Архитектурна разходка е предвидена в деня на откриването на една специална изложба на открито на 4 юли (18:30 ч.) в Градската градина в София.
Организатори са Гьоте-институт България и Фондация „Български архитектурен модернизъм“, а името на експозицията – "Госпожо Архитект" (Frau Architekt).
"Замисълът лежи върху съществуваща пътуваща изложбата на Германския архитектурен музей oт Франкфурт на Майн" – разказа пред Радио София Теодор Караколев, който (заедно с Васил Макаринов от Фондация „Български архитектурен модернизъм“) е куратор и автор на българската част.
Представени са 20 любопитни портрета на жени, които имат своя принос за архитектурата на XX век в два различни контекста.
Съдържанието на експозицията се фокусира върху работата и личността на архитектки като Виктория Ангелова-Винарова, Елена Варакаджиева-Скордева, Надежда Нанчева, Тодора/Ричка Кръстанова, Мара Захариева, Мария Сапарева, Германа Фоке-Генова и Райна Дамянова.
По-значимите имена по германски паралел са: Маргарете Шюте-Лихоцки, Верена Дитрих, Мари Фромер, Люси Хилебранд, Ирис Дулин-Грунд, Лоте Щам-Бесе, Вера Мейер-Валдек, Мерете Матерн, Ингеборг Кулер и Емили Винкелман.
Жените по света стъпват на територията на едно от най-предизвикателните изкуства – архитектурата, преди повече от 100 години. Преди да навлязат в това поле, обаче, жените в Европа първо трябва да отвоюват правото си на образование, а после и дипломите си. Но със завършване на висшите училища трудностите за тях съвсем не приключват. Те тепърва трябва да се утвърдят в сфера, изпълнена не само с предразсъдъците на инвеститори и колеги, а и с финансови ограничения и естетически рамки.
Днес времената са други. Достатъчно е да споменем световноизвестната иракско-британска архитектка Заха Хадид (1950-2016), чийто безспорен талант и качества още дълги години ще карат човечеството да се възхищава и наслаждава на въображението и качествата ѝ.
Ако искате да видите нейни колежки от Германия и България, разгледайте изложбата „Госпожо Архитект“ в Градската градина до 18 юли.
Архитектурна разходка из центъра на София, водена от Васил Макаринов и Теодор Караколев, освен при откриването, ще има и на 9 юли от 10:30 часа с отправна точка на тръгване – Гьоте-институт България, ул. "Будапеща" 1.
Чуйте повече от разговора.
През последното десетилетие броят на медицинските сестри у нас с около една трета. Всяка пета сестра е в пенсионна възраст. Дефицитът на такива кадри е световен проблем, но у нас той е още по-остър. Това се подчерта по време на днешна кръгла маса за проблемите на здравните грижи в България. Въпреки настояването за дългосрочно решение на..
Капсула на времето, съхраняваща специални послания към бъдещите поколения армейски фенове, бе поставена днес в основите на легендарния Сектор Г на стадион "Българска армия“, съобщиха от ЦСКА. Церемонията бе организирана от ЦСКА по случай 77-годишнината от основаването на клуба, която бе чествана на 5 май, и присъстваха легенди и бивши играчи на клуба,..
На 10 май в софийското село Мрамор ще се състои Първият фолклорен фестивал "Шопско веселие". Целта на организаторите от Народно читалище „Св. Иван Рилски-1922” с. Мрамор, е да бъде съхранен и популяризиран българския песенен, танцов и словесен фолклор, както и са се насърчи развитието на културния живот в селото. Очаква се за първото издание..
“Този свят винаги ще има нужда от отцепници, дисиденти, авантюристи, аутсайдери и бунтовници, които задават въпроси и огъват правилата“ Исабел Алиенде. Всичко това със сигурност би могло да бъде казано за руския политик Алексей Навални, лидерът на опозицията извън граница, който “изгоря“ в битката за една друга Русия… Навални е руски..
Няма да се учи задължително религия в клас и свещеници няма да влизат в училище , за да преподават по новия предмет "Добродетели и религии". Това обяви образователният министър Красимир Вълчев на брифинг в Министерството на образованието и науката относно програмите за предмета. Концепцията вече е публикувана на сайта на образователното..
Данните от новия Индекс на потребителя в проучване на EY показват, че потребителите все повече се съобразяват с цената и по-малко с бранда. В изследването са се включили над 20 000 потребители от цял свят. Оказало се е, че за 88% от клиентите рекламните съобщения и цялостната комуникация на брандовете не отговарят на техните нужди и..
Днес (7 май), стартира 18-ото издание на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс "Антистатик" под мотото "Жестове на съпротива". До 21 май фестивалът събира на едно място артисти и теоретици, които прескачат границите на въображението. За "Антистатик" в София пристигат едни от най-интересните имена на съвременната танцова сцена. 18-ото..