Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Намерени зад превода

Снимка: по ФЖМК

Студентите от втори курс на специалност "Книгоиздаване" от Факултета по журналистика и масова комуникация (ФЖМК) на Софийския университет "Св. Кл. Охридски" вече държат в ръцете си своя собствена книга – "Лицата зад превода".

Тя е посветена на културния принос на преводачите и значимостта на техния често подценяван труд и е резултат от дисциплината „Учебно издателство – майсторски клас“ с преподавател д-р Георги Александров.

Двайсет и един студенти са написали 23 авторски текста и са извършили всичко необходимо за отпечатването на изданието - редактиране, коригиране, дизайн и предпечатна подготовка, разказаха пред Радио София второкурсниците Елеонора Тодорова и Огнян Добчев (▼).


В "Лицата зад превода" са представени изтъкнати български преводачи от различни поколения. Пресъздадени са професионалните, а понякога и лични откровения на близо 30 преводачи от 11 езика.

Герои на книгата са едни от най-големите майстори на художествения превод – Анна Златкова, Дария Карапеткова, Емил Басат, Емилия Масларова, Иван Златарски, Иван Тотоманов, Кирил Кадийски, Любомир Николов, Мариана Мелнишка, Огнян Стамболиев, Стефан Русинов.

Читателите се запознават и с Айгир Сверисон, Дора Янева-Медникарова и Стела Джелепова, експерти по езици, които несправедливо наричаме „малки“ като исландски, фински, шведски, норвежки и естонски.

Книгата навлиза в по-широка проблематика – специализираното обучение по превод, представено от проф. Амелия Личева и проф. Ана Димова, транслирането на Брайлов код, нарушаването на авторското право и плагиатството.

Всъщност авторите на книгата навлизат и в други пластове и приложения на преводаческото изкуство - филми, комикси, документи, техническа литература. Срещат ни с преводачите Златна Костова, Здравко Генов, Юлия Чернева, Вида Делчева, Росина Христова, Албена Линкова. Интерес предизвикват изследователските търсения на студентите за преводите на Библията и бунта срещу традицията в преводите на "Хамлет".

Припомнят ни преводачи от близкото минало, като Атанас Далчев, Теодора Джебарова, Вера Ганчева.

За избора си на специалност, както и за всички етапи от раждането на книгата Елеонора Тодорова и Огнян Добчев разказаха пред Лили Големинова.
Чуйте.

  • Студентите ще представят книгата си на 9 юни 2022 г. от 18 ч. в Аула Магна на ФЖМК. Премиерата ще се проведе със специалното участие на Йосиф Радионов. Освен печатно, сборникът ще има и електронно издание, достъпно в сектора „Учебни медии“ на сайта на Факултета.
По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В столичния район "Люлин" въвеждат експериментален вътрешноквартален транспорт

В столичния район "Люлин" въвеждат вътрешноквартален транспорт. Целта е да бъде анализирана ефективността и нуждата от довеждащ транспорт до МС "Люлин" и МС "Сливница", който да облекчи придвижването на гражданите. Линията е експериментална и е по идея на районната администрация в "Люлин“, каза пред Радио София кметът Георги Тодоров. Превозът е..

публикувано на 21.05.25 в 11:34

Над 11 000 ученици се явяват в София на държавния зрелостен изпит по БЕЛ

Над 11 000 ученици се явяват в София на държавния зрелостен изпит по български език и литература. Те са разпределени в около 900 изпитни зали. Пред Радио София Данко Калапиш от Съюза на ръководителите в системата на народната просвета в България припомни, че тази година завършват учениците, които в началото на Covid пандемията са били в 7 клас и се е..

публикувано на 21.05.25 в 09:41

Почитаме светите Константин и Елена

На 21 май православната църква почита паметта на светите равноапостолни царе Константин и Елена. Повече от 100 хиляди  българи празнуват имен ден, сочат данни на националната статистика. Денят е на особена почит в района на Странджа, където се нарича Костадиновден и се свързва с нестинарството. Празник има град Пазарджик, а..

публикувано на 21.05.25 в 08:54

Временни увеличения на облачността носят дъжд и вероятност за градушки

Днес от запад на изток ще има временни увеличения на облачността и на изолирани места в западните райони преди обяд е възможно да превали слабо. Ще има и слънчеви часове, но около и след обяд ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, на повече места в западната половина от страната, съобщиха..

публикувано на 21.05.25 в 07:35

"Форум", 20.05.25: Какви са основните проблеми, пред които са изправени децата в България?

В предаването "Форум" тази седмица заедно с коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов, водещата Елена Пъневска коментира следните теми: София осъмна с работещ градски транспорт, но в столичния квартал “Люлин” ще функционира и предвидената линия за вътрешноквартален транспорт; Мнения след вчерашния протест в подкрепа на Терзиев, в..

публикувано на 20.05.25 в 18:20

УНСС чества 105 години от създаването си

В аулата на Университета за национално и световно стопанство се проведе тържествена церемония в чест на навършените 105 години от основаването на висшето учебно заведение. На мястото присъстваха председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова, министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, българският Патриарх и софийски..

публикувано на 20.05.25 в 16:51

3.53 е оценката за грижата на държавата за децата

Национална мрежа за децата (НМД) представи днес пред политиците и медиите основни изводи, данни и оценката, която обществото дава на държавата в годишния доклад на “Бележник -2025“ по отношение на детските политики. Тази година в оценката на държавните политики по данни на Национална мрежа за децата са се включили рекорден брой от над 7 700..

публикувано на 20.05.25 в 16:26