Българската асоциация „Отопление, вентилация и климатизация“ (БАОВК) внесе предложение за промяна на наредбата за опаковките и отпадъците от опаковки в Министерството на околната среда и водите (МОСВ).
Съгласно досегашната правна уредба в България на всеки компонент на опаковката, който е с най-голямо тегло, трябва да се отпечатват или лепят много на брой маркировки, които често се променят и това би довело до излишна употреба на материали и суровини.
В Наредбата за опаковките и отпадъците от опаковки се изисква да се поставят или отпечатат на всеки компонент на опаковката всички маркировки, заедно със съответните буквено-цифрени кодове. Така потребителят вижда опаковка с много символи и кодове, което може да доведе до неразбиране за това кой компонент какъв е в опаковката и как да се отдели и третира.
Някои от производителите на техника имат повече от 62 различни комбинации опаковки за машини и аксесоари, обясни пред Радио София Венцислав Димитров (▲) от БАОВК. При промяна на който и да е от опаковъчните компоненти, трябва да се смени и цялата опаковка или вече отпечатаните да се изхвърлят, което е в противоречие със зелените цели, поставяни от ЕС. Друг въпрос е, че (чуждестранен) производител може да се откаже от присъствието на българския пазар, а преопаковането може да наложи влагането на повече труд и материали, да оскъпи стоката.
Предложението на Асоциацията е да се модифицира системата за задължително маркиране, номериране и поставяне на абревиатури от идентификационната система, като по този начин ще бъдат постигнати по-екологични решения, които ще доведат до по-малко отпадъци от опаковки и ще улеснят производителите и вносителите от ОВК сектора при поставянето на исканата маркировка.
По модел на Италия при приемане на идеята на БАОВК, няма да се стига до смяна на цялата вече изработена опаковка, а само ще се лепи върху нея или върху етикета ѝ баркод или QR код с линк, насочващи към изискуемата информация. Тази информация на съответния уебсайт може да бъде променяна бързо и лесно без използване на допълнителни материали и ресурси.
От внасянето на предложението в МОСВ са изминали около 2 месеца. Досега отговор от страна на ведомството няма, каза още Димитров:
"Не става дума за опаковки само от нашия бранш. При реакция от министерството, с УС на Асоциацията бихме обсъждали, коментирали, за да вземем най-доброто решение, съобразено и с екологичната насока на европейските политики."
Чуйте целия разговор на Божидар Янев.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..
10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..
Пред микрофона на Даниел Ненчев последователно застават Иван Лечев, Стефан Вълдобрев и Белослава със специален поздрав към БНР и неговите слушатели в празничния ден: "Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът..
В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..