По повод това, че в България делът на частните жилища е най-голям, Росица Кратункова коментира, че това е един остатък от миналото и в момента много от хората няма възможност да закупи ново жилище. Тя каза, че особено в ромските квартали голяма част от населението нямат нормални условия и България трябва да помисли за една амбициозна жилищна политика, която да отговаря на нуждите на хората.
Арх. Веселин Алексиев сподели, че ситуацията в България не се различава много от тази в Западна Европа. Той даде за пример Берлин и Лондон, където темата с наемите и достъпа до жилище е доста често обсъждана. Също така каза, че днешното положение е резултат от отдръпването на държавата от тази тема.
"Ако направим бърз анализ на нашето общество излиза, че мнозинството всъщност е уязвима група, когато става въпрос за достъп до жилище, ако съдим по цените на жилищата спрямо доходите на хората", каза арх. Алексиев и допълни:
"Фактът, че се налага държавата да субсидира собствениците за да могат те да живеят в някакви що-годе допустими условия и да имат достъп до някакво отопление говори именно за липсата на някаква по-целенасочена жилищна политика". Освен това сподели, че новото строителство не отговаря на параметри, които биха позволили на повечето хора да имат достъп до здравословен начин на живот и жилище.
"Това, което ще обсъдим във втория панел на събитието утре е именно условието за здравословна и дружелюбна среда. Имам предвид по какъв начин околната среда, която ни заобикаля влияе на нашето съзнание и нашето здраве", коментира Кратункова. Тя каза, че след преброяване ще бъде интересно да се види какъв процент от жилищата са необитаеми, което ще даде яснота по въпроса какво може да бъде възможно едно решение за жилищната ситуация в страната.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Ранните срещи на Иван Вазов със София са темата ни днес - дни след рождения му ден: Вазов пристига в София да се кандидатира за преводач на строящата се жп линия София-Кюстендил. Къде отсяда в София в 1874, когато иска да си получи заплатата? "Големи разходки извън града не бяха възможни" - четем в спомените на поета. "Витошо мила, горо зелена" е..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Почитателите на Аспарух Лешников ме намериха в музея в Хасково, където съм уредник. Те почти не вярваха, че ще излезе нещо около юбилея му. Поканихме внучка му Джесика от Лондон, оперна певица да пее репертоара му. Тя ни спомена за семейния им архив и обещах, че книга ще има и тази година тя стана..
В тежък развод пламва любовта на биохимичката и юристът Ева Соколова е професор по биохимия. Специализирала е като Хумболтов стипендиант в Германия, а докторската си дисертация е защитила в Московския химикотехнологичен институт Менделеев.Йордан Соколов е изявен юрист, председател на Народното събрание, бивш министър на вътрешните работи,..
Кюстендил, "Хисарлъка експириънс", на фестивала на приключенията и изживяванията, който открихме снощи в " Добър вечер, София ". Сега сме в съвместната продукция с Програма "Христо Ботев", условно наричана "Семейно РадиоКафе". Пръв гост ни е кметът на Кюстендил, Огнян Атанасов : "Това е страхотно място, нямам търпение да дойде 21:30, когато излизаме..
Фестивал "Хисарлъка експириънс" - Кюстендил е изборът ни за "Добър вечер, София" и за "Радиокафе" на следващата сутрин. Пръв гост е Даниел Петров - Аврам: "Планираме нещата за следващия фестивал веднага след края на предишния. Няма как подобно събитие на подобно място да се направи без подкрепата на общината, която вижда потенциала. Екипът ни е..
Към 1 януари 2025 г. населението на България е било 6 437 360 души, което е с 8121 по-малко спрямо началото на 2024 г.. Това показват последните оценки на Евростат, публикувани по повод Световния ден на човечеството. За сравнение, през 1960 г. населението на страната е възлизало на 7 829 246 души. Населението на Европейския съюз е достигнало 450.4..
“В периода между 6. и 8. клас вече говорим за начало на пубертет и това е период, свързан както с много бързо израстване чисто физически, така и емоционално, психически и социално. Юношите са изправени пред много промени и една от тях е смяната с гимназията и този ключов период, свързан с кандидатстването, изпитите и подготовката за тях”. Това..