Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

от Флавий до Франкенщайн

Франкенщайн - Боряна Роса
Снимка: архив

Новото експозиционно пространство в Национален исторически музей, представено от Михаил Ваклинов и изложбата "Механиста" в Квадрат 500, представена от куратора Мартина Йорданова и Боряна Роса, автор:
"Между Зала 2 и Зала 3 в НИМ са включени както находки, спасени от иманяри, така и от разкопки. Те са от периода на Голямото разселение на народите (край на 3 - начало на 7 век). Може да се види мраморен бюст на император Флавий Юлий Валент, както и колективна находка от монети от крайбрежието.
Не знам в България да има друг пример като нашия погребален оловен ковчег от Видинско, но за съжаление, това е иманярска находка и не знаем подробности чий е. Друг интересен експонат са елементи от колан на римски войник, доста е впечатляващ, както и стъклени съдове в цялост. В последствие пространството ще бъде разширявано и допълвано."
"Механиста" в Квадрат 500 са 8 големи портрета на киборги (230 х 230). Всеки портрет е извадка от различни епохи. Медузата Горгона тук е представена като безсмъртна майка. Имаме и Законите на роботиката на Айзък Азимов. Платната са в зала 19, намира се под земята и е посветена на временни експозиции. Няма пряка дневна светлина и има елемент на роботско, технологично. Изложбата продължава до 7 август."
"Идеята на изложбата са технологиите като средство за еманципация, а не средство за война, това е киберфеминистка изложба. Тези идеи не са достатъчно изразени в изкуството. Критиката на използването на технологиите съществува паралелно с тяхното развитие. Киборгът може да бъде нещо унищожително, но може и да е възможност за симбиоза. Минавам през 18 век и Франкенщайн. Събирам техники и технологии, от древни до нови."
По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Огънят като начин да бъдат разрушени стените, които ни скриват

От 17 април до 2 май Италианският културен институт в София в сътрудничество със Столична община и Сдружение Network Italia Bulgaria ни канят на изложбата „Метаморфозис” на художника Фернандо Де Филипи. Олга Георгиева от Сдружението ни въвежда в нея: "Историята е малко дълга. Художникът беше гост на първото ни събитие в Милано и там се роди мечтата..

публикувано на 20.04.25 в 11:25

Дарения и духовност

По традиция всяка година на Велики Четвъртък, Народно читалище "Иван Вазов-1928" в село Нови хан отбелязва пролетните празници - Лазаровден, Цветница и Великден с празничен великденски концерт. За програмата на концерта, състоял се на обновената сцена разказва още председателят на читалището в село Нови хан, Сашка Ненова: Тазгодишният..

публикувано на 20.04.25 в 10:45
С адв. Пламен Димитров

С червено яйце, огряно от слънцето

Гостуваме на адв. Пламен Димитров и баба Лена в с. Друган , говорим за традициите и обичаите на Великден, за ценностите в българското семейство : "От 2019 живея в с.Долни Раховец. Реших да напусна родния си град София, тук е близко до София. Във всяка къща има минерална вода, единият от 9-те извора захранват селото с минерална вода. Зарибихме..

публикувано на 20.04.25 в 09:53

От Копривщица до София

Разговор с Боян Бочев за три копривщенски рода, които ще бъдат представени: "Отговорността да говориш за тези хора е огромна. Нашият род от майчина линия е от Копривщица. Открих данни за рода ми около 1844, а може би и от по-рано. А сега - Дебелянови, Палавееви и Маджарови. Всички говорим за Димчо Дебелянов, той е бил изключителен бохем, нищо че го..

публикувано на 19.04.25 в 16:00
Любомир Пипков

Историята оживява - Любомир Пипков, действие първо

Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова: "Музиката му трябва да звучи по-често, изразил е себе си чрез нотите. В медиите и в концертните зали -..

публикувано на 19.04.25 в 14:55
В Австралия,  Uluru

Адресите на любовта - Мариана Мелнишка и доц. д-р Александър Геров

Тя е един от създателите на списание ЛИК, журналист, преводач на поредицата за Хари Потър, на Антъни Бърджес, на Джон Фаулс и още десетки книги. Той е математик и информатик, въвел изкуствения интелект в България през 70-те години на ХХ век. В професионално отношение, Мариана Екимова-Мелнишка и доц. д-р Александър Геров са като масло и вода...

публикувано на 19.04.25 в 14:00

Боядисват и играят заедно, създават приятелства

За трета поредна година фонадация "От нас зависи" кани всички деца на "Голямо великденско боядисване на яйца": Събитието ще се проведе на 19 април от 11:00 до 15:00 ч. в Каньон парк в Младост 3 и е със свободен достъп. Точно както и предишната година екипът на фондация „От нас зависи“ е предвидил и работилници, музика, танци, спортни игри и..

публикувано на 19.04.25 в 10:25