"Бидейки там на място сред наши приятели от други държави, в които се състезавахме, съревнователният елемент беше само на вода, като на брега беше всичко онова, за което сме слушали и мечтали, че всъщност е духът на ветроходството. Имаше едно разбирателство, взаимопомощ и т.н., тази приятелска обстановка на брега… Когато започнаха самите състезания, за наш беше супер приятна изненада, че получихме много силен отзвук от българи, които наблюдаваха състезанието, следиха как се развива, как се представяме ние, как изглеждаме там на фона на останалите отбори", сподели Явор Колев.
Той добави, че имената на отборите са закачливи, като нашият отбор се казва "Лъвовете от Черно море" и каза, че ветроходците от цял свят наброяват 150 хил. души в повече от 15 хил. регати годишно правят ранглиста, в която България, бидейки малка ветроходна страна се намира на 59-то място.
Колев допълни, че въпреки повеждането в последния решаващ ден, късметът им е изневерил и са станали едва трети в групата, което е също добро постижение, понеже е имало много участници от олимпиади и световни и европейски шампиони. Освен това, по думите му в периода от 9 до 12 юни се е провела квалификацията на една от групите в европейските отбори за финалите на SSLGold Cup 2022, а финалите ще бъдат в Бахрейн през есента на 2022 г., но за съжаление нашият отбор не е класиран.
Освен това капитанът каза, че отборът ще продължава да се готви за Европейското първенство, което ще се проведе до година на същото място.
Повече подробности за можете да чуете в звуковия файл.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..