Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Битката срещу застрояването на диви плажове продължава

Снимка: Ива Дойчинова

Един от често задаваните въпроси е докога най-добрите плажове у нас ще останат без пластмаса и бетон. Природозащитникът Мария Кавлакова разказа подробности пред Радио София за плажовете "Корал", "Карадере", "Липите", "Листи", "Иракли", "Дуранкулак" и "Крапец".

"Всяка инвазивна намеса в тази природа разрушава всичко, което на нас може да ни носи радост", сподели Кавлакова. Тя даде за пример "Корал" и други плажове, на които няма постройки, и зад които има горички с животински видове, които не могат да бъдат срещнати на много места.

По думите й, битката за отстояване на правото да има незастроени плажни ивици, както и за много други природни обекти продължава. От 6 години насам "Корал", "Карадере" и "Иракли" са обявени за природосъобразни плажове и не се дават на концесия, като на тях не може да има дори чадъри и шезлонги.

"Друга наша битка е да бъде забранено строителството в "Зона А" на черноморското крайбрежие, което представлява 500м. след плажа навътре. Самият плаж няма как да съществува в този си вид, ако зад него има построени 10 хотела", сподели Кавлакова.

Тя подчерта, че са предложени промени в Закона за устройството на черноморското крайбрежие, което предложение няколко пъти е влизало в комисия и е било отхвърлено. Освен това каза, че "Корал" е бил защитен резерват, в който расте блатното кокиче, от което се прави лекарството за детски паралич "нивалин". Българската държава в момента изкупува блатно кокиче от Турция, а турците някога са взели разсад от нас.


Относно атаките срещу еколозите и дивото къмпингуване, Кавлакова каза:

"Това беше една война, която целеше да очерни нас, които опитвахме да спрем застрояването на тези плажове. Истината е, че ние например на "Корал", като сме почиствали сме намирали консерви от 1978 г., намирали сме старите шишета от "Веро" от едно време и т.н. Редовно се прави почистване. Истината е, че тези плажове привличат ужасно много туристи точно от застроените места".

Природозащитникът коментира, че в активния сезон "Корал" се пълни почти на 100%. Тя каза, че на други два много красиви плажа - "Липите" и "Листи" няма много хора, тъй като достъпът е пешеходен. По думите й, в последно време се забелязват следи от АТВ-та, което показва търговския интерес на определени хора и че това движение на четириколесни неминуемо би увредило до някаква степен екосистемата там.


Кавлакова посочи, че друг странен ход на държавата е да раздели плажната ивица на "Иракли" на две части – "Вая" и "Иракли". Тя отбеляза, че огромните плажове "Дуранкулак" и "Крапец", поради това, че водата в по-голямата част от времето е студена са запазени и допълни, че на тях много хора ходят с кемпери, грижат се за екологията, и работят много добре с местната община.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимки: Столична община

С втория мост при "Бакърена фабрика" ще се облекчи трафикът между 4 района

Строителството на втория мост при "Бакърена фабрика" напредва по график. В момента се полага хидроизолация, работи се по уличното осветление. Другата седмица се очаква да започне работа по асфалтирането. На обекта е изградена канализация, преместен е магистрален водопровод и е изпълнена газопреносна мрежа.  Мостът е част от третия градски..

публикувано на 09.07.25 в 17:28
Председателят на Държавната агенция за бежанците Иван Иванов

В центъра за бежанци в "Овча купел" остават само деца

Заради недоволството на жителите на столичния квартал "Овча купел" е взето решение в регистрационно-приемателния център за бежанци да останат само деца. Проблемните бежанци поетапно са изведени и настанени на други места, обясни за БНР председателят на Държавната агенция за бежанците Иван Иванов. В центъра остава 36 деца предимно от Сирия и..

публикувано на 09.07.25 в 17:01
Лентата преряза директорът проф. Иван Костов

Майчин дом вече има и специален сектор за кенгуру-грижа за недоносени бебета

Сектор кенгуру-грижа бе официално открит днес към Интензивно отделение на клиниката по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом". Там под лекарски и акушерски контрол родители на недоносените деца ще бъдат обучавани в специфичните грижи, изискващи отглеждането на бебетата с ниско тегло и висок риск за здравето. Семействата ще имат възможността..

публикувано на 09.07.25 в 16:35

Социални партньори ще увеличават заетостта с обучения за 8,63 млн. лева

С осигурено финансиране на стойност над 8 , 63 млн. лв. по Националния план за действие по заетостта за 2025 г . ще бъдат реализирани обучения за придобиване на професионална квалификация и/или ключови компетентности за 4688 безработни. Повече от 35 на сто от тях ще започнат работа след завършването на обучението, уверяват от..

публикувано на 09.07.25 в 15:45
Доц. Мария Юнакова

Специалисти и организации още очакват предложения за асистирана репродукция да залегнат в нормативната уредба

През януари 2025 г. след извършен анализ и предложения за разширяване на обхвата на финансиране на дейностите по асистирана репродукция от Центъра за асистирана репродукция (ЦАР) в следобедния блок на БНР-Радио София гостува доц. д-р Мария Юнакова , председател на Българската асоциация по стерилитет и репродуктивно здраве (БАСРЗ)...

публикувано на 09.07.25 в 14:55

Банкя посреща Горешляците с Празници на минералната вода, здравето и дълголетието

Банкя ще посрещне традиционните Горешляци с Празници на минералната вода, здравето и дълголетието, музика, танци и автомобилен ретро парад от 15-ти до 26-ти юли. “Горешляците са трите най-горещи дни през годината и район Банкя традиционно посреща тези празнични дни между 15 и 26 юли с Празници на минералната вода, здравето и дълголетието. Това са..

публикувано на 09.07.25 в 14:45

Фотографията преди 15 години е била по-елитарно изкуство

Фестивалът "Седмица на фотографията в антична Сердика" ще бъде открит на 10 юли с изложбата "Професия фоторепортер за цял живот" в подлеза между Министерски съвет и Президентството, на главната улица на антична Сердика, с разнообразна  програма от филми, дискусии и срещи с ученици“. Автори в изложбата са  Георги Панамски,  Иван Стоименов, Виктор..

публикувано на 09.07.25 в 14:13