Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Намерени зад превода

Снимка: по ФЖМК

Студентите от втори курс на специалност "Книгоиздаване" от Факултета по журналистика и масова комуникация (ФЖМК) на Софийския университет "Св. Кл. Охридски" вече държат в ръцете си своя собствена книга – "Лицата зад превода".

Тя е посветена на културния принос на преводачите и значимостта на техния често подценяван труд и е резултат от дисциплината „Учебно издателство – майсторски клас“ с преподавател д-р Георги Александров.

Двайсет и един студенти са написали 23 авторски текста и са извършили всичко необходимо за отпечатването на изданието - редактиране, коригиране, дизайн и предпечатна подготовка, разказаха пред Радио София второкурсниците Елеонора Тодорова и Огнян Добчев (▼).


В "Лицата зад превода" са представени изтъкнати български преводачи от различни поколения. Пресъздадени са професионалните, а понякога и лични откровения на близо 30 преводачи от 11 езика.

Герои на книгата са едни от най-големите майстори на художествения превод – Анна Златкова, Дария Карапеткова, Емил Басат, Емилия Масларова, Иван Златарски, Иван Тотоманов, Кирил Кадийски, Любомир Николов, Мариана Мелнишка, Огнян Стамболиев, Стефан Русинов.

Читателите се запознават и с Айгир Сверисон, Дора Янева-Медникарова и Стела Джелепова, експерти по езици, които несправедливо наричаме „малки“ като исландски, фински, шведски, норвежки и естонски.

Книгата навлиза в по-широка проблематика – специализираното обучение по превод, представено от проф. Амелия Личева и проф. Ана Димова, транслирането на Брайлов код, нарушаването на авторското право и плагиатството.

Всъщност авторите на книгата навлизат и в други пластове и приложения на преводаческото изкуство - филми, комикси, документи, техническа литература. Срещат ни с преводачите Златна Костова, Здравко Генов, Юлия Чернева, Вида Делчева, Росина Христова, Албена Линкова. Интерес предизвикват изследователските търсения на студентите за преводите на Библията и бунта срещу традицията в преводите на "Хамлет".

Припомнят ни преводачи от близкото минало, като Атанас Далчев, Теодора Джебарова, Вера Ганчева.

За избора си на специалност, както и за всички етапи от раждането на книгата Елеонора Тодорова и Огнян Добчев разказаха пред Лили Големинова.
Чуйте.

  • Студентите ще представят книгата си на 9 юни 2022 г. от 18 ч. в Аула Магна на ФЖМК. Премиерата ще се проведе със специалното участие на Йосиф Радионов. Освен печатно, сборникът ще има и електронно издание, достъпно в сектора „Учебни медии“ на сайта на Факултета.
По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Валежите от сняг обхващат цялата страна, на много места ще са значителни

Валежите ще обхванат цялата страна и ще продължат и през деня. С продължаващото застудяване в повечето райони ще вали сняг, в Югоизточна България - дъжд, съобщиха от НИМХ. Ще се образува и ще се задържи снежна покривка, най-много в Централна Северна и в Източна България, където и валежите ще бъдат по-значителни. Ще духа до умерен вятър от..

публикувано на 17.02.25 в 07:35
Невена Николова и Данаил Конов

Невена Николова и Данаил Конов пред и зад микрофон

Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..

публикувано на 16.02.25 в 12:00

Кукленият театър бе най-подходящ за мен

Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.

публикувано на 16.02.25 в 11:20
Мирослав Цеков

Нерешените проблеми в младежката политика се превръщат в проблеми на цялото общество

Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..

публикувано на 16.02.25 в 10:38

За пети път "Станция Иновация" в АУБ

Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..

публикувано на 16.02.25 в 10:03
Темз Арабаджиева и Антон Биров

Кажи ми какво четеш за да ти кажа кой си

В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората?  Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..

публикувано на 15.02.25 в 20:00
Борис Илиев

Учениците с удоволствие четат Оруел

Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас?  Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..

публикувано на 15.02.25 в 19:35