В навечерието на Световния ден на доброволния кръводарител (14 юни) българският законодател предложи въвеждане на платено кръводаряване в противоречие на световната практика за безопасност и предписания.
Това сигнализират от Българската организация за доброволно кръводаряване (БОДК).
"В законопроекта се предлагат ваучери за кръводарителите, което де факто е друга форма на заплащане, овъзмездяване. Това противоречи на принципите за доброволност и безвъзмездност. Така няма да се гарантира и безопасността. Някои, които дават кръв срещу пари, може и да крият противопоказанията си, за да получат облага. Хората, които не са притиснати от обстоятелствата, го правят доброволно, за да се спаси човешки живот", коментира пред Радио София Стефка Лазарова, председател на БОДК.
Тя припомни, че на фейсбук страницата на организацията всеки може да зададе въпрос и да получи отговор.
Датата 14 юни е избрана за Световен ден на доброволния кръводарител като признание към Карл Ландщайнер - австрийски биолог и лекар, откривател на системата на кръвните групи „А-В-0“ в началото на ХХ век, носител на Нобелова награда, обясни още Стефка Лазарова.
Тя изтъкна, че кръвта няма заместител и затова е много важно да даряваме кръв, да поощряваме донорите.
"Обществото не е достатъчно запознато с проблема. Хората си мислят, че кампаниите са свързани с моментно затруднение. А в България всеки ден има недостиг на кръв", допълни Лазарова.
Като част от усилията да преодолее проблемите, които възникнаха в резултат на пандемията с Covid-19 и във връзка с отбелязването на 14 юни, БОДК пусна в действие изцяло обновена и подобрена версия на мобилното приложение „Дари кръв“. То има за цел да улесни връзката между доброволни кръводарители и хора, които се нуждаят от кръвопреливане, оптимизирайки процеса по кръводаряване.
С близо 8,4% са се увеличили кръводарителите у нас през първите 4 месеца на годината в сравнение с предходната 2021 г.
Техният брой е съответно 55 760 за 2022 г. и 52 351 за 2021 г.
За Националния център по трансфузионна хематология (НЦТХ) увеличението е приблизително 5%.
Ако през миналата година от януари до април кръводарителите са били 12 254, то през 2022 г. те вече са 12 864.
Координати можете да намерите тук.
През почивните дни в София стационарните екипи в НЦТХ работят от 9 до 15:30 часа.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..