Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цветята са емоция

| обновено на 05.06.22 в 12:58

Въображението има да гони красотата на цветята както в назоваването им, така и в разказа за тях. Лили Големинова приема това предизвикателство така, както София Тех Парк приема природата като нещо, което няма противоречие с хайтека:

Първият ѝ гост е Йоана Томова, председател на Асоциацията на флористите, която е в основата на този цветен рай:

"Асоциацията ни участва от много години във "Флора" - Бургас. Нашето софийско изложение е като бебе, прохождащо, затова решихме да го свържем с децата. Искаме любовта към цветята да се възпитава от малки. Децата бяха 90% от посетителите вчера. Паркът е отворен за всички, има пространство, въздух. 

Флористът е човек, който прави изкуство от цветя. Цветните инсталации тук са показни, ние сме хора на изкуството, а не производители и вносители. Това е вечна любов. Хората гледайки отстрани си казват колко е приятно и ароматно. Цветята си искат много поддръжка, всеки ден е борба да запазим цветето до нас. Всичко е за наша сметка, вкл. ДДС-то върху хвърлените в кофите цветя.

Този тип изложения са за възпитаване в обич и уважение към нашата професия. Първият ми досег с това изкуство бе на 6 години. Моята баба ме заведе на Женския пазар, два дена бях с нея на сергията на сестра ѝ, която гледаше рози. Тогава явно нещо се е загнездило, ароматът на розите. Сега селекцията е розите да не са ароматни, за да са трайни.

Освен на производители и вносители, има щанд на Ботаническата градина. Имаме цветя-роботи, цветя в епруветка, рисуване с бактерии, няколко инсталации на тема детска приказка. Бонсаите са изключително редки и стари. Правенето им е вид медитация. И имаме бижута от цветя - те са стабилизирани със смола и са вечни, както и козметика от цветя."

В импровизираното студио под сянката на едно дърво, влиза следващият гост, Трифон Трифонов, бонсай-майстор, който има и представяне на изкуството си между 13 и 17 ч:

"Бон Сай означава дърво на поднос или това, което расте в плиткия съд. В 1987 насадих от семе първия си бонсай, все още стои при мен. Това ми е хоби, у нас пазарът е слаб. Участвал съм в написването на стандарта за отглеждане на декоративна растителност. Бонсаят ми е дал всичко. В 2012 открих първата бонсай-градина в София. 

Бонсаите никога не стават от първия път. Вече е по-лесно. Забравете да садите бонсай от семе. Удоволствието да го видиш завършен е по-бързо. Има три начина за правенето му. От семе, през разсадник, до ямадори, от природата. Имам бонсаи, които тежат по 250 кг. Най-възрастният ми е на 120 г. Необходими са повече от година за отглеждане на бонсай за изложение. Те се работят постоянно. Завършени имам около 100, знам всеки откъде е взет, включително камъка. Технологията е елементарна: работи се по корена и по короната.

Различните стилове и нива, както и произход на бонсай, изискват максимално добри пропорции. Колкото по-добре изглежда като възрастно дърво, толкова по-добре. Той се работи постоянно. Поливат се по 2 пъти на ден, подкастря се веднъж на седмица, подхранва се на два месеца. Сега се работят т.н. арт-бонсай. Завършеният бонсай има перфектни пропорции. 

Първата група са един корен-едно стебло. Втората е един корен с много стъбла. По-трудни са за работа. Третата група са т.н. горички. При бонсая перспективата е обратна на обикновената. Върхът трябва да гледа към вас, вие му се покланяте и той на вас. С малко изразни средства да предадеш природата. Четвъртата група са изкуствено състарените. Не изхвърляйте старите си бонсаи, от тях може да направите нови."

Едита Цанева е професионален флорист и шампион на Армения по флористика и преди да започне поредния си букет, сяда за малко пред микрофона ни:

"Случайно започнах да играя с цветя. Сега вече всичко е осъзнато. Аз съм арменка, от 4 години съм в сферата на професионалната флористика. Бях една от петте, които шихме най-скъпата рокля от живи цветя, която влезе в Гинес. За състезанието в Армения направих предварително един аксесоар, а на място имахме 1 час за заданието. Бяхме 15, критериите са композиция, цвят (колористика), идея и техника. Моят бал бе най-висок в техниката и в колористиката.

