Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

100 български писатели се съревноваваха за 12 хил. лв

Първата награда "Орфей" за неиздаван роман спечели Михаил Михайлов с "Перфидни илюзии"

Румен Леонидов
Снимка: Радио София

На 24 юни 2022 г. на специална пресконференция беше обявена първата награда "Орфей" за неиздаван роман с най-голямата парична награда у нас - 12 хил. лв. Това е най-голямата награда, давана в България за роман след 1989 година.

Идеята за конкурса е на Стоил Рошкев - журналист и писател, а председател на журито на литературните творби на участниците в конкурса е проф. Симеон Янев. Какви текстове участваха, има ли нужда от подобен награден фонд, за да се стимулира качествената нова българска литература, кой е награденият и каква е стойността на неговата творба, пред Радио София говори Румен Леонидов.

Той, заедно със Стоил Рошкев, проф. Симеон Янев и Нора Стоичкова са журирали конкурса, като творбите, които са участвали в конкурса са били 105, от които 5 души са се отказали. "Моят фаворит беше Михаил Михайлов с книгата "Перфидни илюзии", който взе наградата", сподели Леонидов и допълни:

"Имах много приятели и трябваше да преглътна възхищението си от тази книга за тяхна сметка". Част от имената на писателите, участвали в конкурса са: Антон Баев, Весела Люцканова, Владо Трифонов, Галена Върбева, Георги Венин, Даниела Кузманова, Здравка Евтимова, Иван Бунков, Константин Кацаров, Росен Желязков, Тодор П. Тодоров, Христо Буковски и други.

Почетен консул на България в Намибия, ловец, художник и музикант, Михайлов е впечатлил журито с "Перфидни илюзии", на чиито страници, макар и биографична не се открива думата "Аз". Страстта му към лова го изпраща в Намибия, където описва животът на бушмените и книгата влиза в учебниците на тази страна.

"Но това още не е най-важното. Най-важното е, че стилът му е изключително лек, приятен, сякаш сме чели подобни писатели, а пък сюжетът е много български", сподели Леонидов.

Научил, че Михайлов е прочел 200 тома класическа литература в семейната библиотека, Леонидов изтъкна:

"Той казва: "На един дъх ги поех, от Омир и Платон, през Юго и Достоевски, Хемингуей и Шоу, в мен забушува буря от епохални събития и уникални герои, и не се укроти, докато не хванах перото". Освен това той знае много езици, живял е в Куба и Тунис, майка му и баща му са архитекти, там научава френски и испански, а английския го научава, за разлика от повечето нас, още в училище", отбеляза Леонидов.

Отличеният писател веднага е обявил, че дарява 10% от наградата във фонда на конкурса. По думите на Леонидов, призът "Орфей" ще има отражение върху създаването на нова българска литература, а книгата на Михайлов скоро предстои да бъде издадена.

"Дано писателите да се концентрират върху таланта, който идва от Бог, и да не мислят за инфлация, а да мислят за инфлацията на смисъла на живота, който не трябва да се обезценява", заключи Леонидов.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ще се превърне ли бившата мотописта "Витоша" в поредното застроено пространство в София?

Едно от емблематичните места в столицата - бившата мотописта "Витоша“ е изправена пред опасността да бъде поредното застроено пространство в града. Засега е отправено само писмено желание от страна на собственика на имота, но живеещите в близост граждани организираха подписка, внесени са и възражения по казуса. Според живеещите в близост,..

публикувано на 03.09.25 в 17:55

Ивайло Илиев: Мотото на новия политически сезон - "Искахме да стане по-добре, но стана както обикновено"

Народните представители се върнаха на работа след едномесечната си ваканция. Какво да очакваме от новия политически сезон? Според политолога и журналист Ивайло Илиев, мотото на новия сезон ще бъде "Искахме да стане по-добре, но стана както обикновено“. Пред Радио София той коментира, че продължаваме да наблюдаваме все по-необосновано, но все..

публикувано на 03.09.25 в 16:38

От 5 до 15 години затвор може да получи задържаният за инцидента с трамвай при Румънското посолство

Установен и задържан е виновникът за тежкия инцидент от вчера, при който трамвай на градския транспорт излезе от релсите и се удари в подлез срещу Румънското посолство. Това е 22-годишен криминално проявен младеж, който е задържан за 72 часа, като прокуратурата ще иска от Софийския градски съд той да бъде оставен за постоянно в ареста. Предвиденото..

публикувано на 03.09.25 в 14:46
Рая Цветкова

Конкурс дава сцена на младите между 16 до 25 години да изкажат мнението си по важни за тях въпроси

В предаването "Радиокафе“ представяме една инициатива, която дава възможност на младите хора да бъдат чути. Конкурсът “Изкажи се сега: Да дадем гласност на младежките лидери във времена на несигурност “ е част от проекта PulseZ - инициатива за дигитална демокрация, насочена към млади европейци на възраст 16-25 години, особено към тези, които..

публикувано на 03.09.25 в 14:45

Вергиния Янчева - Вержи помага на хората да общуват

Вергиния Янчева - Вержи започва като фотограф, жънейки невероятни успехи в това изкуство, но постепенно се преквалифицира в ментор по личностно развитие и общуване. В тази сфера също вече трупа популярност и помага на много хора и корпорации за по-резултатно общуване. "Когато говорим за ментор говорим за човек, който е минал през нещата и може да ти..

публикувано на 03.09.25 в 14:29
От дясно на ляво: Иван Велкович, Любослав, Николай и Миа Михайлова

Комикс проектът "Тракиеца" обединява млади творци от България и Сърбия, представят го и в изложба

В предаването “Радиокафе“ се отправяме към един свят, където митологията среща футуризма. Балканите стават тема на телепортации, тайни организации и времеви парадокси. Всичко това се случва в графичния роман "Тракиеца“, създаден в сътрудничество между екипа и учениците на Манга академия и сръбския творец Иван Велкович, и е част от идея за по-голям..

публикувано на 03.09.25 в 12:39

Иво Делин: София изостава спрямо някои градове във велосипедната инфраструктура

Все по-често в ежедневието ни се обсъжда как велосипедът може да бъде алтернатива на придвижване в градска среда. Благодарение на неколкократно проведени шествия и протести през годините, общините започват да гледат по-сериозно на велосипеда като транспорт и да изграждат инфраструктура, каза пред Радио София Иво Делин от сдружение "Велоеволюция“...

публикувано на 03.09.25 в 10:08