Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Разрешим ли е казусът "Централна минерална баня"

Регионален исторически музей – София
Снимка: Ани Петрова

По време на заседание на Комисията по устройство на територията, архитектура и жилищна политика, в т.8 се поиска отлагане на доклада за възстановяване на Централна минерална баня и се предложи сформиране на работна група, като арх. Здравков оттегли доклада за преработка с краен срок – края на май. Какво следва от тук нататък и какво е бъдещето на банята пред Радио София говори общинският съветник арх. Борислав Игнатов, член на Комисията по устройство на територията, архитектура и жилищна политика.

"Централна минерална баня, както всички знаем се превърна в нарицателно име за лошо стопанисване, липса на политика и въобще каквото и да е желание за действие от управлението на Столична община", заяви арх. Игнатов. Той допълни, че:

"Специално това заседание на комисията беше изключително странно, тъй като ГЕРБ искаха да отложат доклада на собствения си главен архитект – арх. Здравков, за продължаване на работата по реставрация и фактическата реставрация на северното крило на банята, което от десетилетия е пустеещо".

Арх. Игнатов каза също, че аргумента за отлагането на доклада и спирането на реставрацията на банята е, че преди да се прави каквото и да е, трябва да се избере концесионер, като след избирането му той да реши какво да се прави. Той допълни, че общото между всички софийски минерални извори е, че водата от десетилетия се излива в канализацията, защото липсва истинска политика на тяхното използване.

"Този музей, който е в южното крило на минералната баня, Музеят на София, е абсолютно странно вътре в басейни и места, където са били теляци и е направено за водни процедури да се виждат някакви експонати, които абсолютно не стоят на място", каза арх. Игнатов.

Той заяви, че според него решението е, след като има конкурс и концепция и са фиксирани средствата, които трябва да бъдат отделени от бюджета на СО, банята да бъде превърната в съвременен спа център.

По темата се включи и Борис Бонев, общински съветник и също член на Комисията по устройство на територията, архитектура и жилищна политика. По думите му, в плана е имало  списък на дейностите, които биха довели до преобразяването и функционирането на Централната минерална баня до работещ термален център, но вече над година се закъснява с този линеен график и до момента нищо не е започнато.

"Изведнъж в Комисията по устройство на територията, архитектура и жилищна политика се появява доклада, и то внесен от ГЕРБ за разглеждане. Без никаква промяна дори на линейния график, който очевидно вече е неизпълним, защото сроковете за началото и неговото изпълнение са били преди година и половина", коментира Бонев.

Той подчерта, че въпреки богатството на минерални извори нямаме почти никакъв спа туризъм и посочи Будапеща, която е доста по-бедна на минерални води, че е един от световните лидери за привличането на посетители към спа туризма.

Той каза, че парите, които София, но и България може да печели от подобен тип туризъм ще са изключително много, както и здравните ползи от възможността човек да ползва минерални води за лечение на цяла плеяда от болести.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв.Дерменджиев

Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората

Адв. Иван Демерджиев е с приза "Кантора на годината": "Много по-ценно е да получиш колективна награда, отколкото индивидуална. За съжаление има опити да бъде превзета и адвокатурата. Тя често е последна преграда. Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората. Ситуацията в Парламента отслабва държавата. Промените в Конституцията показаха..

публикувано на 01.12.24 в 11:54
С адв.Петър Николов

Успехът не е в това, което притежаваш, а това, което правиш

Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард и половина. За пръв път имахме и категория за ЧСИ. Благодаря от сърце на художниците, които..

публикувано на 01.12.24 в 11:27
Поли Кинова

Вдъхновението е навсякъде

Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..

публикувано на 01.12.24 в 10:35
адв. Христиан Митев

Когато имаме възможност да помогнем, трябва да го направим

Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..

публикувано на 01.12.24 в 10:02
Нео Ренесанс

Нео Ренесанс в галерия „Райко Алексиев“

Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..

публикувано на 01.12.24 в 10:00
Захари Зограф

Историята оживява - Захари Зограф и тайнствената и явна Ралу Коциасоглу

Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите.  Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..

публикувано на 30.11.24 в 16:00

Софийски разкази - Стара София в спомени

Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна.  Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..

публикувано на 30.11.24 в 15:00