96-ото издание на Международния музикален фестивал "Варненско лято" ще бъде открито на 25 юни на основната сцена на Драматичния театър. След официалната церемония публиката ще види на сцената изпълнения на Симфоничния оркестър на Държавна опера Варна под диригентството на Микола Дядюра (Украйна).
Солисти ще са Флориан Крумпьок – пиано, Донг Сук Канг – цигулка, Лилия Байрова-Шулц – виолончело, а в програмата са Рапсодия „Вардар“ (Панчо Владигeров), Троен концерт за цигулка, виолончело, пиано и оркестър, до мажор, оп. 56 (Бетовен) и Симфония №9 „Из Новия свят“ (Дворжак).
Фестивалът в морската столица е първият, който е основан в България – през 1926 г. А след дни се очакват музиканти и гости от над 20 страни, съобщи пред Радио София Десислава Георгиева, началник отдел "Фестивални проекти" към Община Варна:
"След откриването предстоят 13 фантастични дни от концертната програма. Музикалните изяви ще са всеки ден на различни локации в града."
На 27 юни, например варненската публика за пръв път ще чуе звук на кристален орган. На него в Аулата на Икономическия университет Мишел Деньов ще изпълни свои творби, както и на Клод Дебюси, Ерик Сати
Симфонични творби по източноправославни, будистки и еврейски мотиви са включени в специалния концерт, посветен на мира на 29 юни (19:30 ч. Фестивален и конгресен център) на водещи музиканти от 16 страни в сътрудничество със Софийската филхармония.
Предвидени са още Лятна академия, както и цикъл от произведение за деца и младежи, изпълнени от деца и младежи, допълни с гордост Георгиева.
С нея разговаря Гергана Пейкова.
Светлана Иванова за Салона на Музите 2024: "Всичко започна в един интимен салон по време на пандемията, пренесохме се във Военния клуб. Натрупаха се тази година 10 концерта, много музика се изля, едно съзвездие от изключителни виртуози. Изключително съм благодарна на тези приятели, които ми се довериха, с които се случи вълшебството. Много леко се..
Софийска филхармония е не само културна институция, а фактор за превръщането на София в истинска европейска столица. Летописец ѝ е Андрей Андреев, бил е директор на Пловдивската филхармония, Оперно-филхармоничното дружество и Средното музикално училище в Пловдив, преподавател в Музикалната академия в в София, Академията за музикално и танцово изкуство,..
Спомени за празнична София от края на 19 и началото на 20 век - за вечерята върху слама, която се е разстилала върху пода на стаята. Какви са били обичаите и храните около трапезата и какво е туртето - в звуковия файл:
В предишното издание на Адресите на любовта , Милена Димитрова - автор на книгата “Десет велики българолюбци”, разкри как под натиска на Великите сили, годежът между внучката на кралица Виктория и княз Александър фон Батенберг, първият български владетел след турското робство, бива разтрогнат. Двамата млади благородници са влюбени, но руският..
Арон Рот и Бояна Джикова отварят галерия за съвременно изкуство „ Пунта “ на Женския пазар: "Ако следваме логиката, че изкуството е рефлексия на процесите, Женският пазар е място, което има нужда от изкуство. Сега имаме повече случайни посетители, чиито погледи са приковани от витрината, това е предизвикателство. Важно е дейността да не ни е..
Пекарна „Рецептите на баба“ - Даниела и синовете ѝ Томислав и Денислав се занимават с приготвяне на хляб и закуски от години. Те са една от обичаните пекарни в Лозенец и защото приготвят погачи и питки по поръчка за различни поводи. По празниците тяхното работно време е почти без никаква почивка, но удовлетворението и мисълта, че са допринесли с..
Късометражният анимационен филм „ Митология на моя аквариум “ на Светлана Генчева е една история за светлината, тъмнината, приемането и личната трансформация: "Добавената виртуална реалност работи в синхрон с маслената живопис, която представям. Гледана през таблет или телефон оживява. „Митология на моя аквариум“ е една философска приказка. Получи се..