Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проект популяризира филигранената техника

Снимка: filigree.bg

"Филигран: изкуство, традиция, занаят" е проект, подкрепен от фонд "Култура" към Министерство на културата, е насочен към проучването и експонирането на бижутерската техника филигран. Тази техника изисква високо ниво на художествено и бижутерско майсторство, целият процес е изключително ръчен труд. Филигранената техника е дошла до нас от най-дълбока древност с минимални промени, като в момента у нас много има малко останали майстори.

Повече подробности за този занаят пред Радио София сподели бижутерът Цеца Дамянова, чието ателие се намира в гр. Берковица. По думите ѝ, тази техника датира от дълбока древност и по нашите земи започва да се появява около 3000 г. преди Христа. Тя се състои в това, че от тънки златни и сребърни нишки се изплитат бижута, които наподобяват дантела, а тези бижута са носени от знатни хора, които са стоели високо в обществото.

"Техниката изисква високо ниво на художествено и бижутерско майсторство. По нашите земи специално, в нашия район започва да се работи в Чипровската школа. Филигранената техника е сложна и изисква години на обучение за да може човек да достигне необходимото ниво да създава красиво бижу", сподели Дамянова.

Тя каза, че в Берковица преди години е имало кооперация състояща се от около 10 майстора, но поради сложността на работата в момента няма голям интерес от младите хора към това изкуство.

"Много се зарадвах, когато разбрах, че по проекта в Пловдив има паралелка, в която се обучават бижутери. Това е нещо прекрасно. Това са млади хора, които искат, интересуват се, учат, вкарват нещо модерно в техниката на филиграна и се получават много красиви неща. Ето тези деца трябва да се подкрепят. По този начин трябва да се дава гласност и да има повече хора, които да се учат и да усвояват техниката, докато има от кого да я научат", заяви Дамянова.

Тя допълни, че удовлетворението от работата идва, когато клиентът е доволен от изработеното бижу. На сайта filigree.bg са събрани изследвания и академични документи, които проследяват развитието на тази техника и нейното приложение.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Ангелова

Певицата Мария Ангелова завършва "Поп и джаз пеене", но остава вярна на фолклора

Младата певица Мария Ангелова разказа в предаването "Добър вечер, София“ как се заражда в нея любовта към фолклора. Това се случва още в ранните й години в училище, където посещава хор, в който изпълнява народна музика. По-късно започва да учи в музикална паралелка, посещава уроци по поп и джаз пеене. Кандидатства в джаз академията на Милчо..

публикувано на 03.06.24 в 12:32

В гимназията по транспорт в Сливница учат и младежи от София

Когато човек влезе в професионалната гимназия по транспорт "Н. Й. Вапцаров" - гр.Сливница, го посреща ромолът на изкуственото водопадче, което клокочи в алпинеума на фоайето. Срещу него са разположени моделите, с които абитуриентите тази година се дипломират и това са светещи, издаващи звук и работещи мотори, фарове и други части на автомобила.  През..

публикувано на 03.06.24 в 11:32
Снимката е илюстративна

Над 50% от метротрасето към кв. "Хаджи Димитър" и кв. "Левски" е изпълнено

На бъдещата автостанция „Изток“ е предвидено изграждането на интермодален възел, докъдето ще достига и метрото, съобщи пред Радио София директорът на „Метрополитен“ ЕАД проф. Стоян Братоев. „Този интермодален възел трябва във времето да се развие. В момента, ако има там метро, то няма да има кого да вози, няма да има там пътници. Затова не е..

публикувано на 03.06.24 в 10:07

Подлез или градска тоалетна

Подлезът на Ботевградско шосе при първата спирка на трамвай 22 се използва предимно за облекчаване на физиологичните нужди на столичани, които са пътували дълго от крайните североизточни квартали на София до автостанция „Изток“. Малцина са тези, които се престрашават да се впуснат в това подземно приключение с аромат на неподдържана градска..

публикувано на 03.06.24 в 09:04

Отново слънце преди обяд, следобед - дъжд

Днес преди обяд ще преобладава слънчево време. Около и след обяд отначало в западните райони, по-късно и на изток, ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност. Ще има краткотрайни валежи, придружени с гръмотевици, на повече места в западната половина на страната, съобщиха от НИМХ. В Западна и Централна Северна България има условия за значителни..

публикувано на 03.06.24 в 07:35
Владимир Стоянов в розоварната си

В Буново по розобер

Гостуваме на Буново, където преди много години са засадени първите роза дамасцена, а първи пред микрофоните ни е Владимир Стоянов - Председател на УС на Сдружение „Българска розова долина“, от чиято розоварна излъчваме: "Тук е изключително красиво и спокойно, всички сме роднини, Петровския род е най-големият. Хората са дружелюбни. Всеки ще те спре и..

публикувано на 02.06.24 в 10:13

Историята оживява - Трактатът на Петър Богдан

Петър Богдан съставя първият исторически трактат в новата история на България. Той носи заглавието “За древността на бащината земя и за българските дела”. Годината е 1667. Говорим в детайли за изключителната личност на Петър Богдан и неговият основополагащ трактат с д оцент Василев, преподавател по класически езици към Софийския университет..

публикувано на 01.06.24 в 16:00