Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще обхване ли една дискусия жилищните проблеми у нас?

Шумен
Снимка: Община Шумен

На 7 юни 2022 г. от 18:15 до 21:15 ч ще се проведе събитието "Проблеми на жилищната среда и жилищната политика в България", което е организирано от Съюза на архитектите в България и българския клон на Сдружение "Лекари на света". За жилищната политика пред Радио София говориха арх. Веселин Алексиев - председател на Дружеството на свободно практикуващите архитекти към Съюза на архитектите в България и Росица Кратункова от Сдружение "Лекари на света".

По повод това, че в България делът на частните жилища е най-голям, Росица Кратункова коментира, че това е един остатък от миналото и в момента много от хората няма възможност да закупи ново жилище. Тя каза, че особено в ромските квартали голяма част от населението нямат нормални условия и България трябва да помисли за една амбициозна жилищна политика, която да отговаря на нуждите на хората.

Арх. Веселин Алексиев сподели, че ситуацията в България не се различава много от тази в Западна Европа. Той даде за пример Берлин и Лондон, където темата с наемите и достъпа до жилище е доста често обсъждана. Също така каза, че днешното положение е резултат от отдръпването на държавата от тази тема.

"Ако направим бърз анализ на нашето общество излиза, че мнозинството всъщност е уязвима група, когато става въпрос за достъп до жилище, ако съдим по цените на жилищата спрямо доходите на хората", каза арх. Алексиев и допълни:

"Фактът, че се налага държавата да субсидира собствениците за да могат те да живеят в някакви що-годе допустими условия и да имат достъп до някакво отопление говори именно за липсата на някаква по-целенасочена жилищна политика". Освен това сподели, че новото строителство не отговаря на параметри, които биха позволили на повечето хора да имат достъп до здравословен начин на живот и жилище.

"Това, което ще обсъдим във втория панел на събитието утре е именно условието за здравословна и дружелюбна среда. Имам предвид по какъв начин околната среда, която ни заобикаля влияе на нашето съзнание и нашето здраве", коментира Кратункова. Тя каза, че след преброяване ще бъде интересно да се види какъв процент от жилищата са необитаеми, което ще даде яснота по въпроса какво може да бъде възможно едно решение за жилищната ситуация в страната.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 22.05.25: Предизвикателствата пред дигиталната среда, в която растат децата

Продължава седмицата, в която коментатори във "Форум" са Адриана Диканчева и Никола Атанасов . В днешното издание те се спряха на следните теми и поводи за разсъждения: Националният център за безопасен интернет (НЦБИ) проведе днес кръгла маса "Закрила на детето от онлайн насилие" с участието на граждански организации,..

публикувано на 22.05.25 в 18:10

Приоритетите на Община Долна баня според приетия бюджет

Общинският съвет в Долна баня прие бюджета на общината за 2025 година в размер на 18 636 727  лева. Приходите за финансиране на делегираните държавни дейности са 14 059 912 лв., а за местните дейности - 4 576 815 лева, посочи пред БНР-Радио София кметът Владимир Джамбазов. Капиталовите разходи в размер на 2 105 249 лева. За..

публикувано на 22.05.25 в 16:55

С промени в закона може да се стимулира донорството на репродуктивен материал

Въпреки добрите резултати, които показва статистиката, желаещите да бъдат донори на репродуктивен материал (яйцеклетки) продължават да са в пъти по-малко от хората, които имат нужда от тях, съобщават с тревога от фондация "Майки за донорството". Семействата с репродуктивни проблеми в страната се увеличават. Инвитро клиниките в България..

публикувано на 22.05.25 в 16:24

Работещите не бива да се притесняват от 50% квота за кадри от трети страни

През последните години има активен разговор за недостига на кадри и вноса на работна ръка, дават се предложения, включително и за бъдещи законодателни промени, припомни пред БНР-Радио София Жасмина Саръиванова, главен експерт "Социален диалог" в Българската стопанска камара (БСК). Тази седмица на кръгла маса вицепремиерът и министър на..

публикувано на 22.05.25 в 15:19

Женски народен хор - София с нови участия

Женски народен хор - София към Народно читалище "Бъднина – 1982“ е един от малкото самодейни народни хорове на територията на столицата, който поддържа изцяло акапелна програма в триглас. Те изпълняват песни от всички региони на България. Наред с песните от Шопския и Граовския край, характерни за региона на София и околностите ѝ, в репертоара на..

публикувано на 22.05.25 в 15:05

Фаворити от Кан 2025: "Финикийската схема", "Чума", "Ърчин" и "Die my love" с блестящата Дженифър Лорънс

Продължава 78-ото издание на един от най-престижните фестивали за кино - "Златна плама" в Кан. Вече се отличават някои от фаворитите в конкурсната програма и киноведът Лазар Хрисимов ни споделя най-впечатляващите заглавия. "Финикийската схема" на Уес Андерсън е именно такова заглавие. Става дума за комедия с престижен актьорски състав: Бенисио..

публикувано на 22.05.25 в 13:35

На 22 май ще се проведе Голямата диктовка II – “Пазител на българския език“

На 22 май ще се проведе Голямата диктовка II – "Пазител на българския език" от 11.00 часа в читални 4 и 5/6. За 146-та си годишнина Националната библиотека кани 146 участници да се включат във второто издание на инициативата.  Тази година темата на второто издание на Голямата диктовка ще бъде свързана с Годината на глаголицата. Текстът ще бъде..

публикувано на 22.05.25 в 12:55