Юбилейната изложба, посветена на 140-годишнината на Владимир Димитров-Майстора, подредена в едноименната галерия в Кюстендил, привлича все нови и нови почитатели на изобразителното изкуство от цяла България, малки и големи.
Това съобщи пред Радио София управителят на галерията Валентин Господинов.
Има посещения на туристи от Европа, САЩ и други места по света.
С автобуси идват и ученици от страната.
Юбилейната експозиция включва около 350 творби на художника, различни от постоянната изложба. Над 50 от платната са реставрирани.
Изложбата акцентира не върху популярните мадони на Майстора, колкото върху терзанията на художника, естетическите му нагласи, начина, по който преживява и интерпретира видяното, понякога като процес – от рисунки, етапни завършени и завършени творби.
Заради огромния интерес и ако се разреши от Министерството на културата, експозицията няма да бъде закрита в края на юли, а ще продължи до 15 октомври т.г.
"Галерията се превърна в голям площад на изкуството, на който се комуникира. Не гледат само картини. Провеждат уроци, раздават се награди, деца рисуват", допълни Господинов.
- 140 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора се навършиха на 1 февруари т.г. Художникът е роден в с. Фролош, но почти целият му творчески път минава в село Шишковци. И двете села се намират в област Кюстендил.
След пандемията Кюстендилската галерия за пръв път от днес ще гостува с изложба в ХГ "Борис Денев" - Велико Търново.
Чуйте разговора на Лили Големинова с Валентин Господинов.
Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила. Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..
Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..
Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..
Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..
Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век. Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..
Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб. RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София. И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..
Лятно кино под звездите се провежда за поредна година в столичния парк "Възраждане". Инициативата стартира емоционално снощи с хитовата лента "Гунди: Легенда за любовта", съобщават от районната администрация. Филмът, който проследява живота на един от най-обичаните български спортисти – Георги Аспарухов – Гунди, развълнува публиката и предизвика..