Доровска сподели, че темата става все по-важна за Министерство на културата и има много какво да се прави по отношение на музеите. По думите й, единият проблем на музеите е истината, а другият е, как те представят своя разказ и доколко той е увлекателен.
"Проблемът за истината е наследен, защото много неща не бяха реформирани след 1989 г. Културните институти в България, като във всеки един тоталитарен строй трябва да обслужват определена идеология. И това означаваше, че през 90-те тази история трябваше да бъде развенчана, преразгледана и това на много места не се случи", каза Доровска и поясни, че музейният разказ не е просто дело на един куратор или уредник, а изисква определена среда от факти и интерпретации, която липсва.
Деян Янков каза, че като ходи в чужбина много обича да посещава музеи и подчерта:
"Мен лично въобще не ме интересува истината. Това, което е в музеите влияе на хората като личности и като общество. То ги вдъхновява, то ги мотивира, то ги кара да искат да правят някакви неща. Няма значение дали е истина или не". Освен това посочи "Война и мир" и каза, че тя е 70% истина, но това не означава, че не е най-великата книга.
"Музеите са една много важна част от всички държави, в които съм бил, от обществената дейност, от образователната дейност и изобщо образованието е част от развитието на обществото. От възпитанието на всички и на младите, и на възрастните. Защото, като се сменят музейните експозиции и възрастните научават нови неща", поясни Янков.
Доровска даде за пример музея в който работи "Дом на хумора и сатирата" в Габрово и, че в него има нестабилен баланс между постоянни и временни изложби, което изисква човешки и финансов ресурс. Тя коментира, че има програма, която е насочена за срещата на ученици с музеи, но по думите й, има какво да се желае от нея.
"Когато парите отиват в училищата и училищата са тези, които решават как да ги използват и къде, малко трудно се получава диалог", каза Доровска и добави, че училищата и музеите трябва да могат да работят заедно.
Янков сподели, че ние искаме младите хора да ходят в музеите, но ги правим за възрастните хора, а Доровска допълни, че във възрастовата група, която е от 5 до 12 години има едно ключово изискване да бъдат извадени от образователния стереотип. По думите й, голямото предизвикателство е, в следващата възрастова група – тийнейджърите, където трябва да се формулира идеята за младежки борд:
"Ние не очакваме от тях да дойдат и да гледат, а очакваме от тях да дойдат и да правят", каза тя.
"Това, върху което за момента сме се консолидирали с министър Атанасов е много естествена управленска логика. Да се подсигури един базов минимум от изисквания, които музеите трябва да спазват, защото те работят с публично финансиране, удовлетворяват публична потребност и в този смисъл трябва да отговарят на някакви много базови изисквания и под това да не може да се падне. От друга страна е там, където има енергия, желание, да се даде повече възможност за развитие", сподели Доровска.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..