Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕП гласува пакет "Подготвени за цел 55"

По време на сесия в Европейския парламент в Страсбург, Франция, 3 май 2022 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

По темата какви мерки предлага Европейският парламент да се вземат за да можем до 2055 г. да подобрим всичко свързано с климата, подробности разказа репортерът на Радио София Елена Пъневска с включването си от Страсбург.

По нейните думи, утре предстои да бъде гласуван пакетът "Подготвени за цел 55", а един от основните акценти на текущата пленарна сесия е обвързан с належащите действия срещу намаляване на емисиите на парниковите газове.

"На 18 май Комисията на ЕП по околна среда, обществено здраве и безопасност на храните прие 5 доклада от пакета "Подготвени за цел 55" до 2030 г. Това всъщност е планът на ЕС за намаляване на емисиите на парникови газове с най-малко 55% в сравнение с нивата от 1990 г. и постигане на нулеви нетни емисии на парникови газове, а именно неутралност по отношение на климата до 2050 г. в съответствие с Европейския законодателен акт за климата", каза Пъневска.

Тя посочи, че приетият пакет от законодателни актове е важна стъпка към целта на ЕС да стане независим от изкопаемите горива от Русия много преди 2030 г. В рамките на пленарната сесия ще бъдат гласувани общо 8 ключови проектозакона на ЕС за борба с изменението на климата чрез драстично намаляване на емисиите. Освен това тя каза, че ще бъде създаден социален фонд за климата.

Позиция по темата сподели и Радан Кънев, като по думите му, целият този пакет идва в момент на спираловидна галопираща инфлация, която се подклажда основно от енергийните цени.

"Ние можем да очакваме, че този инфлационен фактор ще бъде част от живота ни най-вероятно години наред. При такава перспектива да се вземат решения, които съзнателно чрез политически натиск увеличават цените на енергоносителите за мен е неразумно", каза Кънев.

Той допълни, че подкрепя възобновяемите източници и енергийната ефективност, но не вижда връзката между тези решения и допълнителното повишаване на енергийните цени. Кънев даде за пример България, където хиляди предприятия инсталират фотоволтаични системи на производствените си сгради и каза:

"Стимулът е налице. Как ще им помогнем ако увеличим себестойността на продукта им и ги затрудним при достъпа на пазари? Според мен обратното, ще ги декапитализираме и ще им отнемем средствата, които те в момента много правилно инвестират в нови технологии. Ако допълнително оскъпим производството им, защото то е енергоемко, ние ще им попречим да направят следваща такава инвестиция".

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Момчил Алексиев с книгата

Как чрез разказване на истории създаваме реалности?

Разговор за технологиите и за тяхното значение в живота ни, на нас и на обществото, за промените, които настъпват с дигитализирането, за виртуалната реалност, за изкуствения интелект и за тяхното влияние върху културата, изкуството и зрелищата. Това в резюме е съдържанието на книгата "Когато ти се обади хладилникът" с автори Момчил Алексиев и..

публикувано на 21.02.25 в 14:13

Общината почисти трите големи гробища в София преди Задушница

Над 400 тона отпадъци от прорасла растителност бяха разчистени от общо над 1200 дка площ в “Централни софийски гробища”, гробищен парк „Малашевци“ и гробищен парк “Бакърена фабрика”. С това приключи основното почистване на трите големи гробищни парка в столицата, наредено през миналата година от кмета на София Васил Терзиев, съобщават от Столичната..

публикувано на 21.02.25 в 13:15
 Доц. д-р Стоян Сопотенски - началник на Втора клиника по хирургия в УМБАЛСМ

Водещи хирурзи от "Пирогов" ще обучат 30 млади лекари при спешни хирургични състояния

Водещи хирурзи от университетска болница "Пирогов" ще обучат 30 млади лекари от цяла България на миниинвазивни техники и конвенционална хирургия при спешни хирургични състояния. Двудневният курс е със силно застъпена практическата част. Тя ще бъде реализирана върху специални тренажори, които са създадени от индийската фирма. До този момент в във..

публикувано на 21.02.25 в 10:48
Тактилни ленти трябва да има не само в метрото

Тактилни ленти и сигнализиращи светофари ще улеснят хората с бял бастун

Незрящите срещат различна степен на затруднения в придвижването по улиците и тротоарите на София. "Много е важно кога и колко си учил ориентиране и мобилност, както и къде отиваш. Ако трябва да стигнеш на непознато място, е много трудно", подчерта пред БНР-Радио София Андриан Асенов, който е незрящ, но талантът му го е направил популярен..

публикувано на 21.02.25 в 10:11

Яница Радева е "Разказвач на месеца" в Столичната библиотека

На 24 февруари 2025 г., от 18.30 ч., в Литературния клуб на Столичната библиотека, ще гостува Яница Радева в поредицата "Разказвач на месеца". Водеща на вечерта ще бъде гл. ас. д-р Кристина Йорданова от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Двете ще разговарят с публиката за белетристичното творчество на писателката.  Яница Радева пише проза,..

публикувано на 21.02.25 в 09:23

В район "Слатина" целта е градската среда да е достъпна навсякъде

Тактилните плочи , монтирани в подлеза на бул. "Цариградско шосе", при бившия хотел "Плиска" , е очевидно добра идея и реализация. Това отчитат както незрящите хора, минават оттам, така и хората, осъществили инициативата на тогавашният  кмет на район "Слатина" Георги Илиев  с финансиране от Столичната община и подкрепата на зам.-кмета по социални..

публикувано на 21.02.25 в 09:02