Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фестивалът за нова драматургия "New Stages Southeast" с второ издание

Снимка: goethe.de

В периода 9 – 12 юни в София ще се състои второто, международно издание на проекта "New Stages Southeast" на "Гьоте-институт" за нова драматургия от региона на Югоизточна Европа. То ще предложи серия от сценични четения и пърформанси на четири различни локации.

Тази година за фестивала пристига едно от обещаващите имена в немската драматургия Мария Милисавлйевич. Тя ще проведе тридневен уъркшоп с драматурзи от Босна и Херцеговина, Гърция, Хърватия, Кипър и България. В програмата със сценични четения в "Топлоцентрала" ще има и два текста на участници в уъркшопа, а именно "Вакуум" на Ася Кръсманович (Босна) и "Без мен" на Стефан Иванов.

Повече подробности за самата програма и за идеята на този проект пред Радио София разказа Стефан Иванов. Той каза, че в случая е симптоматично, че уважение към съвременната драматургия се проявява именно от "Гьоте-институт" и изрази надежда подобно уважение да се проявява и от българските културни институции.

Иванов сподели, че централната локация е "Топлоцентрала", който е регионален център за съвременни изпълнителски визуални изкуства.

"Освен там, естествено ще има събития и в "Гьоте-институт", в Театрална работилница "Сфумато", в Природонаучния музей и в една галерия, която се намира срещу Руската църква", каза той и допълни, че украинската артистка Дария Пугачова ще има пърформанс в Борисовата градина на 11 юни.

Той сподели, че неговата пиеса, по която ще се случи сценичното четене е режисирана от младия режисьор Димитър Илиев и е изпълнена с черен хумор и ирония. По думите му,  поради пандемията пиесата не е могла да бъде поставена в Националния театър на Люксембург, но е имала първо сценично четене в Родопския театър в Смолян, като сега ще бъде нейното второ четене и изрази надежда скоро време тя да има и своята първа постановка.

Той посочи, че основните идеи на фестивала са, че драматургия може да се пише и от млади хора и наистина може да бъде свързана със съвременността, като предизвиква интересни чувства, обикновено свързвани с телевизия и социални медии.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стоян Панчев

Стоян Панчев: Европейски концерни ще произвеждат в САЩ, за да избегнат мита, а ще внасят на Стария континент!

Споразумението между САЩ и Европа или сделката, ако използваме лексиката на Доналд Тръмп, без да знаем детайли по нея, изглежда по-добре отколкото можеше да бъде след заканата за 30% мита на стоките, изнасяни от ЕС отвъд Атлантическия океан. Договореното все още трябва да бъде прието от страните членки, но имаше и доста по-лош сценарий за..

публикувано на 04.08.25 в 16:45

Още нямаме летателна техника за гасене на пожари, действащата е адаптирана

Проблемът с пожарите у нас става все по-сериозен. Те стават повече на брой, по-интензивни и унищожават все повече площи, особено от горите, отчитат от WWF България. За последните 15 години у нас са възникнали и гасени над 7 хиляди горски пожара . Според решение на Народното събрание от 19 юли 2024 г. Министерският съвет е задължен да..

публикувано на 04.08.25 в 15:12

Фестивалът за улични изкуства 6Fest прави лятото в София по-артистично

Карнавални шествия, големи марионетки, куклен театър и цирк са сред събитията, с които Фестивалът за улични изкуства 6Fest (ШестФест) ще направи лятото в София по-артистично. В парковете 6Fest ще представи дневно и светлинно шествие с три от своите големи карнавални кукли, както и работилница по улични и карнавални изкуства, насочена към деца и..

публикувано на 04.08.25 в 13:54

Къде няма да има топла вода в София до 8 август заради профилактика

Годишната профилактика на "Топлофикация София" продължава и от днес до 8 август (петък) 2025 г. с временно спиране на топлоподаването тя ще засегне: ж.к. "Банишора", ж.к. "Света Троица", ж.к. "Фондови жилища", част от ж.к. "Илинден", ж.к. "Зона Б–5", "Зона Б-5-3", "Зона Б–18", "Зона Б–19"; ж.к. "Надежда" - 1, 2 и част от 4, ж.к...

публикувано на 04.08.25 в 12:41
Мартин Атанасов

Институциите у нас не си говорят

Два месеца след като беше представена публично, интерактивната карта “Черна писта“ - разработена от 18-годишния Мартин Атанасов, е била посетена от над 300 хил. души. Платформата визуализира повече от 177 000 пътнотранспортни произшествия, регистрирани от 2021 г. насам, и показа как статистиката се превръща във видима и разбираема информация,..

публикувано на 04.08.25 в 12:36
Деян Колев

Център "Амалипе" ще си партнира с държавата в борбата срещу ранните бракове

Център "Амалипе" си партнира с Министерство на труда и социалната политика и Държавната агенция за закрила на детето в системните усилия, които държавата планира за превенция на ранните бракове.На срещата е поставен акцент върху превенцията на ранните бракове и съответно ранните раждания. На 22 юли става ясно, че център “Амалипе” ще си партнира с..

публикувано на 04.08.25 в 11:29