Не е задължително да имаш най-скъпите цветя за да можеш да създаваш красота с ръцете си. Живите цветя са много важни, човек не може да създаде нито цвета, нито формите, линиите, ароматите. Нито една висока технология не може да създаде емоцията. Цветята са емоция. Цветята увяхват, но не забравяш усмивката на този, който ти ги е подарил. Естетическият вкус трябва да се възпитава. Букетът трябва да е хармония, като симфоничен оркестър."

Ева Александрова завършва цветната ни разходка:

"Гледаме 10 дка тубероза до Караново. Тя отговаря за 7-та чакра, творчеството, афродизиак е и има болкоуспокояващ ефект. Използва се и за сладкиш, и за чай. Също и за масаж. Маслото не се дестилира, прави се върху сандалово дърво. Маслото е по-ценно от розовото.

Предлагаме и рязан цвят. От 5 години се преориентирахме към туберозата."



По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Слънчево, но максималните температури в София - до 2°

Днес ще бъде предимно слънчево . Над източните райони ще има увеличения на облачността. Ще духа слаб и умерен вятър от изток-североизток, а в Източна България - умерен от север. Максималните температури ще бъдат предимно между минус 1° и 4°, в южните райони – до 8°, за София - около 2°. Над Черноморието ще има увеличение на облачността. Ще..

публикувано на 11.02.25 в 07:15

Инспекцията по труда откри над 450 нарушения в строителния сектор

В края на януари 2025 г. Главна инспекция по труда започна интензивни проверки в строителния сектор заради наблюдавания голям обем от извършване на строително-монтажни работи и допуснатите трудови злополуки в сектора. Кампанията ще продължи до края на март 2025 г. От началото на кампанията са посетени 383 строителни обекта, на които са заварени..

публикувано на 10.02.25 в 18:20

Форум, 10.02.25: Какъв ефект да очакваме от бойкота на големите търговски вериги

В началото на седмицата фокусът на вниманието на водещата на "Форум" Елена Пъневска и нейните коментатори тази седмица - д-р Наталия Футекова и Ангел Георгиев, са привлечени от различни злободневни теми. Ето, някои от тях: Забрана на търговията с вейпове - част от целта да се регулира безконтролното предлагане на цигари и алкохол на деца;..

публикувано на 10.02.25 в 18:15

Общините се подготвят за преминаването към еврото

Подготовка за еврозоната: общини променят десетки наредби и правилници, за да преминат от лева към еврото. Преминаването от лев към евро вече виждаме в няколко общински администрации. Изискването за актуализиране на всички общински наредби, правилници, инструкции и подзаконови нормативни актове и актове на държавните органи трябва да се случи до 24..

публикувано на 10.02.25 в 17:25

Търговските вериги отдавна са нарушили всякакви принципи на пазарната икономика

За масов отказ от пазаруване в супермаркетите призоваха граждански организации. Организаторите апелират към бойкот на хранителните магазини този четвъртък, 13 февруари, по примера на някои от съседните ни държави, които проведоха такива акции, а при други предстои (Гърция, в Румъния и Косово се провеждат днес). Всичко започна в края на януари,..

публикувано на 10.02.25 в 16:50

Започват лекции на "нови идоли" за надскачане на предразсъдъците

Четири фрапиращи лекции за живота обещават организаторите на среща-семинар "Надскачане" , която предстои на 12 февруари. "Първите лектори ще ви обърнат поне една представа за живота и ще дадат поне една мотивация да осъзнаете, че можете всичко", твърдят от фондация "Деси, къде си?". Новият проект на организацията под наслов "Новите..

публикувано на 10.02.25 в 16:24

В България липсва механизъм за социална помощ след задължително лечение в психиатрия

Зачестиха случаите на опасни обществени прояви от хора с психични проблеми. Правните аспекти на проблема коментира адвокат Силвия Петкова. Първият проблем, който тя идентифицира е  недостатъчност на местата в специализираните психиатрични болници и недостатъчност на специалистите лекари - психиатри.   Показателен пример за този проблем е..

публикувано на 10.02.25 в 15:37