Относно електронните цигари д-р Симидчиев сподели:
"Производителите винаги търсят да променят нещо, но никога не променят. Факт е, че трябва да има никотин в това, което те правят, защото това е нещото, което задържа техните клиенти вързани като роби към съответното устройство. Дали са по-безвредни, или са толкова вредни новите варианти на устройствата, които доставят тютюн е въпрос, на който науката все-още не е дала категоричен отговор".
Той допълни, че няма достатъчно дълъг период, в който да се проследи вредата от електронните цигари и според настоящите данни, за някои от нещата могат да бъдат по-малко вредни, но за други, които още не са измерени не може да се каже нищо.
"Много интересен е въпросът за времевия хоризонт на настъпване и отстъпване на вредите. Вредите настъпват още с първото инхалиране. Там се получава спазъм на бронхите, увеличаване на сърдечната честота, спазъм на мозъчните кръвоносни съдове, тоест имаме непосредствени влияния още при вдишването на изпаренията на стандартната цигара. И на базата на това, ние можем да кажем, че имаме остри и хронични последици", каза д-р Симидчиев.
Той добави, че белият дроб има механизъм за предпазване от замърсяванията на въздуха, но истинският вреден ефект се получава за десетилетия и всяко инхалиране с цигарен дим увеличава риска от мутации на клетките и настъпване на онкологични заболявания.
"Когато говорим за отстъпването, на двадесетата минута след спиране на тютюнопушенето имаме позитивни ефекти, до 10 години се намалява рискът от инсулт, а до 15 години намалява и рискът от рак на белия дроб. Така че човек трябва да се откаже за доста продължителен период от време, ако иска да се ползва от нормализирането на риска, който се повишава от тютюнопушенето", заяви д-р Симидчиев.
Той посочи, че истинският риск за човешкия организъм идва тогава, когато токсините чрез кръвта се разнесат по всички органи. Освен това каза, че сме на едно от първите места в Европа на момичета под 18 г., които пушат, което е огромен капан свързан с възможността за зачеване и износване на бременността.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
. В Нови хан подготвят ден, посветен на съвременното българско изкуство . Творческо ателие, литературно четене и брут-арт изложба са сред акцентите в програмата. В предаването "Радиокафе" на БНР-Радио София за събитията разказаха Таня Николова и Христина Попова . Много рядко гостува съвременно изкуство - съвременни художници, артисти..
Поредна интересна теракота в гроб с кремация откриха археолозите от екипа на проф. д-р Людмил Вагалински (НАИМ-БАН) при спасителните разкопки в Западния некропол на Хераклея Синтика, съобщиха от Archaeologia Bulgarica. Бронзовата монета от ямата ориентира към погребение през III-I в. пр. Хр. Предстои уточняване на периода, след като монетата бъде..
На 26 юли, събота, с концерт в 19.30 ч. в парк “Ротонда“ ще бъде открит фестивалът “Лятно кино в Банкя: София-Запад Фест 2025“, съобщават от администрацията на столичния район Банкя. Мултимедийният концерт “Кино по ноти“ на Софийски духов оркестър (ОКИ – ДК “Искър“) с диригент маестро Юли Дамянов и гост-изпълнител Александра Александрова ще ни потопи..
През днешния ден ще бъде слънчево и отново горещо. Ще духа слаб вятър, предимно от изток. Максималните температури ще бъдат между 36° и 41°, в София – около 37°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. В планините ще бъде слънчево и топло. В следобедните часове над масивите от Западна и Централна България ще има купеста облачност,..
Повече от 20 екипа извършват текущи ремонти по пътните платна и тротоари в София - фрезоване, почистване и асфалтови дейности върху пътните настилки, както и обновяване на тротоарите, съобщиха от Столичната община. От днес започва ремонт на отделни неравности по основни и локални платна на бул. "Скобелев" в участъка от кръстовището "Петте..
Все по-често през летните месеци се отправяме на почивка и в чужбина. Важно е, когато я предприемаме, да сме организирани и предпазливи, защото винаги нещо може да се обърка. Една от защитите при пътуване извън страната е именно застраховката. Какво представлява и какво включва една такава полица, колко може да ни струва тя, какви са..
България е на 61-во място по щедрост в света, а българите са склонни да подценяват своята щедрост , сочи Световният доклад за дарителството ‘2025 (World Giving Report ‘2025) - представително проучване на британската фондация КАФ (CAF), което обхваща повече от 50 000 души в 101 държави. У нас Фондация BCause заедно с КАФ е..