Културната програма стартира на 17 юни и продължава до 26 юни 2022 г., като позволява не само местните жители да посетят събитията, но и туристи от други градове.
"Събитията, които са част от културната програма са съчетани с характера на мястото, с неговия възрожденски дух", отбеляза Въгленова. Културните събития позволяват на хората, не просто да са зрители, а да участват в различните работилници.
Творческа работилница ще се проведе през целия период на културната програма, тя е за създаване на дизайн обекти в градска среда, ще се проведе в читалище “Будителите” и ще бъде водена от трима специалисти по дизайн от образователната платформа Know how show how. Тя е подходяща за всички, които имат интерес и искат да се развиват в сферата на дизайна.
Друго от събитията, които можем да видим е документален театър, в иновативен формат с актьори от габровския драматичен театър под режисурата на Неда Соколовска. Това няма да са традиционните представления на сцена, те ще се случват на открито по улиците на емблематичния квартал "Шести участък".
Една от работилниците е посветена на Еньов ден, на нея ще гостува музей "Етър", който ще разположи работилница за плетене с беленица, която е особено подходяща за децата. На времето това е било традиционно домашно понятие, което обикновено се е практикувало от жените в къщата.
В програмата е включено и представяне на резултати от проект “Социални плакати” с техниката ситопечат. Плакатите ще бъдат показани по фасадите на избрани сгради, както и във вътрешни пространства.
Миглена Въгленова споделя, че се надява да се превърне в традиция за Община габрово, защото много от тези формати се провеждат за първи път, изнесено в града и добавя:
“Бихме се радвали на много хора от страната и от други места, където има творчески квартали, които са по-напред от “Шести участък”, но разбира се сме отворени домакини през тези 10 дни и очакваме всички, които проявяват интерес към Габрово и към културната програма”.
Чуйте повече от разговора на Елисавета Белеганска с Миглена Въгленова.
Тази седмица в студиото на "Форум" водещият Лъчезар Христов разговаря с икономиста Георги Вулджев и журналиста Едуард Папазян. Темите в предаването днес са: Провал на шестия опит за избор на председател на Народното събрание - Усещам, че ДБ ще "гласува с отвращение" при следващото гласуване за председател на НС, коментира Едуард..
Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии. В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..
Чувството за принадлежност към дадена компания, новите взаимоотношения между работодател и служители, както и най-ценните фактори, с които работодателите задържат своите служители в компаниите си, са само част от темите на еднодневен форум в София. Темата за ангажираността винаги е номер едно в различни конференции. Този път решихме да се фокусираме..
За 12-а поредна година кампанията „Килограм доброта“ на Българска хранителна банка ще подкрепи хора в нужда от цялата страна. Инициативата ще се проведе тази събота и неделя в София. Събраните дълготрайни хранителни продукти ще бъдат използвани за подпомагане на над 60 000 възрастни хора и деца. “В предстоящия уикенд разчитаме на добро време навън,..
Конференция на тема "Виненият образ на България идентичност и послания" и следващо я винено изложение "DiVino" ще се проведат в един ден. Повече за тях пред БНР-Радио София разказа Емил Коралов от Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП), организатор на конференцията. "Това е форум за българското вино, в който участват..
Документалният филм "Алцек и българите в средновековна Италия" с режисьор Росица Лазарова-Сбаралия ще бъде показан в Общинския културен дом "Красно село" на 28 ноември с вход свободен. Преди това доц. д-р Тодор Чобанов ще изнесе лекция "Прабългарите в Централна и Западна Европа V-VII век по данни на археологията и палеогенетиката" ...
Диабет тип 2 е основен и независим рисков фактор за сърдечно-съдови и бъбречни заболявания. Според Международната диабетна федерация, половината от възрастните с диабет (240 млн. души в света) не знаят за заболяването си. Годишно диабетът причинява смъртта на около 6.7 млн. души, а над 537 млн. души живеят с тази диагноза. До 2045 г. се очаква 9%..