Той каза още, че на тези хора, които са направили предварителни резервации почивката им е излязла с до 50% по-евтино. Инфлацията е направила ваканцията по-скъпа средно с 20% заради увеличението на тока и продуктите, а високите цени на горивото ще откажат много от българските туристи да тръгнат на дълъг път със собствените си автомобили.
Йорданов коментира, че очакванията са предстоящият туристически сезон да бъде много силен. По думите му, предвид военните действия в Украйна не малка част от желаещите да почиват в страната ни са се пренасочили към други държави, заради близостта на България с Украйна.
"На база на направените вече резервации ние може да говорим с умерен оптимизъм за предстоящия летен туристически сезон. Със сигурност той ще бъде по-добър от предходната година, а страната ни ще се опита наистина да се доближи до нивата от 2019 г., но трудно може това да стане", каза Йорданов и допълни, че по нашето черноморие ще преобладават българските и румънски туристи, а хит при конферентния туризъм е Пампорово.
Той каза още, че традиционно Гърция и Турция са привличали голям брой туристи от България, като в края на август ще има значително по-голям брой туристи към Турция, когато ще бъдат пуснати десетки чартърни полети от всички български летища към турските курорти. Освен това все по-търсена дестинация е Северна Македония.
По темата какви са очакванията на хотелиерите по нашето черноморие се включи и Веселин Налбантов, зам.- председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА). Той коментира, че договорите са сключени още миналата година и сега е трудно да се направят цените такива, каквито реално трябва да бъдат.
Относно войната в Украйна Налбантов каза:
"Според мен това е една глупост да обявим война на руските граждани. Какво са виновни обикновените хора, които обичаха нашето черноморие?" и допълни, че загубим ли този пазар той трудно ще се възвърне. Също така заяви, че докато не спре войната няма да има ръст в туризма и, че очакванията са най-вече посетителите по нашето черноморие да са българи и румънци.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..