Том Макгуайър е дългогодишен ръководител на информационната програма RTÉ Radio 1 на ирландското обществено радио. Журналист, продуцент и награждаван документалист, част от Академията на Европейския съюз за радио и телевизия (EBU Academy).
Пред БНР той говори за предизвикателствата пред журналистиката.
Когато убийствени ракети летят в небето над Европа, първото нещо, което трябва да направим, е "да пазим журналистите, понеже те са нашите очи и уши, те са гласовете от военната зона, те са тези, които ни изпращат снимки на случващото се".
Това казва Том Макгуайър и отдава значение и друг ключов фактор за създаване на доверие в обществото - проверката на различните информационни ресурси.
Според него "абсолютният императив е да сме коректни, да бъдем правдиви и може да ни се има доверие".
Журналистиката все още е по-силна от алгоритмите, според медийния експерт и неговото интервю за Радио София и сайта bnr.bg.
Чуйте аудиото:
"Различното и опасното на социалните мрежи и дигиталната журналистика е, че хората могат да избират това, което искат да чуят, а не това, което трябва да чуят. Мисля, че винаги трябва да бъдем отворени и за другата гледна точка, на другата страна. Трябва личните ни предиспозиции, стереотипи и идеи да бъдат поставяни винаги под въпрос - и това е работата на журналистиката. В противен случай, получаваме само това, което харесваме - като деца в сладкарница. А за жалост, животът не е сладкарница", казва Макгуайър и напомня, че "достоверните източници и спазването на основната журналистическа етика и правила никога не са били толкова важни, колкото днес".
Българските компании трябва да бъдат насочени към зелените иновации, за да бъдат конкурентноспособни. Инициативата за това да идва от частния сектор, но държавата трябва да осигури нужните инструменти, за да подпомогне развитието на икономиката. Тези послания и изводи отправиха участници в кръглата маса "Мисия Зелени Иновации: Възможности за..
Кога парите могат да се превърнат във форма на изкуство? Защо българската иконопис може да бъде основа за поп-арт? Каква е разликата между изкуството на Хубен Черкелов и това на Деймиън Хърст? Как образите на Габриел Гарсия Маркес, Статуята на свободата или пък паметника на свободата – Шипка, се събират в общ контекст, благодарение на Хубен, който..
Преди дни от ГЕРБ внесоха в Народното събрание законопроект за брокерите на недвижими имоти. Той предвижда да бъде създаден Национален регистър, солени глоби за фалшиви обяви на недвижими имоти, задължителни обучения, както и всеки брокер да има досие, а всяка агенция – партида. Целта е да бъде предоставена публична информация за брокерите като..
45 училища от 34 населени места в цяла България ще станат част от випуск 2025/2027 на програмата “Училища за пример“ на фондация "Заедно в час" през месец юли. Участниците са рекорден брой, след като през 2024 г. беше разширен обхватът , включвайки 40 училища. Програмата подкрепя училищните екипи да усъвършенстват преподавателските си..
През следващия месец Федерацията по фелинология организира първата по рода си в България Международна изложба на котки. За два дни (17 и 18 май) София ще се превърне в столица на красотата, обаянието и любовта към животните. Ще се съберат най-елегантните и впечатляващи котки от целия свят, твърдят организаторите. Пред БНР-Радио София..
Техническият университет в София организира тридневен форум "Стажове 2025" . Днес той се провежда в София, на 9 април - във Филиал Пловдив, а на 10 април - в Инженерно-педагогическия факултет и Колеж Сливен. За участие са се регистрирали над 110 работодатели. Форумът беше открит в 10.00 часа във фоайето на учебен блок 12 на Техническия..
Серия от маслени платна, акварелни рисунки и графики от Валентин Ангелов събуждат очите ни за това, което ни е липсвало през зимата – празникът, пъстротата, музиката на цветовете и светлината. Това е неговата 13-а поредна експозиция , по думите му "нещо като годишен отчет". Названието на изложбата е по името на едно от платната,..