически контакт, а не по въздушно-капков.
"С напредването на възрастта човек ще бъде защитен, защото ще е със задължителната ваксина за вариола", каза тя и поясни, че ваксинацията за едра шарка е приключила в началото на 80-те години и хората от по-възрастното поколение имат поставена такава ваксина, а с нея се придобива пожизнен имунитет. Ваксината, по думите й, предпазва на 85% от заразяване а в останалия малък процент е възможно заразяване, но с много лека клинична картина.
"В момента сме в сезона на кърлежите и това е, върху което трябва да се фокусираме, а не върху възможността да се появят единични случаи на хепатит с неясна симптоматика, неясна етиология или евентуално на маймунска шарка внесена от някоя от страните, в които има заболяване", каза проф. Христова.
Тя призова хората веднага при поява на симптоми на марсилска треска и лаймска болест да потърсят лекарска помощ, но преди това най-важното е да избягват местата в които има кърлежи - места с по-висока растителност и такива, в които има струпани съчки и клонки.
"Ако навлизаме, поне да не сядаме, да спираме, защото ставаме лесна мишена за кърлежите. Вече ако въпреки това, това се е случило да потърсим медицинска помощ за сваляне на кърлежа, а не сами да се опитваме, при което можем и да го скъсаме", заяви тя.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
От Народния театър до Орлов мост със спирки Народния театър (1907), старото кафене "България" на ул. "Дякон Игнатий" и бившия едноименен хотел на номер едно на същата улица. Кафенето "Цар Освободител" "изземва" функцията му десетилетие по-късно. Следва поглед върху бившия конак, княжески - царски дворец, Министерски съвет и Етнографски музей и НХГ. Не..
Кирила Възвъзова-Каратодорова е първият експерт разчел личния тефтер на Васил Левски. Тя говори за народолюбието, за отдаването до пълна саможертва. "Това, което Левски направи за самата България, никой не го бе правил." В студиото е Кирил Казанджиев, неин внук: Слушаме разказ за структурирането на Народната библиотека, за изготвянето на..
Дори изобщо да не сте изкушени от симфоничната музика, няма начин поне веднъж да не сте чули емблематичната “Ръченица” от Тракийски танци на Петко Стайнов. Но те не биха се излели така вдъхновено изпод нотите на композитора, ако той нямаше до себе си жена, муза, подкрепа и всеотдайна грижа в лицето на съпругата му Стефанка. Внукът на..
TRAP fest Open Air е част от културния календар на Столична община и едно от най-чаканите безплатни младежки събития в София. Подкрепено от НЧ „Тротоара 2020“, фестивалът обединява млади артисти, доброволци и стотици фенове на истинската музика. Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов ни канят на събитието: "Младите организират и..
За поредна година в България се провежда инициативата "Юли без пластмаса" като част от глобалното движение Plastic Free July. Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба. Световната инициатива "Юли без пластмаса" /Plastic Free July/ съществува от 2011г. Тя призовава милиони хора от цял..
Анита Гергова е майка на четири деца, създател на платформата " Осъзнати родители ". Споделя ценни съвети за лесно и леко пътуване с деца, така че семейната ваканция да се превърне в споделено и приятно приключение за цялото семейство. Предварителна подготовка "Убедила съм се, че когато съм подготвена, стресът е по-малък за..
12-дневната война по оста Израел – Иран, с намесата на САЩ за някои приключи неочаквано бързо. Всички обявиха победа. Но тя показа няколко важни неща, коментира пред БНР-Радио София Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество . Израел от дълго време беше потенциалната заплаха над Иран, заради ядрената му програма, но една..