Повече подробности по темата пред Радио София разказаха Мария Конакчиева, връзки с обществеността за събитието и арх. Анета Василева от УАСГ, която ще е панелист във форума. Мария Конакчиева сподели, че опазването на европейската архитектура е свързано и с политиката, а на събитието ще присъстват 22 лектори от 12 държави.
То ще се проведе в НДК и БТА, след всяка сесия ще има и дебат, като ще има превод от френски, български и английски език, а входът е свободен. Арх. Анета Василева каза, че след Втората световна война имаме много малко обекти, които са официално включени в списъците на недвижимото културно наследство.
"Това е една диспропорция, която се наблюдава не само в България а и по цял свят. Просто защото XX век е построил много. Построил е повече отколкото всички останали исторически периоди взети заедно, но XX век е изпълнен с конфликти. XX век е мрачен, къс, интензивен век на войни, драми и трагедии, който е построил най-много архитектура", посочи арх. Василева.
Тя допълни, че дебатите трябва да се водят между всички заинтересовани участници не само на експертно ниво, но и със всички потребители на архитектурата. Освен това каза, че успешното опазване може да се случи тогава, когато има обществено съзнание за ценност.
Арх. Василева сподели, че материалите на XX век остаряват по-бързо, поддържат се по-трудно, по-малко декоративни са, експериментират с различни технологии и материали използвани в индустрията, което води до нагласата, че този тип архитектура е грозна.
"Историята, особено историята на близкото минало е история на конфликти и съответно архитектурата, която тези периоди са произвели е архитектура на конфликти, дисонантна архитектура, противоречива", каза тя.
Арх. Василева допълни, че за паметникът на Бузлуджа се полагат грижи по неговото възстановяване и предстои откриването му като туристическа атракция. "Нека да видим дали това туристифициране по някакъв начин ще заличи противоречивостта, който този изключително политически натоварен обект носи", каза тя. По думите й, богатата програма на събитието ще бъде интересна не само за архитекти, но и за всички, които се интересуват от културните сблъсъци, които ХХ век ни е донесъл, и които до голяма степен са формирали обществото, в което живеем и до днес.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Фалшива Фейсбук страница, използваща логото на Софийския зоопарк предлага неправомерни промоции, томболи и награди, включващи плюшени играчки и разходки с гид. За това сигнализираха пред "Хоризонт" от зоопарка. Оттам подчертават, че фициалната им страница е "Зоологическа градина-София/Sofia Zoo" и тя не предлага подобни услуги ...
Не се знае кога точно ще приеме България еврото. Това е събитие, за което сме в някакво очакване, но нямаме все още никаква сигурност за него. Ако гледаме практиката в други държави, които са минали през този етап, то се вижда, че цените продължават да растат . Това посочи в “Събуди се, София” Ирена Перфанова , член на борда на директорите на..
Легендарната треньорка по художествена гимнастика и хореографка Нешка Робева се сбогува с публиката с последния си спектакъл "Шампионите", който бе представен пред зрителите в Зала 1 на НДК, съобщава БГНЕС. "Шампионът се ражда! Шампионът не е привилегия на спорта. Шампионът няма възраст - той е вечен. Както е вечен човешкият стремеж към върховете:..
Положеният труд по време на официални празници се заплаща с минимум двойно увеличение. За това информират от пресцентъра на изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда". По повод предстоящите празнични дни от агенцията припомнят, че положеният труд по време на официални празници се заплаща с минимум двойно увеличение. Ако трудът е и извънреден,..
През днешния ден времето над по-голямата част от страната ще се изясни. В Северна България ще продължи да духа слаб и умерен западен вятър. В южните райони вятърът ще отслабне. Минималните температури ще бъдат между минус 3° и 2°, за София - около минус 3°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. В западните и централните..
С научна конференция днес бе отбелязана 120-годишнината на музейно дело в Етрополе. В нея специалисти, историци, университетски учени изнесоха интересни доклади и презентации, свързани с миналото на този край, присъствието на града в османски документи, образованието и архитектурното и културно-историческо наследство, разказа пред..
Тазседмичните участници във "Форум" се спряха и дискутираха по горещата новина Шенген вдига бариерите и пред българи и румънци. За къде пътуваме? Какви са пътищата ни до съседните страни? Колко десетилетия ще строим магистрали? както и по не по-малко важните теми: Какво правим през/със свободното време на децата ? Защо (освен..