Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

La Belle Rose: Мистичната сила на малкото цвете

La Belle Rose: Мистичната сила на малкото цвете
Снимка: в-к Искра Казанлък

Божидар Янев ни запознава с настоящи и предстоящи изложба в НИМ и в НВИМ. Първият му събеседник е Михаил Ваклинов от НИМ, който представя изложбата "La Belle Rose: Мистичната сила на малкото цвете":

"Интересно е да се води как от началото на 19 век розопроизводителите от Казанлъшко буквално завземат световните пазари. Има възстановка от щанд от Изложението в Чикаго, за което пише Алеко.

Опитали сме се да дадем съвременни паралели, давайки и реалната цена сега. Един от съдовете е толкова голям, че неговото съдържание е 700 хиляди евро.

Обособили сме и зала за Вълчетрънското съкровище - 13-те съда са от много висока проба злато. Като се види на живо и се разбере, че е изработено преди 3500 години... В момента имаме три съкровища при нас - нещо изключително рядко."

За външните експозиции на НВИМ и временните изложби говори Славея Сурчева:

"Освен българското опълчение представяме доброволческите чети, медицинската помощ и многобройните преводачи. Има вещи на бъдещите големи военачалници. Другата изложба е посветена на първото и най-популярно отличие - Орденът за Храброст. Имаме снимки на много от неговите Кавалери и парадите. 

Предстои ни Денят на бащата на 11 юни със свободен вход. Ще има много ателиета и съвременни автомобили на БА."

По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Андрей Зографски

"Форум", 16.10.25: Време е за решения да отскубнем София от ръцете на мафията

В това издание на "Форум" столичните събития коментира  Андрей Зографски - общински съветник от "Спаси София" .  Подстрекаван от водещия, той сподели позицията си по следните теми: Боклукът на София "Обществените поръчки да се пускат бързо и достатъчно рано. Срокът за обжалване е 3 до 6 месеца. КЗК дори поощрява търговете/конкурсите..

публикувано на 16.10.25 в 18:35

Шампиони по бойни спортове четат любовни стихове на Пейо Мариновски

С театрално-поетичен музикален спектакъл Пейо Мариновски ще представи новата си четвърта книга с поезия, наречена “Възкресение“ .  Той е писател, поет, драматург, има опит в бойните изкуства. Основният спорт който тренира вече над 25 години е джудото. Споделя, че чрез него е възприел някои от ценностите в бойните изкуства. "Наистина предстои..

публикувано на 16.10.25 в 17:35
Ген. директор на БНР Милен Митев и ректорът на УАСГ доц. арх. Гичка Кутова-Каменова

Гласът на учени и млади таланти от УАСГ ще се чува от БНР

Генералният директор на Българското национално радио Милен Митев и ректорът на Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) доц. д-р арх. Гичка Кутова-Каменова подписаха меморандум за сътрудничество. Целта му е подкрепа и популяризиране на българското  образование, науката и постиженията. Милен Митев подчерта, че в последните години..

публикувано на 16.10.25 в 16:40

Повтарят препоръки към България за предотвратяване трафика на хора и за защита на жертвите

България трябва да положи допълнителни усилия за предотвратяване на трафика на хора и за защита на жертвите, сочат заключенията от доклад на Експертната група за действие срещу трафика на хора (GRETA) към Съвета на Европа. В документа се отчита напредъкът на нашата страна от последния доклад през 2021 г., като се отбелязва, че властите са..

публикувано на 16.10.25 в 16:16
Дани Димитрова

Любителски тенис турнир за жени насочва вниманието към женското здраве

По повод Световния месец за борба с рака на гърдата и в подкрепа на женското здраве, на 19 октомври, от 10.00 часа, в Борисовата градина официално ще се открие специалното издание на Smile Women's Tennis. Турнирът за женски двойки от тенис лигата SmileCup е под мотото "Една от всички, всички за една: Заедно в подкрепа на женското здраве!“..

публикувано на 16.10.25 в 16:04
Георги Еленков

Георги Еленков, НМД: Не забрани, а знания и умения ще помогнат на децата в дигиталния хаос

Доказателствата за нарушен сън при децата, липса на концентрация, тревожност и дори дигитална зависимост, наподобяваща тази към наркотични вещества, са все повече. По данни на Националния център за безопасен интернет , получените сигнали за онлайн насилие над деца вече надхвърлят 1,7 милиона. На този фон министърът на образованието..

публикувано на 16.10.25 в 15:26

"СМисъл срещу насилието" насочва вниманието към агресията сред младите хора

През юли стартира проект "СМисъл срещу насилието" на Българското общество по психоанализа и групова анализа. Той е насочен към превенцията на насилието и агресията сред младите хора в училищна възраст. Целта е да се създаде мрежа – от организации, места, събития и личности, готови за публичен разговор и действие по темата за насилието във..

публикувано на 16.10.25 в 14:41