Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мит ли е, че водата от чешмата в София е негодна за употреба?

| обновено на 24.06.22 в 11:13
2
Снимка: Pixabay
С началото на горещите дни "Софийска вода" започва инициатива за вода без опаковка в столичните заведения. Целта е да насърчи заведенията, но и клиентите им да предлагат и поръчват чешмяна вода, каквато е практиката в много европейски столици и градове, съобщиха от дружеството.

Питейната вода в София се нарежда в челните места на Европа по качеството. Тя се отличава с неутрално pH, около 7.2, заради високопланинския си произход главно от снеготопене. Водата е мека и без характерен вкус и мирис, напълно подходяща за ежедневна употреба от всички възрасти. С тези свои характеристики питейната вода в София се счита за най-подходяща за междуклетъчната обмяна в човешкото тяло, за обменните процеси в него.

Въпреки неоспоримите качества и контрол на чешмяната вода в София, все още съществува мнението, че питейната вода е негодна или че заведенията не са подходящо място да се поръча чешмяна вода. С кампанията „Вода без опаковка“, дружеството се опитва да разшири информираността за качеството на водата в града, но и да насърчи ограничаването на употребата на пластмаса.

За да улесни и клиентите, и заведенията, има изработен стикер, който може да се постави на избрано от заведението място. Той означава, че в този обект се предлага чешмяна вода. Самият стикер пък носи официална информация за качеството на водата. Така столичният ВиК оператор се надява, че с течение на времето, клиентите по-смело ще поръчват чешмяна вода в заведенията, обозначени със стикера, а тези заведения ще стават все повече.

От дигитална карта вече можем да се информираме кои заведения предлагат чешмяна вода.
Целта на инициативата е да напомни на всички да се хидратират добре през лятото, да повиши доверието в чешмяната вода, да разруши мита, че водата от чешмата е само избор за неплатежоспособни клиенти и не на последно място – да намали поне с малко ежедневната употреба на пластмаса, като в същото време по никакъв начин да не се намесва в търговските практики на заведенията. 

Питейната вода в София идва от Рила планина – язовирите "Искър" и "Бели Искър". Само за 2021 г. лабораторията на "Софийска вода" е взела над 9000 проби от целия ѝ път до крайния клиент, върху които е направила над 150 000 анализа. Тя отговаря напълно и дори надхвърля държавните нормативни изисквания за качество на питейната вода. 

По публикацията работи: Ралица Тачева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

За 14-и път отличиха дамите в конкурса "За жените в науката"

"За жените в науката“ са едни от най-реномираните ежегодни отличия в научната общност в България. Те предоставят финансова подкрепа на млади жени учени. Целта е да бъдат подкрепени техните научноизследователски кариери и да ги вдъхновят да разкрият целия си научен потенциал. Тази година бяха наградени три дами с по 5000 евро за техните научни..

публикувано на 23.12.24 в 18:17

Защо изпадаме в депресия около празниците и как да не се поддаваме на мрачни мисли

Защо изпадаме в депресия около празниците и как да не се поддаваме на мрачни мисли? Как да прекараме топли и уютни дни с близки? На тези въпроси пред Радио София отговаря психологът и семеен терапевт Михаела Ангелова. "От една страна есента и зимата са предпоставка за развиване повече на депресивните състояния и от друга страна – този наш..

публикувано на 23.12.24 в 17:31

GoodVibesPuzzle всеки месец подкрепя различна кауза

GoodVibesPuzzle e инициатива, която всеки месец ще помага на различни благотворителни каузи, а отправно място за събиране на средства са столични барове. Зад идеята стои Камеа Колева. "Сега събрах смелост за това, че може да се случва нещо по-добро и единственият вариант е да се действа. Всички можем да бъдем част от цялото това нещо и наистина да..

публикувано на 23.12.24 в 16:07

"Операция: Плюшено Мече" успя да събере 12 000 коледни подаръка за деца и семейства в нужда

Сдружение "Операция: Плюшено Мече” е в основата на една от най-големите коледни кампании, която подпомага деца и младежи, лишени от родителски грижи, в риск, с увреждания и от социално слаби семейства в България. Най-мащабната сред инициативите на сдружението е "Операция: Плюшено Мече”, която с помощта на доброволци в цялата страна прави..

публикувано на 23.12.24 в 15:05

Столичният общински съвет избра временен кмет на район "Искър"

Заместник-кметът на район "Искър" Александър Иванов беше избран от Столичния общински съвет за изпълняващ длъжността кмет на района. Досегашният кмет  Ясен Русев беше отстранен от поста, тъй като не е прекратил участието си в търговска фирма. Според Александър Иванов няма належащи проблеми, с които спешно трябва да се справи в района. Според него..

публикувано на 23.12.24 в 14:27
Проф. Владко Панайотов

Проф. Владко Панайотов издаде нова мемоарна книга - “Корона от превратности”

Проф. Владко Панайотов издаде нова мемоарна книга “Корона от превратности” за превратните моменти и срещи в епохата, през която живя и срещата на две хилядолетия през неговия поглед, за музиката и за научната му дейност, разказа той в предаването “Радиокафе”. Проф. Панайотов е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в..

публикувано на 23.12.24 в 13:47
Една от творбите в изложбата на Любен Димитров - Сирак Скитник

Ретроспективна изложба показва творбите на Любен Димитров

Декоративно-монументалната българска скулптура през ХХ век в творбите на Любен Димитров показва ретроспективна изложба в Националната галерия "Квадрат 500". Изложбата включва седем кавалетни произведения, собственост на Националната галерия, Софийската градска художествена галерия, Художествената галерия в Казанлък и наследниците на художника. Част от..

публикувано на 23.12.24 в 13:14