По думите му, причините през последната година за недостиг на дървесина са административни актове, които са спрели част от добива, кризата в глобален план, както и войната. Той поясни, че:
"Отначало имаше известен отлив от покупка на мебели и търсене на дървесина и дървесни материали, но през 2021 г. отново се засили пазарът в този сектор, което доведе до голямо търсене, а предлагането на дървесина беше намаляло. Това на практика създаде допълнително напрежение, създаде и възможност за спекула в бранша и цените на дървесината и дървесните продукти тръгнаха нагоре".
Той отбеляза, че проблемът с недостига на дървесина е преекспониран повече от гледна точка на екологията, като се твърди, че гората се сече поголовно и се унищожава и подчерта:
"Фактите не са такива. Не само, че гората не се унищожава, а може би много малко се говори за това, какво е развитието на българската гора през последните 60 години. В последните 60 години в пъти е нараснала дървесината, която я имаме като природен ресурс в България. Над 700 млн. кубика е запасът от дървесина у нас. Това не се показва на хората. Хората не разбират, че в България горите през последните десетилетия са се стопанисвали добре, нашите лесовъди са си вършили работата добре, прирастът непрекъснато се е увеличавал и това същевременно изисква и добив".
Проф. Живков поясни, че за да имаме повече дървесина, гората трябва да бъде подмладявана, тъй като едно дърво ако не се отсече в зрялата му възраст ще падне, ще изгние и ще бъде обект на вредители, или на пожари.
"И вместо да съхраняваме въглеродни емисии, защото това е гората, тя е белият дроб на планетата, дървесината поглъща въглеродния диоксид, и вместо да се случи това, когато ние я оставим да гние в гората ние създаваме въглеродни емисии", отбеляза той.
По думите на проф. Живков, на проведена научна конференция на тема "Проблеми и перспективи на горското стопанство, дървообработващата и мебелната промишленост в България" за първи път на една маса са се събрали науката, държавата в лицето на Министерство на земеделието и ИАГ, и бизнесът. Акцентът на конференцията е бил, че дървесината има изключително висока придадена стойност - 10-20 пъти увеличава цената си до крайния продукт.
Освен това е била обсъждана необходимостта от промяна в нормативната уредба, което ще спомогне за по-ефективната работа в гората. Проф. Живков сподели, че дърводобивът е много изостанал и е бил поставен като тема, върху която да се работи оттук-нататък и от бизнеса и от държавната администрация, за да може дърводобивът да бъде приоритетен на следващото финансиране, и да може да се развие до съответното ниво.
Той каза още, че проблемите в мебелната промишленост се дължат на високата цена на тока, на липсата на квалифицирана работна ръка и на недостига на дървесина, и допълни, че студентите, които завършват Лесотехническия университет ги очакват в бранша с нетърпение и имат голямо поле за изява.
Относно заповедта за 30-те процента на спад в добива, проф. Живков коментира, че тя не е била подкрепена нито от науката, нито от специалистите от Лесотехническия университет и Института по гората, нито от лесовъдите, а дефицитът на дървесина е повишил цената на пелетите.
"Намаленото потребление в световен мащаб, което се забелязва доста сериозно ще доведе и до намаляване на потреблението на дървесина. И това вероятно ще успокои и пазара на пелетите", каза той и допълни, че държавата трябва да се погрижи да няма недостиг на дървесина, също така да даде възможност на горските стопанства за добив до 70-75% , както е в редица европейски държави. Той допълни, че това по никакъв начин няма да повлияе на здравето на гората.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
България е на прага на влизане в еврозоната - стъпка, която се очаква да донесе значителни промени в икономиката. Малко след като получихме окончателното "Да", няколко международни рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на страната ни на БББ+. А за пръв път в историята ни получихме и оценка A- от агенция "Скоуп Рейтинг". " Очаквам..
Конференцията Velo-city 2025 тази година се провежда в полския град Гданск. “Това е шестата или седмата конференция Velo-city, на която присъствам. В този смисъл имам база за сравнение с предишни издания. Разбира се, тази година не съм толкова въодушевен, колкото когато участвах за първи път. Това беше през 2017 г., а домакини бяха градовете..
Живеещи в района на ул. "Опълченска“ излязоха на протест снощи с искане за преобразуване на едната новоизградена лента за движение във велоалея, а на другата – в разширение на тротоарите, които към момента на места са само по два метра. Протестиращите обясниха, че две нови автомобилни ленти удвояват трафика, а тротоарите остават тесни. Многократно..
"Канализацията в Драгалевци е готова“, казват от строителния надзор, но жителите на квартала не са съгласни с това твърдение. Продължава разкопаването на улиците (по 5 до 8 пъти на някои места), бликат фекални фонтани и се образуват миризливи изворчета, текат цветни поточета по централните улици. Жителите на Драгалевци представиха на..
От днес започва записването на учениците в 8. клас на приетите след първо класиране. То ще продължи до 17 юли включително. Младежите имат възможност да се запишат в училището, в което са приети. За целта трябва да подадат заявление до директора, оригинал за свидетелство за основно образование, както и медицинско свидетелство за..
От 19 юли временно се прекъсва движението на метрото в участъка от метростанция "Сливница" до метростанция "Обеля", съобщават от Столичния метрополитен. Причината е строителството на новата метростанция "Панчо Владигеров". От 19 юли влизат в сила следните промени: - Метролиния М4 от МС "Летище София“ ще се скъси до "МС Сливница“...
Днес по-значителна облачност ще има над Западна и Централна България, а през втората половина на деня облачността ще се увеличи и над североизточните райони. На места ще превали и прегърми, съобщиха от НИМХ. Над югоизточните райони през по-голямата част на деня ще е предимно слънчево. Ще духа слаб до умерен вятър от запад-северозапад, в източните райони –..