Габриела Терзиева е първата българка, преминала с езда хилядакилометров маршрут в Намибия:
"До 20-та ми година не съм имала допир с коне. Не бях много спокойна, разбрах че имам голям страх. Първите езди бяха предизвикателство. Но романтичната ми представа да яздиш свободно и да ти се веят косите ме подкрепи. Веднъж като започнеш с коне няма спиране.
Приятели ми казаха за конните експедиции, това са трудни преходи. Учих арабски в Ливан и представата да яздя с арабски кон в арабска пустиня е феноменално. Конете имат особен характер. Те са изключително бързи, елегантни и страшно красиви. Първият ми преход бе в Йордания, бях неподготвена, но адски много ми хареса. Живееш с истинските бедуини. Изучавах респекта, който имат към тези коне.
Всеки конен преход те среща с различни култури. В Йордания видях какво е да яздиш в откритото. Усещаш истинския дух на коня, дивата му страна, свободата да му се довериш и във всичко сте вие двамата. Дори само за 6 дни връзката помежду ви е много по-дълбока.
В пустинята Намиб бяха 4 коня. Чисто ездата беше 24 дни. Нямаше заслон, спиш навън. Другите преходи ми се струваха като лежерни почивки. Не разчиташ на никого, живееш с хиени, лъвове, слонове. Имам 1-2 дена за адаптация, не осъзнавам колко е трудно. Първите дни не спиш. Няма да забравя като чух първата хиена. След 15-ия ден вече заспиваш. Може да мине цяло стадо слонове покрай теб и да не ги чуеш.
Лъвовете са най-малкото зло в цялата савана. И ние сме част от тази природа. Да яздиш в пълнолуние беше като приказка."
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..