Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Украинската художничка Влада Ралко с изложба у нас

Снимка: fb/Чешки център София

На 29.06 2022 г. от 18.00 часа, на витрината на Чешкия културен център ще бъде представен следващият съвременен украински артист от проекта Window Gallery. Ще бъдат показани творбите на украинската художничка Влада Ралко - "Дневник от Лвов". Повече подробности за събитието пред Радио София разказа Дагмар Остранска, директор на Чешкия културен център.

По думите й, това е специален проект, който е посветен на подкрепата на Украйна и е замислен от самото начало на окупацията на Украйна. След като са се свързали с една известна галерия в Киев, от центъра са решили да показват по един художник на всеки две-три седмици.

Първа е била представена Зоя Лактионова, а сега са изложени творби на Влада Ралко, която е не само художник, но пише и стихове. Картините, които ще бъдат показани са от огромен цикъл, който се нарича "Дневник от Лвов". На витрината на Чешкия център ще има само 8 картини, но всеки може да види и останалите, след като сканира специален QR код.

"Картините на Влада Ралко са много експресивни и всички разбираме, това, защото Украйна е под окупация и всички са под голям стрес", коментира Остранска. Партньори на изложбата са Посолството на Република Чехия, посолството на Украйна и галерията в Киев.

Повече подробности за можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Недостигът на кадри в хотелите и туризма придобива характера на криза

Кризата за кадри в хотелите се задълбочава. Очакванията от началото на този сезон се оправдаха, за съжаление. Въпреки че до голяма степен хотелите успяват да комплектоват екипите си, проблемът стои на дневен ред и дори в определени моменти придобива характера на криза за бранша, коментира пред БНР-Радио София Георги Дучев - изпълнителен..

публикувано на 02.10.25 в 15:42

"Парижки нощи" закриват фестивала "Софийски музикални седмици" на сцената на Музикалния театър

Днес, 2 октомври, от 19.00 часа, на сцената на Националния музикален театър “Стефан Македонски” в София, ще гостува Балетът на Старозагорската опера, за да представи своята най-нова балетна постановка  "Парижки нощи“ , по музика на Карл Мария фон Вебер, Сергей Рахманинов и Жак Офенбах.  Либретото, хореографията и постановката са на Донвена..

публикувано на 02.10.25 в 15:05

В кв. "Симеоново" започна изграждането на втория пробив за извеждане на трафика от квартала

В столичния кв. "Симеоново" започна изграждането на втория пробив - на ул. “Шумако“. Целта е да се нормализира трафикът от и към квартала. Плановете са улицата да бъде напълно готова до края на ноември. “Двата пробива, които в момента изграждаме са крайно наложителни, защото в момента  кв. “Симеоново” има единствено излаз към бул. “Симеоновско..

публикувано на 02.10.25 в 13:48

За първи път София ще се включи в преброяване на бездомните хора

За първи път София ще се включи в преброяване на бездомните хора в столицата. Кампанията на Европейската комисия стартира през 2007 г. Целта е да събере информация за броя на бездомните, за социалните им потребности, здравословно им състояние и др. Преброяването на бездомните хора в София ще започне в края на октомври и се организира от..

публикувано на 02.10.25 в 13:17
Изглед с дрон над зона Б-5 в район

“Възраждане Фемили Рън“ промотира активния начин на живот сред семействата

От район “Възраждане“ канят малки и големи на спортния маратон “Възраждане Фемили Рън“, част от програмата “София спортува“. Празникът се подготвя за 5 октомври и предвижда много забавления за цялото семейство. “Това е едно страхотно събитие което е част от програмата “София спортува“. Целим да съберем в парка семействата с деца, за да насърчим..

публикувано на 02.10.25 в 12:35

Форум за индустриално развитие Костинброд 2025

В 14.00 часа в Костинброд ще бъде дадено началото на пилотното издание на Форума за индустриално развитие. Той се провежда под патронажа на кмета на община Костинброд Трайко Младенов. Целта на форума е да представи стратегическата визия на Костинброд като индустриален и инвестиционен център, със значителен потенциал за развитие на..

публикувано на 02.10.25 в 12:14