За проблемите на Странджа през личните истории на местни хора разказва фотоекспозицията, която може да се разгледа тази вечер от 18.30 часа в SOHO (Софийска холистична коуъркинг компания).
Зад идеята и реализацията стоят активисти от "Спаси Странджа".
В по(д)каната да видим изложбата пише:
"Знаем ли, че биоразнообразието на природен парк „Странджа“ е от значение за цяла Европа? Или че архитектурата и историята на странджанските къщи са едни от най-емблематичните в България? Наред с Родопите, някои от най-мистичните народни песни идват от Странджа. Но в Странджа само камъните помнят песните, защото хората са си тръгнали."
В студиото на Радио София гостуваха Ремина Алексиева и Никол Александрова, представители на младежката организация "Спаси Странджа", създадена през ноември 2021 г., и с радост и болка разказаха както за самия регион, така и за фотоизложбата.
Експозицията е под наслов "Странджа - просторите на нашето несъзнавано".
Във фотографската серия могат да се видят красоти и забележителности от този магнетичен и мистичен край, без да се спестяват и тъжните реалности.
Защото сред целите на събитието е да се обърне внимание – включително и на съответните институции – за нуждата да съхраняваме и да се грижим за това българско богатство.
Никол Александрова и Яна Рашева са снимали с фотокамерите, но и са разговаряли с хората, които са срещали. Много от местните жители поддържат духа си, доволни са от живота, а с разказите си променят стереотипите, изграждани за тях от дистанция.
Адв. Иван Демерджиев е с приза "Кантора на годината": "Много по-ценно е да получиш колективна награда, отколкото индивидуална. За съжаление има опити да бъде превзета и адвокатурата. Тя често е последна преграда. Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората. Ситуацията в Парламента отслабва държавата. Промените в Конституцията показаха..
Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард и половина. За пръв път имахме и категория за ЧСИ. Благодаря от сърце на художниците, които..
Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..
Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..
Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..