Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рождението на Ингмар Бергман ще бъде отбелязано в Дома на киното

Снимка: domnakinoto.com

"Бергман е може би най-великият филмов творец от времето на изобретяването на камерата" – Уди Алън.

На 14 юли 2022 г. от 19:00 ч. Домът на киното ще отбележи рождението на режисьора Ингмар Бергман с прожекция на филма "Персона" и представяне на книгата "Статии, лекции, есета". Шведският режисьор и сценарист Ингмар Бергман (1918-2007) работи за театъра над 60 години, през които поставя 172 пиеси. Той е и директор на театрите в Хелсингборг, Гьотеборг, Малмьо, Кралският драматичен театър в Стокхолм и Резиденцтеатър в Мюнхен. Талантът му го отвежда и в киното, където за 40 години режисира над 60 филмови продукции.

Подробности пред Радио София разказа Надежда Московска, директор "Комуникации" на издателство "Колибри", които са организатори на събитието.

"Персона" със сигурност, включително и от самия Бергман е отбелязван, като една от най-значимите му творби. В сборника, който също ще представим утре има дори един предговор в сценария към филма, в който самият Бергман казва, че това не е обичаен сценарий, а е по-скоро нещо подобно на партитура, който на терен е трябвало да оркестрира с екипа си. И че самият той не е съвсем сигурен до каква степен всичко това, което виждаме в сценария, и което се вижда на екран е умишлено поставено там. По-скоро представя този материал на нас, зрителите и читателите на сценария, на нашата интерпретация", сподели Московска.

 По думите й, в знаковата творба "Персона" много силно личи отношението на режисьора към самото кино и то присъства като тема във филма. Относно сборника "Статии,лекции,есета", Московска отбеляза, че се виждат най-различни публикувани и непубликувани текстове, предговори към сценарии, статии, брошури за театрални представления, благодарствени речи, критика и др.

"В голяма част от неговите автофикции, той сам разговаря със себе си, дори имам един много любим негов текст, където под псевдоним на френски критик той се громи сам. А всъщност един от най-критичните някога писани текстове за Бергман е излязъл изпод неговото перо", отбеляза Московска.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Копривщица е едно от огнищата на българското Възраждане

Фестивалът “Зимна приказка в Копривщица” събира почитатели на традициите

На 1 и 2 март в единствения град-музей в България - гр. Копривщица, ще се проведе мини фестивалът “Зимна приказка в Копривщица” .  “Фестивалът трябваше да се проведе през декември, около Коледните празници, но поради забавяне на финансирането му, се отлага за началото на март”, разказва Стоян Павлов - председател на Народно читалище “Хаджи Ненчо..

публикувано на 21.02.25 в 16:31
Пламен Димитров

Пламен Димитров: САЩ и Европа вече имат различна визия за международния ред

Има сигнали за нов световен ред и пренареждане след провелата се конференция по сигурността в Мюнхен и изказванията на вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс, който в речта си показа ясно, че Америка на Тръмп се отвръща от Европа. Темата коментира пред Радио София Пламен Димитров от Българското геополитическо дружество. "Ако преди 20 януари,..

публикувано на 21.02.25 в 15:53
Художникът Красимир Терзиев и кураторката Владия Михайлова

Три дискусии за състоянието на съвременното общество, наследството и перспективите за бъдещето

Между глобалните процеси и местните действия градът остава мястото на нашето ежедневие, грижи, тревожност и удовлетворение, лични планове и начин на живот. Градът е средата, в която се оглежда обществото такова, каквото е, заедно със своите заблуди, избори и действия. Това ще са темите на три публични дискусии за настоящето, миналото и бъдещето...

публикувано на 21.02.25 в 15:13
Президентите на Украйна Володомир Зеленски (вляво) и на САЩ Доналд Тръмп

Опасения за коренна промяна в курса на САЩ спрямо Русия на фона на нападки между Тръмп и Зеленски

Размяната на нападки между американския президент Доналд Тръмп и украинския президент Володимир Зеленски породиха опасения за коренна промяна на курса на Щатите спрямо Русия. В острата реторика някои видяха старт на най-голямото геополитическо преразпределение след края на Втората световна война. Обвиненията в диктатура спрямо Зеленски и..

публикувано на 21.02.25 в 14:56
Иван Марков - сценарист на филма

Филмът "Есента на ловеца" поставя акцент върху отчуждението и преоткриването в днешния свят

"Есента на ловеца“ е нов съвременен български филм, който тръгва по кината от този уикенд. Филмът е на белгийския режисьор Андре Шандел, чиято съпруга Вера Шандел познаваме от формацията "Сантиментъл суингър“ и множество музикални джаз проекти. Тя е и продуцент на филма. Филмът третира важни въпроси,  касаещи човешките..

публикувано на 21.02.25 в 14:46
Момчил Алексиев с книгата

Как чрез разказване на истории създаваме реалности?

Разговор за технологиите и за тяхното значение в живота ни, на нас и на обществото, за промените, които настъпват с дигитализирането, за виртуалната реалност, за изкуствения интелект и за тяхното влияние върху културата, изкуството и зрелищата. Това в резюме е съдържанието на книгата "Когато ти се обади хладилникът" с автори Момчил Алексиев и..

публикувано на 21.02.25 в 14:13

Общината почисти трите големи гробища в София преди Задушница

Над 400 тона отпадъци от прорасла растителност бяха разчистени от общо над 1200 дка площ в “Централни софийски гробища”, гробищен парк „Малашевци“ и гробищен парк “Бакърена фабрика”. С това приключи основното почистване на трите големи гробищни парка в столицата, наредено през миналата година от кмета на София Васил Терзиев, съобщават от Столичната..

публикувано на 21.02.25 в 13:15