Творчески екоуикенд. Нулево замърсяване. Направи си сам с вдъхновение от природата - на 18 и 19 юни в градинката зад Руската църква. Събитието се организира от Ателие "8 елфа" и Националният природонаучен музей при БАН. В процеса на работа, дизайнерите и педагозите от Ателие „8 елфа“ ще покажат на участниците как да използват минимални количества неприродни материали. Еко-работилниците представят две важни теми: опазването на нашия дом - природата и умението да работим с ръцете си, да продължаваме да майсторим въпреки дигитализирането на ежедневието ни. Събеседник е Таня Михайлова от Ателие „8 елфа“:
"Част сме от програма на НПМ "Зелен месец в музея". Работилниците са с еко насоченост. Подходящи са за дечица над 5 години. Идеята е да няма други, освен екологични отпадъци - парчета от клонки, тревички. Няма синтетични материали.
Ще има големи колажи с неща от градинката или събрани от децата по пътя дотук. Ще направим мечка, ще се опитаме да наподобим козината я. Няма как да не включим велпапе заради основната форма. Ако ни изненада лошо време, сме в Музея! Сигурна съм, че и родителите ще вземат участие, няма ограничения."
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..
Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..