Том Макгуайър е дългогодишен ръководител на информационната програма RTÉ Radio 1 на ирландското обществено радио. Журналист, продуцент и награждаван документалист, част от Академията на Европейския съюз за радио и телевизия (EBU Academy).
Пред БНР той говори за предизвикателствата пред журналистиката.
Когато убийствени ракети летят в небето над Европа, първото нещо, което трябва да направим, е "да пазим журналистите, понеже те са нашите очи и уши, те са гласовете от военната зона, те са тези, които ни изпращат снимки на случващото се".
Това казва Том Макгуайър и отдава значение и друг ключов фактор за създаване на доверие в обществото - проверката на различните информационни ресурси.
Според него "абсолютният императив е да сме коректни, да бъдем правдиви и може да ни се има доверие".
Журналистиката все още е по-силна от алгоритмите, според медийния експерт и неговото интервю за Радио София и сайта bnr.bg.
Чуйте аудиото:
"Различното и опасното на социалните мрежи и дигиталната журналистика е, че хората могат да избират това, което искат да чуят, а не това, което трябва да чуят. Мисля, че винаги трябва да бъдем отворени и за другата гледна точка, на другата страна. Трябва личните ни предиспозиции, стереотипи и идеи да бъдат поставяни винаги под въпрос - и това е работата на журналистиката. В противен случай, получаваме само това, което харесваме - като деца в сладкарница. А за жалост, животът не е сладкарница", казва Макгуайър и напомня, че "достоверните източници и спазването на основната журналистическа етика и правила никога не са били толкова важни, колкото днес".
Страната ни е на шесто място е света по прекарано време в Тик Ток. С какво тази сравнително млада социална мрежа ангажира толкова голяма част от време ни, как работи нейния алгоритъм, какъв отпечатък постига върху обществото ни и как ще изглеждат бъдещите социални мрежи разказва в “Ритъмът на столицата” Етиен Янев, експерт по дигитален маркетинг с над 12..
Инициатива „Граждански бюджет за ученици“ на фондация „Малките стъпки“ има за цел учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. Идеята идва през международна мрежа, която се ръководи от организацията People Power, която разработва тази..
Рекордно кратко и рекордно дълго заседание на Столичния общински съвет, блокиране на работата на общинските съветници, заради избирането на ръководство 3 месеца и почти непрестанни спорове - това съпътства работата на местния парламент през тази година. Настоящият мандат започна трудно, а сякаш не идеологическите възгледи, а личните неразбирателства..
Оценките на българите за изминалата година в личен план вече трайно и рязко се отличават от тези за ситуацията в страната и света. 22% от анкетираните заявяват, че годината е била по-добра за тях и семействата им, срещу 24% - по-лоша. Мнозинството, 54% не намират промяна с предишната. Въпреки всички превратности на изминалите 12 месеца тези оценки са с..
Контактният център на Столичната община за подаване на неспешни сигнали в градската среда на София, писма, предложения, запитвания, жалби и заявления за достъп до обществена информация и в празничните дни не спира да получава информация от граждани за забелязани нередности. Днешните сигнали са подадени от различни квартали на София и са..
Коледен концерт за децата, които се лекуват в ИСУЛ и медиците, които са на работа по време на празниците, подготвиха деца от училища в София и страната. Инициативата започва преди 4 години, от 4 б клас на Националното музикално училище "Любомир Пипков“, а тази година се включват цели 4 училища. Зорница Стойкова е майка на едно от децата от..
Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ под патронажа на Президента на Република България продължава. Над 2 890 000 лева достигна набраната сума след края на благотворителния спектакъл, който се състоя в Народния театър „Иван Вазов“. Тази година кампанията е в подкрепа на децата с тежки хронични заболявания и състояния. От началото на..