Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разрешим ли е казусът "Централна минерална баня"

Регионален исторически музей – София
Снимка: Ани Петрова

По време на заседание на Комисията по устройство на територията, архитектура и жилищна политика, в т.8 се поиска отлагане на доклада за възстановяване на Централна минерална баня и се предложи сформиране на работна група, като арх. Здравков оттегли доклада за преработка с краен срок – края на май. Какво следва от тук нататък и какво е бъдещето на банята пред Радио София говори общинският съветник арх. Борислав Игнатов, член на Комисията по устройство на територията, архитектура и жилищна политика.

"Централна минерална баня, както всички знаем се превърна в нарицателно име за лошо стопанисване, липса на политика и въобще каквото и да е желание за действие от управлението на Столична община", заяви арх. Игнатов. Той допълни, че:

"Специално това заседание на комисията беше изключително странно, тъй като ГЕРБ искаха да отложат доклада на собствения си главен архитект – арх. Здравков, за продължаване на работата по реставрация и фактическата реставрация на северното крило на банята, което от десетилетия е пустеещо".

Арх. Игнатов каза също, че аргумента за отлагането на доклада и спирането на реставрацията на банята е, че преди да се прави каквото и да е, трябва да се избере концесионер, като след избирането му той да реши какво да се прави. Той допълни, че общото между всички софийски минерални извори е, че водата от десетилетия се излива в канализацията, защото липсва истинска политика на тяхното използване.

"Този музей, който е в южното крило на минералната баня, Музеят на София, е абсолютно странно вътре в басейни и места, където са били теляци и е направено за водни процедури да се виждат някакви експонати, които абсолютно не стоят на място", каза арх. Игнатов.

Той заяви, че според него решението е, след като има конкурс и концепция и са фиксирани средствата, които трябва да бъдат отделени от бюджета на СО, банята да бъде превърната в съвременен спа център.

По темата се включи и Борис Бонев, общински съветник и също член на Комисията по устройство на територията, архитектура и жилищна политика. По думите му, в плана е имало  списък на дейностите, които биха довели до преобразяването и функционирането на Централната минерална баня до работещ термален център, но вече над година се закъснява с този линеен график и до момента нищо не е започнато.

"Изведнъж в Комисията по устройство на територията, архитектура и жилищна политика се появява доклада, и то внесен от ГЕРБ за разглеждане. Без никаква промяна дори на линейния график, който очевидно вече е неизпълним, защото сроковете за началото и неговото изпълнение са били преди година и половина", коментира Бонев.

Той подчерта, че въпреки богатството на минерални извори нямаме почти никакъв спа туризъм и посочи Будапеща, която е доста по-бедна на минерални води, че е един от световните лидери за привличането на посетители към спа туризма.

Той каза, че парите, които София, но и България може да печели от подобен тип туризъм ще са изключително много, както и здравните ползи от възможността човек да ползва минерални води за лечение на цяла плеяда от болести.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 23.05.25: Тръмп блокира възможността чуждестранни студенти да учат в "Харвард". Какво следва?

Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: -   ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата -   Тръмп блокира възможността..

публикувано на 23.05.25 в 19:05
Столична библиотека

Столичната библиотека отбелязва 24 май с празнична програма

Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..

публикувано на 23.05.25 в 18:01

Третото издание на "Нова българска типография" демонстрира постиженията на българските дизайнери

Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..

публикувано на 23.05.25 в 17:06

Най-добре платената индустрия в България остава IT сектора, други отрасли с остра нужда от кадри

Сериозно разминаване между желанията за професионална реализация на завършващите училище и реалните нужди от кадри на пазара на труда, отчитат от една от големите компании в областта на HR решенията. Наблюденията са направени сред над 300 български и международни компании от различни сектори. През последните години сред най-желаните..

публикувано на 23.05.25 в 16:48

БАН чества 24 май с инициатива за академични проповеди

Тържествено събрание по повод 24 май се проведе през днешния ден в Българската академия на науките.  Заместник-председателят на БАН проф. Емануел Мутафов откри празника в зала “Проф. Марин Дринов“ с откъс на старобългарски език от “За буквите“ на Черноризец Храбър.  Председателят на Академията чл.-кор. Евелина Славчева поздрави учените и гостите за..

публикувано на 23.05.25 в 16:32
Рада Бонева

Искам да разчупя стереотипите за вещите и дрехите втора употреба

"Живот с нулев отпадък" – философия, която цели да се намали максимално отпадъкът, който произвеждаме. Друга свързана тема, която също набира популярност, е пазаруването на дрехи втора употреба – не само като стилен и икономичен избор, но и като сериозна алтернатива на бързата мода и нейното въздействие върху планетата. “В началото на 2017 г. се..

публикувано на 23.05.25 в 16:22

Внасят законопроект за намаляване на лихвите на студентските кредити от 7% на 3%

От БСП внасят законопроект за намаляване на лихвите на студентските кредити от 7% на 3%. В момента лихвите по кредитите са 7% – таван, който е заложен от държавата. Преди дни председателят на МО в БСП и председател на комисията по младежта и спорта в парламента Габриел Вълков заяви, че "няма как банките да печелят още повече пари на гърба на..

публикувано на 23.05.25 в 15:54