За посланието, втъкано в книгата, "Пази ми думите". Важно ли е да ги пазим думите и да ги ценим? Писателят Радослав Бимбалов сподели размислите си пред екипа на Късното шоу:
Тъжно е, че малко подценяваме думите и тяхната сила, защото думите са оръжие, смята писателят.
Войната в България е война на думите. Война на информацията, война на фалшивите новини, война на мненията и на позициите. А в социалните мрежи често заместваме думите с емотиконки. За да "богатим" общуването, за по-бързо и лесно.
Така ние забравяме да използваме думи, а българският език е разкошен, той има толкова прекрасни думи в себе си, думи трупани с векове, от хора, които са минавали през земите ни, някои добронамерени, други не, но са оставяли много в нашата култура и съответно в езика ни.
Езикът ни е пълен с чуждици, но в това няма нищо лошо, това е богатство на езика, смята писателят.
"Думите са единственото наше природно богатство, което ще изгубим, защото не го ползваме. За разлика от всички останали богатства, които се изчерпват, защото сме ги използвали, думите ще изчезват, когато спрем да ги ползваме. Затова от едноименния разказ "Млък", можем да разберем, как се случва така, че думите започват да изчезват.
Много е важно как боравим с думите, да внимаваме как ги използваме, смята писателят. С думи можем да нараним повече, отколкото с ръка", поясни той.
Можем ли да направим машините да бъдат хора, да правят каквото правим и ние? (по Азимов и Стругацки)
"В последните 30-40 години това се случваше и наистина направихме машините да бъдат като хора и те понякога ни заместват. Но да, ако правехме машините като хора, превърнахме себе си на машини. И смятам, че това ще трябва да се промени. Рязко.
Да се завърнем към себе си, към хората, да се завърнем към своите емоции, чувства, да се научим да изразяваме себе си открито, да не мълчим за нещата, които ни вълнуват, да споделяме повече помежду си, да си помагаме, да развиваме емпатия и съпричастност... С този сборник искам да покажа, как да се върнем към човешкото в нас", каза още Бимбалов.
Още за разказа "Млък", за "трудните" за произнасяне думи, които остават на върха на езика, откровения за писателския път на Радослав Бимбалов през изминалите двайсет години, за рекламата, за внушената носталгия опасна ли е, когато върви ръка за ръка с пропагандата и има ли добри страни. За това което се случва. Ще се случва. И още…
Чуйте целия разговор с Радослав Бимбалов.
Страната ни е на шесто място е света по прекарано време в Тик Ток. С какво тази сравнително млада социална мрежа ангажира толкова голяма част от време ни, как работи нейния алгоритъм, какъв отпечатък постига върху обществото ни и как ще изглеждат бъдещите социални мрежи разказва в “Ритъмът на столицата” Етиен Янев, експерт по дигитален маркетинг с над 12..
Инициатива „Граждански бюджет за ученици“ на фондация „Малките стъпки“ има за цел учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. Идеята идва през международна мрежа, която се ръководи от организацията People Power, която разработва тази..
Рекордно кратко и рекордно дълго заседание на Столичния общински съвет, блокиране на работата на общинските съветници, заради избирането на ръководство 3 месеца и почти непрестанни спорове - това съпътства работата на местния парламент през тази година. Настоящият мандат започна трудно, а сякаш не идеологическите възгледи, а личните неразбирателства..
Оценките на българите за изминалата година в личен план вече трайно и рязко се отличават от тези за ситуацията в страната и света. 22% от анкетираните заявяват, че годината е била по-добра за тях и семействата им, срещу 24% - по-лоша. Мнозинството, 54% не намират промяна с предишната. Въпреки всички превратности на изминалите 12 месеца тези оценки са с..
Контактният център на Столичната община за подаване на неспешни сигнали в градската среда на София, писма, предложения, запитвания, жалби и заявления за достъп до обществена информация и в празничните дни не спира да получава информация от граждани за забелязани нередности. Днешните сигнали са подадени от различни квартали на София и са..
Коледен концерт за децата, които се лекуват в ИСУЛ и медиците, които са на работа по време на празниците, подготвиха деца от училища в София и страната. Инициативата започва преди 4 години, от 4 б клас на Националното музикално училище "Любомир Пипков“, а тази година се включват цели 4 училища. Зорница Стойкова е майка на едно от децата от..
Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ под патронажа на Президента на Република България продължава. Над 2 890 000 лева достигна набраната сума след края на благотворителния спектакъл, който се състоя в Народния театър „Иван Вазов“. Тази година кампанията е в подкрепа на децата с тежки хронични заболявания и състояния. От началото на..