Голямото предизвикателство пред актуализацията на бюджета е тя да мине през Народното събрание. Това предстои да видим през следващите 1-2 седмици. Атмосферата на фона на подаване на министерски оставки няма как да не повлияе.
Това коментира пред Радио София Петър Ганев, икономист от Институт за пазарна икономика.
Актуализацията отворя вратата за множество идеи на депутати, включително и от формацията, напуснала управляващата коалиция.
Най-вероятно ще се намери мнозинство за социалните плащания, за пенсиите, както стана през 2021 г. при служебния кабинет. По другите детайли консенсусът няма да е лесен.
В дългосрочен план реформите са важни, но в момента те отстъпват за сметка на мерките срещу инфлацията, допълни Ганев:
"На мен лично ми се искаше да видя повече структурни промени в политики, не в числа, както и да се гарантира в по-голяма степен бюджетната стабилност. Защото в момента няма как тя да не вдигне дефицита. Залага се ръст на приходите, но за това се разчита на помощите, които идват от Европа."
Според специалиста много е важно дали и какво решение ще се намери относно цените на енергоносителите, дали ще се влезе в инфлационна спирала
Държавата трябва да пренареди приоритетите си, няма как да искаме да се постигнат всички цели, които сме си поставяли досега. Трябва да се приложат и нови мерки за справяне с цените и компенсациите.
Задачата не е лесна, по-важното е да не се стигне до подхранване на инфлацията в очакване на нормализиране на целия европейски пазар, подчерта още Петър Ганев.
С него разговаря Лъчезар Христов.
Разговор за технологиите и за тяхното значение в живота ни, на нас и на обществото, за промените, които настъпват с дигитализирането, за виртуалната реалност, за изкуствения интелект и за тяхното влияние върху културата, изкуството и зрелищата. Това в резюме е съдържанието на книгата "Когато ти се обади хладилникът" с автори Момчил Алексиев и..
Над 400 тона отпадъци от прорасла растителност бяха разчистени от общо над 1200 дка площ в “Централни софийски гробища”, гробищен парк „Малашевци“ и гробищен парк “Бакърена фабрика”. С това приключи основното почистване на трите големи гробищни парка в столицата, наредено през миналата година от кмета на София Васил Терзиев, съобщават от Столичната..
Водещи хирурзи от университетска болница "Пирогов" ще обучат 30 млади лекари от цяла България на миниинвазивни техники и конвенционална хирургия при спешни хирургични състояния. Двудневният курс е със силно застъпена практическата част. Тя ще бъде реализирана върху специални тренажори, които са създадени от индийската фирма. До този момент в във..
Незрящите срещат различна степен на затруднения в придвижването по улиците и тротоарите на София. "Много е важно кога и колко си учил ориентиране и мобилност, както и къде отиваш. Ако трябва да стигнеш на непознато място, е много трудно", подчерта пред БНР-Радио София Андриан Асенов, който е незрящ, но талантът му го е направил популярен..
На 24 февруари 2025 г., от 18.30 ч., в Литературния клуб на Столичната библиотека, ще гостува Яница Радева в поредицата "Разказвач на месеца". Водеща на вечерта ще бъде гл. ас. д-р Кристина Йорданова от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Двете ще разговарят с публиката за белетристичното творчество на писателката. Яница Радева пише проза,..
Тактилните плочи , монтирани в подлеза на бул. "Цариградско шосе", при бившия хотел "Плиска" , е очевидно добра идея и реализация. Това отчитат както незрящите хора, минават оттам, така и хората, осъществили инициативата на тогавашният кмет на район "Слатина" Георги Илиев с финансиране от Столичната община и подкрепата на зам.-кмета по социални..