Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Намерени зад превода

Снимка: по ФЖМК

Студентите от втори курс на специалност "Книгоиздаване" от Факултета по журналистика и масова комуникация (ФЖМК) на Софийския университет "Св. Кл. Охридски" вече държат в ръцете си своя собствена книга – "Лицата зад превода".

Тя е посветена на културния принос на преводачите и значимостта на техния често подценяван труд и е резултат от дисциплината „Учебно издателство – майсторски клас“ с преподавател д-р Георги Александров.

Двайсет и един студенти са написали 23 авторски текста и са извършили всичко необходимо за отпечатването на изданието - редактиране, коригиране, дизайн и предпечатна подготовка, разказаха пред Радио София второкурсниците Елеонора Тодорова и Огнян Добчев (▼).


В "Лицата зад превода" са представени изтъкнати български преводачи от различни поколения. Пресъздадени са професионалните, а понякога и лични откровения на близо 30 преводачи от 11 езика.

Герои на книгата са едни от най-големите майстори на художествения превод – Анна Златкова, Дария Карапеткова, Емил Басат, Емилия Масларова, Иван Златарски, Иван Тотоманов, Кирил Кадийски, Любомир Николов, Мариана Мелнишка, Огнян Стамболиев, Стефан Русинов.

Читателите се запознават и с Айгир Сверисон, Дора Янева-Медникарова и Стела Джелепова, експерти по езици, които несправедливо наричаме „малки“ като исландски, фински, шведски, норвежки и естонски.

Книгата навлиза в по-широка проблематика – специализираното обучение по превод, представено от проф. Амелия Личева и проф. Ана Димова, транслирането на Брайлов код, нарушаването на авторското право и плагиатството.

Всъщност авторите на книгата навлизат и в други пластове и приложения на преводаческото изкуство - филми, комикси, документи, техническа литература. Срещат ни с преводачите Златна Костова, Здравко Генов, Юлия Чернева, Вида Делчева, Росина Христова, Албена Линкова. Интерес предизвикват изследователските търсения на студентите за преводите на Библията и бунта срещу традицията в преводите на "Хамлет".

Припомнят ни преводачи от близкото минало, като Атанас Далчев, Теодора Джебарова, Вера Ганчева.

За избора си на специалност, както и за всички етапи от раждането на книгата Елеонора Тодорова и Огнян Добчев разказаха пред Лили Големинова.
Чуйте.

  • Студентите ще представят книгата си на 9 юни 2022 г. от 18 ч. в Аула Магна на ФЖМК. Премиерата ще се проведе със специалното участие на Йосиф Радионов. Освен печатно, сборникът ще има и електронно издание, достъпно в сектора „Учебни медии“ на сайта на Факултета.
По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Марий Росен и Ванеса Гуджова от екипа на организаторите

НБУ подготвя второ издание на Международен театрален фестивал "Следата Шекспир"

Второ издание на Международния театрален фестивал "Следата Шекспир“ организират от Нов български университет. Под мотото “Театърът като конспект на времето ни, като негов летопис в съкратено издание“. Форумът има за цел да осигури публично пространство за артистична, социална и научно-изследователска дейност на преподаватели и студенти от..

публикувано на 17.04.25 в 15:25
Софийски университет

Безплатно второ висше, но само за определени специалности

Придобиването на второ висше образование може да бъде финансирано от държавата от началото на следващата година, но само в защитените специалности и приоритетните професионални направления. Това става ясно от законопроект за изменение на Закона за висшето образование, внесен от депутати от ГЕРБ, "Има такъв народ" и "БСП - обединена левица". Идеята..

публикувано на 17.04.25 в 15:23

Пъстри еднометрови великденски яйца красят Кюстендил

Предстои откриването на една вълшебна и много артистична изложба от едно предизвикателство, което е поставено на кюстендилските училища и художествените школи. “Ще представим 20 еднометрови яйца, които са направени от рециклирани пластмасови бутилки, които са ръчно изрисувани от учениците от кюстендилските училища и възпитаниците на школите в..

публикувано на 17.04.25 в 15:09
Колаж: БНР

Музикотерапия за Нобелова награда!

Терапията с музика и ритъм става все по-актуална и това се обуславя от нарастване броя на деца с проблеми в развитието. Хората с проблеми ходят при различни терапевти, при нас идват едва ли не последни. Понеже увлича емоционално, се подценява. Гледа се на нея като на забавление. У нас музикотерапията е маргинализирана, но изследвания..

публикувано на 17.04.25 в 14:55
Георги Тодоров, кмет на район

В "Люлин" няма да приемат хора от незаконните постройки в "Западна фабрика"

Изпълнението на заповедта от 31.10.2016 г. на Столичната община, която разпорежда премахването на незаконно изградени постройки на общинска земя в кв. “Захарна фабрика”, в които години незаконно са живели роми, продължава да “буди духовете” в столицата. След извеждането на ромите от район “Илинден” и информация за настаняването им в различни райони на..

публикувано на 17.04.25 в 13:23
Младите ентусиасти бяха гости в

Млади хора радват нуждаещи се възрастни с провизии, средства и време за общуване

Екип от ентусиазирани млади хора  от “Гласът на София“ гостуваха в предаването “Добър вечер, София“, по повод поредната благотворителна инициатива, която организират. Кампанията се състои в това, че популярни личности, сред които певци и музиканти раздават великденски продукти (кори с яйца, пресни козунаци, бои за яйца, цветя, както и парични..

публикувано на 17.04.25 в 13:18