Инж. Стоян Братоев от "Метрополитен" разказа пред Радио София за новата придобивка в метрото, която се очаква да провокира хората да карат повече своите велосипеди. На въпроса защо колоездачите да не могат да вземат колелото си в метрото, инж. Братоев коментира, че по този повод са постъпвали много жалби, тъй като в пиков час един велосипед заема много място, цапа и къса дрехи.
По повод идеята да има специален вагон за велосипеди, той каза:
"Вагоните са за пътниците, не са за колелета. Едно колело заема няколко човешки места. Общинският съвет няма такова решение и то се дължи на многото жалби, които имаше в един експериментален период. Веднага се появиха жалбите още на следващия ден".
Инж. Стоян Братоев посочи, че всичките стойки в метрото са монтирани в зоните с видеонаблюдение и сигурността на паркираните велосипеди е гарантирана.
По темата се включи и общинският съветник и основател на "Спаси София" Борис Бонев по време на откриването на първата стойка с видеонаблюдение в метрото. Той сподели, че според статистиката специално в метрото е имало три опита за кражби, които са разкрити благодарение на видеонаблюдението.
"Не само, че е възможно, а това е записано в множество стратегически документи на общината - изграждането на велосипедни паркинги с ограничен достъп. Например, с картата ви за градски транспорт вие се маркирате и едва тогава можете да влезете в паркинга, да си оставите велосипеда и обратно да си го вземете", каза Бонев и допълни:
"Тук съм песимистичен, нямам очакване до края на това текущо управление на София да се случи подобно нещо".
Относно допускането преди 9 ч. вечерта на велосипеди в метрото, той коментира, че поради натовареността на човекопотока и късите метро влакове това не може да се случи, защото би довело до конфликти. Бонев даде за пример много европейски градове, където също е забранено превозването на колела в час пик. Освен това отбеляза, че с много малки изключения велоалеите в София са опасни и в лошо състояние.
Репортерът на Радио София Луиза Лазарова направи анкета сред гражданите за проблемите, които срещат велосипедистите в столицата:
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..