В България вече има доста хора и частни компании, които се занимават с анализ на дезинформацията, най-вече от технологична гледна точка. Една от водещите ни компании е сред световните лидери в сферата на семантичния анализ, съобщи пред Радио София Тодор Галев, директор по научна дейност в "Център за изследване на демокрацията".
Той е сред панелистите на конференцията "Технологии срещу дезинформацията", която ще се проведе на 5 юли в Resonator Co-Innovation Hub (ул. "20ти април" №13).
В технологичната сесия на форума ще бъде разгледана ролята на технологиите в борбата с дезинформацията и пропагандата, а в практическата сесия - предизвикателства пред информационните специалисти при проверка на фактологията на данните.
Ще бъде обсъдена ролята на изкуствения интелект и машинното обучение в откриването на невярна информация.
"Защо в темата присъстват технологиите? Защото благодарение на нея може да се проследява и анализира дезинформацията, както и да се предприемат мерки срещу нея. Има специфични платформи и софтуер", каза Галев (▲) и посочи, че българското население е особено податливо на дезинформация. У нас такава тя е главно прокремълска. Ако преди 4 години около 30% от населението в България се е информирало от социалните медии, то сега (според изследване на института на "Райтерс" за 2021 г.) този процент е над 70.
Част от този феномен и рисковете се обясняват с липсата на медийна грамотност, както и склонността към доверяване в конспиративни теории.
Чуйте целия разговор на Лъчезар Христов.
Тази седмица коментатори във "Форум“ са Мина Христова от Института за етнология и фолклористика към БАН и политологът, и председател на Националния младежки форум Атанас Радев. Заедно с водещия Лъчезар Христов, те дискутираха по различни теми от деня: - Ръст на заплатите с 65% не стига или защо няма шофьори за градския транспорт - Подкрепата в..
Вълна от състрадание отприщи загубата на живота на трите щъркелчета на най-известната щъркелова двойка у нас - Драго и Драга от с. Драгушиново. Изминалите дни, в които се наблюдаваха обилни валежи и ниски температури, доведоха до смъртта на малките. От Българското дружество за защита на птиците посочиха, че все още има малка вероятност..
Темз Арабаджиева представи едно от най-търсените заглавия на Пролетния панаир на книгата - най новата книга на Фредерик Бакман, познат на българския читател с книги, сред които “Човек на име Уве“. Магията на писателя остава неразгадана, но едно е сигурно, читателят винаги е докоснат от написаното. Последният му роман “Моите приятели“ се..
За талантливите деца, които свирят на ударни инструменти, разказаха техните преподаватели Радосвет Кукудов и Снежина Богданова в предаването “Радиокафе“. Перкусионен ансамбъл “Ритъм“ е създаден от Радосвет и Снежина, от деца, възпитаници на Музикално училище “Любомир Пипков“ в София. Те са участвали в множество продукции на..
Само с няколко клика в интернет можем да се сдобием с лекарства от различни сайтове или страници в социалните мрежи за продажба на вносни лекарства, най-често от Турция. Описанието приканва клиентите с фрази като "По-ефективни и евтини лекарствени продукти“ или пък "По-достъпни цени на широка гама от лекарствени продукти“. Споменава се, че не..
Канина Крисалис е завършила Американския университет и интензивна програма по творческо писане в Университета в Бостън. Точно това я кара да напише дебютния си роман "Нектар" на английски. "Като започнах да пиша, аз въобще не мислех за момента с публикуването. И тъй като съм учила в Щатите творческо писане, просто така ми идва писането", разказва..